Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczęła się Boska Komedia w Krakowie

Lucyna Pokusa
Lucyna Pokusa
Tomasz Wiech
To już 4. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia, czyli jedno z największych wydarzeń teatralnych w Polsce. Od 8 grudnia Kraków żyje spektaklami, rozmowami, warsztatami. Zobaczymy 22 spektakle w wykonaniu teatrów z całej Polski, a oceniać je będzie międzynarodowe jury.

Kraków stroi się na święta [zobaczcie zdjęcia]


Festiwal podzielony został na 3 części: Inferno - Polski konkurs, Paradiso - młodzi reżyserzy, nowe spektakle oraz Purgatorio - pominiki polskie.

Spektakl "Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim" w reżyserii Marcina Libera otworzył pierwszy dzień festiwalu. Sztuka opowiada o o drugiej żonie Józefa Piłsudskiego. Aleksandra Szczerbińska poznała swojego przyszłego męża w 1906 roku. Połączyła ich walka o ojczyznę i miłość. Piłsudski był jednak w związku małżeńskim ze swoją pierwszą żoną Marią i dopiero po jej śmierci mógł ożenić się z Aleksandrą. Wzięli ślub dopiero w 1921 roku. Sylwia Chutnik, autorka tekstu, przedstawia życie kobiety walczącej, wielkiej patriotki, a zarazem matki i żony Marszałka. Nie jest to jednak banalna opowieść. Z jednej strony losy Aleksandry są tragiczne, a z drugiej nie brakuje w sztuce humoru i żartobliwych dialogów.

W Krakowie ruszyła Boska Komedia

W tym samym dniu Teatr Łaźnia Nowa i Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie wystawił premierowy spektakl "W imię Jakuba S.". To kolejny pomnik polski, napisany przez Pawła Demirskiego, a wyreżyserowany przez Monikę Strzępkę. Sztuka traktuje o nas, o Polakach, o naszej tradycji i pokazuje, że wywodzimy się ze wsi nie szlacheckiej, a raczej wsi chamskiej, wsi Jakuba Szeli. Zostaje postawione pytanie, czy jesteśmy w stanie poradzić sobie dziś z naszą historią i czy możemy być europejczykami ze świadomośćią takiej historii.

Drugi dzień Boskiej Komedii to kolejne pominiki polskie, czyli przede wszystkim premiera w Teatrze Starym "Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Punktem wyjścia spektaklu jest pielgrzymka, pielgrzymka do mitycznej Polski w poszukiwaniu utraconej ojczyzny. Na scenie widzimy postaci Mickiewiczkowskie ubrane zaróno w stroje szlacheckie, jak i współczesne. Przeszłość miesza się z teraźniejszością, a może raczej stanowi konfrontację z rzeczywistością postaci, ich realnym działaniam i zachowaniem a ich literackim uwielbieniem. Postaci mówiące swoje kwestie w sposób często inny od tradycyjnej interpretacji. Słowa wziosłe i poważne wypowiadane są bez patosu i emocji, w oderwaniu od zrozumienia działań danych postaci. Uderza kontrast postaci i słów przez nich wypowiadanych.

Obraz Polski, który w sztuce nakreślił Grabowski, jest przewrotny i balansuje na granicy liryzmu i groteski. A wszystko to przenika wspaniała muzyka Tadeusza Konecznego, do której chór śpiewał teksty antyfon z "Pana Tadeusza". Śpiewy te przerywały akcję, dzięki czemu uwaga skupiała się nie na śledzeniu akcji, lecz na samych postaciach, uwypuklających cechy narodowe. Na uwagę zasługuje też gra aktorów, którzy stworzyli barwny i ciekawy korowód pielgrzymów do źródeł polskości.

Kliknij w zdjęcie i zobacz fotogalerię z krakowskich wydarzeń
Krzysztof Nęcka wygrał konkurs na film o Podgórzu!Moda na ulicach Krakowa! Zobacz zdjęcia
Krakowski Bieg Kelnerów. Kto wygrał? Sprawdź!
Tak wygląda nowy Dworzec Główny! Zdjęcia
Dodaj artykuł Dodaj zdjęcia
Dodaj imprezę
Bloguj z MM

Napisz tekst, opublikuj zdjęcia i wygraj nawet 500 zł!

Każdy, kto opublikuje artykuł lub fotoreportaż w MMKrakow.pl automatycznie weźmie udział w konkursie dziennikarstwa obywatelskiego. Redakcja MM co miesiąc wybierze autorów najlepszych prac i rozda nagrody pieniężne o łącznej wartości 500 zł.
dodaj artykuł
dodaj wpis do bloga
dodaj fotoreportaż
dodaj wydarzenie
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto