Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz palenia pełną parą

MANKOwicz
MANKOwicz
66 proc. pracowników lokali krakowskiego Kazimierza ma pozytywny stosunek do zakazu palenia. Aż 97,5 proc. lokali zostało dostosowanych do wymogów ustawy o zakazie palenia, która obowiązuje od 15 listopada 2010 r. - wynika z badań społecznych.

Wchodzi zakaz palenia w miejscach publicznych


Sprawdzono również postawy osób palących i niepalących wobec wprowadzenia zakazu. Badania przeprowadzili studenci Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i udostępnili je Stowarzyszeniu MANKO, organizatorowi kampanii społecznych Lokal Bez Papierosa.pl i Polska Bez Dymu.pl.
Krakowski Kazimierz oczyszczony

Pierwsze z badań przeprowadzono na krakowskim Kazimierzu, który charakteryzuje się dużą ilością lokali. Celem badania była weryfikacja, w jaki sposób restauratorzy tej dzielnicy ustosunkowali się do zakazu palenia i jaką strategię przyjęli?

Z badań wynika, że aż 66 proc. respondentów ma pozytywny stosunek do zakazu palenia, a tylko 12 proc. badanych odnosiło się do zakazu negatywnie. Niemal wszystkie (97,5 proc.) poddane badaniu lokale dostosowały się do wymogów ustawy.

Strategie przystosowawcze

Jakie kroki podjęli właściciele lokali po 15 listopada 2010r.? Oto trzy główne działania:

• zmiana profilu lokalu, czyli wprowadzenie całkowitego zakazu palenia - to najpopularniejsze rozwiązanie, zdecydowało się na nie 56 proc. właścicieli lokali
• utworzenie palarni - 20 proc. właścicieli podjęło taki krok
• wydzielenie sali dla palących (12 proc.)
• brak zmian - w lokalu już wcześniej obowiązywał zakaz palenia - (10 proc.)

Zakaz palenia? Dobry wybór!

Ustawa antynikotynowa w Polsce jest oceniana pozytywnie. Dowiodły tego kolejne badania, sprawdzające postawy palących i niepalących respondentów wobec zakazu palenia w miejscach publicznych. Przeprowadzone zostały w formie ankiety internetowej za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook, wśród osób deklarujących przynależność do grup zwolenników lub przeciwników zakazu palenia w miejscach publicznych.

Wyniki wskazują jednoznacznie - aż 69 proc. badanych wypowiadało się o ustawie przychylnie. Niezadowoleni stanowili jedynie 25 proc.. Co więcej aż 73 proc. respondentów uważa ustawę za potrzebną.

Wbrew krążącej opinii zakaz palenia nie wpłynął znacząco na zmianę częstotliwości odwiedzania lokali - opinię taką wyraziło 70 proc. badanych. Wśród osób, które zauważyły zmiany po 15 listopada 2010 r., aż 96,3 proc. to osoby niepalące. To dowód na to, że lokale wolne pod dymu tytoniowego są dla nich atrakcyjną ofertą, a informacje o rzekomej utracie klientów po wprowadzeniu zakazu palenia, tracą rację bytu.

Wyniki opisanych badań napawają optymizmem - wprowadzenie zakazu palenia w Polsce okazało się właściwym krokiem, akceptowanym zarówno przez właścicieli lokali, jak i społeczeństwo.

Czytaj też:

>> Polska bez papierosa także w Krakowie
>> Na 100 dni przed zakazem palenia w Polsce
>> Mandat za palenie


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto