Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakochani świętują walentynki, a katolicy środę popielcową

Malwina Korzeniewska
arch. nasze miasto
W tym roku 14 lutego obchodzimy dwa święta. Zakochani świętują walentynki, a katolicy środę popielcową. Tego dnia Kościół rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu (46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą). Popielec jest świętem ruchomym. Jego data co roku jest inna, ale zawsze przypada w dniach od 5 lutego do 10 marca.

W ubiegłym roku termin środy popielcowej to 1 marca, w 2018 roku Popielec przypada 14 lutego, a za rok kapłani posypią głowy wiernych popiołem na znak nawrócenia i pokuty 6 marca. Natomiast w 2020 roku środa popielcowa wypadnie 26 lutego. Tradycja ta trwa już niemal dziesięć wieków. Rozpowszechnił ją w 1099 roku papież Urban II. Popiół używany przez księży pochodzi z palm święconych w Niedzielę Palmową rok wcześniej.

Środa Popielcowa to w kalendarzu chrześcijańskim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Kończy się karnawał, a rozpoczyna trwający 40 dni okres pokuty i nawrócenia. Jest to dzień, w którym obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków do trzech. W obrządku rzymskim w czasie mszy kapłan posypuje wiernym głowę popiołem. Tradycja ta sięga VIII wieku, a popiół pochodzi ze spalonych palm, poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej.

W Popielec obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) oraz post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia). W środę popielcową należy więc spożyć tylko jeden syty posiłek w ciągu dnia - drugim takim dniem jest Wielki Piątek. Nie jest to dzień wolny od pracy. - Popielec to przypomnienie. Pamiętaj człowieku, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. Środa popielcowa to początek Wielkiego Postu, czyli okresu, w którym katolicy powinni nastawić się na inne wartości, które na co dzień gdzieś umykają, lub które celowo są eliminowane - wyjaśnia ks. prof. Zygmunt Zieliński.

Czym jest Środa Popielcowa? Uroczystością rozpoczynającą Wielki Post. To dzień pokutny, podczas którego obowiązuje ścisły post, czyli nie wolno spożywać mięsa, a w ciągu dnia należy jeść jeden posiłek do syta oraz dwa skromne. W kościele na znak pokuty ksiądz posypuje wiernym głowy popiołem. Środa Popielcowa to jeden z najważniejszych dni w Kościele Katolickim. Popielec to pierwszy dzień Wielkiego Postu, który trwa aż do Wielkanocy. Warto zaznaczyć, że w środę popielcową obowiązuje ścisły post jakościowy i ilościowy. Należy powstrzymać się od spożywania mięsa, a liczba posiłku powinna ograniczyć się do trzech, w tym tylko jednego do syta. Popielec jest świętem ruchomym. Jego data co roku jest inna, ale zawsze przypada w dniach od 5 lutego do 10 marca.

A Walentynki?Nazwa święta pochodzi od imienia świętego Walentego, którego w kościele katolickim wspomina się 14 lutego. Dzień św. Walentego obchodzony jest jako święto zakochanych od XIV wieku. Zwyczaj narodził się na Wyspach Brytyjskich. Stamtąd, wraz z osadnikami, trafił do Ameryki, gdzie stał się szczególnie popularny. W Polsce jest on dodatkowo czczony jako patron, orędownik podczas ciężkich chorób nerwowych i epilepsji. Święto to przypisuje się także zwyczajowi pochodzącemu z Cesarstwa Rzymskiego, który polegał na poszukiwaniu wybranki serca. Losowało się jej imię ze specjalnej urny. Do dziś łączymy dzień zakochanych ze starożytnym Rzymem, a mianowicie postaciami z mitologii jak Eros, Kupidyn czy Juno Februata.

Od XVI w. w dniu św. Walentego ofiarowywano kobietom kwiaty. Wszystko zaczęło się od święta zorganizowanego przez jedną z córek króla Francji Henryka IV. Każda z obecnych dziewczyn otrzymała wówczas bukiet kwiatów od swego kawalera.Przede wszystkim jednak narzeczony był obowiązany 14 lutego wysłać swej ukochanej czuły liścik, nazwany walentynką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto