Zadbaj o swoją przyszłość i wybierz Politechnikę Krakowską!

Artykuł sponsorowany

test
Kierunki studiów dostosowane do potrzeb gospodarki, bogata oferta praktyk i staży, unikatowe laboratoria, możliwość rozwoju swoich pasji i zainteresowań – to wszystko czeka na przyszłych studentów Politechniki Krakowskiej. Tegoroczni maturzyści wciąż mają szansę, by wkrótce zacząć swoją przygodę z PK. Trwa trzecia tura rekrutacji, a kandydaci mogą wybierać m.in. takie kierunki, jak: budownictwo, inżynieria czystego powietrza, architektura krajobrazu, inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria środków transportu. Dla osób, które egzamin dojrzałości mają dopiero przed sobą bardzo dobra informacja – przedstawiciele Politechniki wezmą udział we wrześniowych Salonach Maturzystów. Najbliższy odbędzie się w Krakowie, w dniach 5-6 września.

Jak szybko po studiach na PK znaleźć dobrą pracę? Najnowsze badania wskazują, że 94,4 proc. wychowanków Politechniki z rocznika 2018 pracuje w pół roku po ukończeniu studiów magisterskich. Co warte podkreślenia, większość badanych deklaruje zgodność wykonywanej pracy z profilem ukończonych studiów. Uczelnia pilnie śledzi zapotrzebowanie rynku i dostosowuje swoją ofertę do zmieniających się trendów. W trwającej rekrutacji na rok akademicki 2019/20, kandydaci mogą wybierać nowości dydaktyczne. Jedną z nich jest inżynieria i gospodarka wodna – kierunek, którego absolwenci będą przygotowani do rozwiązywania współczesnych problemów miast związanych m.in. ze zmianami klimatu. W ostatnim czasie wyraźnie rośnie zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów przygotowanych do tego, by w sposób kompleksowy podejmować działania na rzecz monitorowania i ochrony powietrza oraz poprawy jego jakości. Takie umiejętności i wiedzę zdobędą studenci inżynierii czystego powietrza – kolejnej nowości na PK. Na kierunku inżynieria środków transportu prowadzone jest kształcenie w czterech specjalnościach: środki techniczne w logistyce i spedycji, bezpieczeństwo i eksploatacja środków transportu masowego, inżynieria środków transportu przemysłowego i inżynieria pojazdów szynowych. Z kolei wszyscy zainteresowani nowoczesnymi materiałami geopolimerowymi, tworzywami i kompozytami polimerowymi, a także zastosowaniem związków organicznych w optoelektronice na pewno powinni zapoznać się z ofertą nowego wydziału Politechniki Krakowskiej – Inżynierii Materiałowej i Fizyki, który oferuje: inżynierię materiałową, nanotechnologie i nanomateriały, fizykę techniczną.

Trwa trzecia tura rekrutacji na PK

Na rok akademicki 2019/20 uczelnia zaoferowała kilkadziesiąt kierunków studiów I stopnia, prowadzonych na 8 wydziałach: Architektury, Informatyki i Telekomunikacji, Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, Inżynierii Lądowej, Inżynierii Materiałowej i Fizyki, Inżynierii Środowiska i Energetyki, Inżynierii i Technologii Chemicznej, Mechanicznym. W sumie na wszystkich rodzajach studiów PK przygotowała w letniej rekrutacji 4,7 tys. miejsc. Nabór odbywa się w trzech turach, a więc szansę studiowania mają też osoby, które jeszcze się nie zarejestrowały.

W ramach trzeciej tury, kandydaci na studia stacjonarne I stopnia mogą się rejestrować na: architekturę krajobrazu, matematykę, elektrotechnikę, informatykę w inżynierii komputerowej, inżynierię materiałową, fizykę techniczną, nanotechnologie i nanomateriały, budownictwo, budownictwo w języku angielskim, energetykę, inżynierię i gospodarkę wodną, inżynierię środowiska, odnawialne źródła energii i infrastrukturę komunalną, biotechnologię, inżynierię chemiczną i procesową, technologię chemiczną, automatykę i robotykę, inżynierię bezpieczeństwa, inżynierię medyczną, inżynierię środków transportu, mechanikę i budowę maszyn, mechanikę i budowę maszyn w języku angielskim, systemy i urządzenia przemysłowe, gospodarkę przestrzenną, inżynierię czystego powietrza.

W przypadku studiów niestacjonarnych I stopnia, rekrutacja w trzeciej turze jest jeszcze prowadzona na następujących kierunkach:architektura krajobrazu, elektrotechnika, informatyka w inżynierii komputerowej, inżynieria materiałowa, budownictwo, transport, energetyka, inżynieria środowiska.

Poza architekturą krajobrazu, przy rekrutacji na wymienione wcześniej kierunki brane są pod uwagę wyniki z części pisemnej egzaminu maturalnego, a w przypadku prowadzonych w języku angielskim – dodatkowo udokumentowana znajomość tego języka. Kandydaci na architekturę krajobrazu muszą złożyć portfolio zawierające od 10 do 15 prac rysunkowych przedstawiających krajobraz otwarty, krajobraz miejski oraz rośliny (sprawdź szczegóły w Portalu Rekrutacyjnym); brany jest pod uwagę także wynik z części pisemnej egzaminu maturalnego z języka ojczystego i matematyki.

Rejestracja na PK w trzeciej turze rozpoczęła się 1 sierpnia i potrwa do 15 września 2019 r. (na architekturze krajobrazu od 2 sierpnia do 16 września). Elektronicznej rejestracji należy dokonać za pośrednictwem formularza, który można znaleźć w Portalu Rekrutacyjnym PK pod adresem: rekrutacja.pk.edu.pl. Ogłoszenie osób zakwalifikowanych na studia w trzeciej turze nastąpi 16 września, a na architekturze krajobrazu 19 września.

Ponadto od 2 sierpnia trwa dodatkowa rekrutacja na stacjonarne studia I stopnia na kierunku architektura w języku angielskim. Kandydaci mogą się rejestrować do 6 września. Kryterium kwalifikacyjnym na ten kierunek jest egzamin wstępny z predyspozycji architektonicznych i uzdolnień artystycznych, który odbędzie się w dniach 10-11 września (zobacz więcej na: rekrutacja.pk.edu.pl), wyniki egzaminu maturalnego i udokumentowana znajomość języka angielskiego (np. przez zaliczenie testu kompetencyjnego przeprowadzonego na PK). Ogłoszenie osób zakwalifikowanych do wpisu na listę studentów nastąpi 16 września 2019 r.

Spotkaj się z nami i poznaj ofertę na kolejny rok akademicki

We wrześniu do różnych miast zawitają Salony Maturzystów, w których udział weźmie Politechnika Krakowska. Spotkania będą doskonałą okazją do bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami uczelni – pracownikami Działu Promocji, Działu Kształcenia i studentami PK. Uczniowie szkół średnich poznają ofertę edukacyjną oraz warunki i zasady postępowania kwalifikacyjnego. Dodatkowo otrzymają materiały ze szczegółowymi informacjami o wydziałach, kierunkach i specjalnościach. Poza Krakowskim Salonem Maturzystów (5-6 września), przedstawicieli Politechniki Krakowskiej będzie można spotkać także w Katowicach, Rzeszowie i Lublinie.

Wśród kierunków studiów przygotowanych na rok akademicki 2020/21, kandydaci będą mogli wybrać m.in. architekturę w języku polskim i angielskim, architekturę krajobrazu, budownictwo w języku polskim i angielskim, elektrotechnikę i automatykę, informatykę, informatykę w inżynierii komputerowej, inżynierię materiałową, nanotechnologie i nanomateriały, inżynierię chemiczną i procesową, gospodarkę przestrzenną, inżynierię czystego powietrza, inżynierię i gospodarkę wodną, mechanikę i budowę maszyn w języku polskim i angielskim, inżynierię środków transportu, pojazdy samochodowe, inżynierię medyczną. Studenci I roku studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych I stopnia, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym na Politechnikę Krakowską uzyskają najwyższe wyniki, dostaną od rektora uczelni nagrodę finansową w ramach programu „Student Lider pierwszego roku”. Nagroda przysługuje tym, którzy zaliczą I semestr studiów. Specjalne stypendium „Student Lider” czeka także na laureatów I stopnia konkursu „O Złoty Indeks PK”.

Słynne laboratoria i rozwój naukowych pasji

Żacy z PK mają dostęp do nowoczesnych laboratoriów, w których testowane są najnowsze technologie. Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych, służące m.in. badaniu dużych obiektów (czołgów, koparek, śmigłowców) w skrajnych temperaturach czy jedyne takie w kraju Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, to tylko wybrane przykłady z ponad 100 nowoczesnych laboratoriów Politechniki Krakowskiej. Wkrótce w krakowskich Czyżynach powstanie zaś kolejne unikatowe w Europie centrum badawcze Politechniki – Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, które będzie służyć m.in. walce ze smogiem. W rozwijaniu naukowych pasji pomagają studentom PK liczne koła naukowe. Można w nich realizować najbardziej śmiałe pomysły. Wizytówką studentów Koła Naukowego Visgraph są niezwykłe widowiska na budynkach w technice 3D mappingu. Kilka miesięcy temu ożył dzięki nim Pałac Krzysztofory w Rynku Głównym w Krakowie. Z kolei Koło Naukowe Systemów Komunikacyjnych słynie z uzdrawiania miast z problemów komunikacyjnych. W 2018 r. otrzymało wyróżnienie w konkursie Studenckiego Ruchu Naukowego za opracowanie studium transportowego dla małopolskiego Miechowa. Studenci z KN Imago zaprojektowali i wyprodukowali eksperymentalny pawilon parametryczny, który jest unikalnym przedsięwzięciem na skalę światową. Już wkrótce młodzi konstruktorzy z PK będą się ścigać po torach Formuły Student elektrycznym bolidem wyścigowym, który sami budują.

Wynalazki i projekty studentów, młodych naukowców i absolwentów PK zyskują uznanie środowiska oraz rynku. Młodzi chemicy z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK – Julia Radwan-Pragłowska i Łukasz Janus – zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca” i wielu wyróżnień podczas targów innowacji za rozwiązania z dziedziny inżynierii tkankowej. Studenci architektury Jakub Jedynak i Radosław Domżoł wygrali prestiżowy konkurs „Renault Easy City. Design the Future” (zaprojektowali sieć centrów przesiadkowych, wykorzystujących pojazd Renault EZ-GO). Absolwent Politechniki Jacek Mikosz jeszcze w czasie studiów zaprojektował FindAir – inteligentny inhalator dla osób chorujących na astmę. Studenci PK są autorami nowoczesnych pojazdów, takich jak „Buzz” – elektryczny samochód dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, czy trójkołowy rower, który może być z powodzeniem używany zarówno przez seniorów jak i młodzież.

Oswajanie rynku pracy

Aby pomóc studentom w rozpoznaniu rynku pracy i swoich predyspozycji zawodowych, co roku Biuro Karier Politechniki Krakowskiej organizuje Inżynierskie Targi Pracy, w których udział bierze wielu pracodawców reprezentujących różne branże – budownictwo, automatykę i robotykę, elektronikę, energetykę, mechanikę, telekomunikację, IT. Dodatkowo studenci PK mogą skorzystać ze wsparcia Biura – nauczyć pisania CV, szkolić w komunikacji, pracy w zespole, negocjacji, a nawet poznawać zasady savoir-vivre. Na stronie internetowej kariery.pk.edu.pl publikowane są oferty pracy, staży i praktyk dla studentów PK. W ubiegłym roku w bazie można było znaleźć blisko 4 tys. ofert. Ponadto uczelnia współpracuje z czołowymi firmami polskimi i zagranicznymi: Grupą Azoty, PKP PLK, NEWAG, Nokia, MAN, itd. Dzięki temu studenci mogą odbywać płatne staże i praktyki u swoich przyszłych pracodawców, a także otrzymywać od nich stypendia.

Nie ma mowy o nudzie

Studenci PK nigdy się nie nudzą – w wolnym czasie czeka na nich wiele atrakcji. Wiosenny Rajd PK, Czyżynalia w ramach krakowskich juwenaliów, imprezy w kultowym klubie studenckim Kwadrat, akcje honorowego oddawania krwi, kwesta mikołajkowa dla dzieci, wydziałowe bale, dyskoteki, studenckie quizy i konkursy – na PK ciągle coś się dzieje. Nowi studenci poznają uczelnię i starszych kolegów na słynnym Adapciaku – obozie integracyjnym jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. PK to także raj dla sportowców – działa tu AZS składający się z kilkudziesięciu sekcji sportowych w różnych dyscyplinach – oraz miłośników sztuki, dzięki licznym galeriom, muzeum, scenie teatralnej, chórowi i orkiestrze.

Wybierz studia na Politechnice Krakowskiej!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zadbaj o swoją przyszłość i wybierz Politechnikę Krakowską! - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto