Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy fragment fortu Łapianki trafił na złom?

Bartosz Dybała
28.03.2017 krakow  
fort 52a - lapianka, jugowice, remont fortu, 
nz 

fot. andrzej banas / polska press
28.03.2017 krakow fort 52a - lapianka, jugowice, remont fortu, nz fot. andrzej banas / polska press Andrzej Banas / Polska Press
Remont fortu „Łapianka” pochłonął już ponad 3 mln zł. Podczas prac prawdopodobnie jeden z zabytkowych elementów wylądował na złomie.

Fort „Łapianka” powraca do czasów swojej świetności - taka informacja pojawiła się dokładnie 29 czerwca na oficjalnej stronie krakowskiego magistratu. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość nie jest tak kolorowa. [wytloczenie]Łuszcząca się farba, rdza, wilgoć i zalane pomieszczenia - tak wygląda ten zabytkowy obiekt, zlokalizowany przy ulicy Fortecznej 28, i to po remoncie![/wytloczenie] Od 2009 do 2016 roku na jego rewitalizację i zagospodarowanie terenów wokół wydano 3 miliony 390 tys. złotych. Fortem zarządza Zarząd Budynków Komunalnych, który na remont pozyskał dotację z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa - nieco ponad milion złotych. Ale to nie koniec pompowania pieniędzy w ten zabytek. W tym roku w miejskim budżecie zarezerwowano na ten cel ok. 300 tys. złotych. [wytloczenie]Co ciekawe, metalowy fragment czaszy pancernej, który prawdopodobnie jest jednym z elementów fortu, trafił... na złom.[/wytloczenie]

Dyrektor nie jest pewien skąd pochodzi fragment czaszy. Brak na nim jakikolwiek oznaczeń, stempli - czegokolwiek, co pomogłoby w jego identyfikacji.

Jako pierwsi zwrócili na to uwagę dziennikarze krakowskiego Onetu oraz portalu Krowoderska.pl, którzy postanowili odszukać fragment czaszy. Okazało się, że jest w rękach pasjonatów historii z Muzeum Spraw Wojskowych, które funkcjonuje w Forcie 51 ½ Swoszowice. Odkupili go ze złomu. Przedstawiciele Zarządu Budynków Komunalnych twierdzą jednak, że nie ma pewności co do tego, że fragment czaszy faktycznie pochodzi z fortu „Łapianka”. „W trakcie prowadzonych nadzorów nadpracami ani kierownik budowy, ani konserwator nie zgłaszali informacji o znalezieniu fragmentu czaszy. Nie ma informacji o takim znalezisku w dzienniku budowy ani protokołach konserwatorów” - czytamy w informacji, którą nadesłał do redakcji ZBK. Potwierdzają jednak, że metalowy fragment, ważący około pół tony, został odkupiony z punktu złomu przez dyrektora wspomnianego muzeum, którym jest Zbigniew Feliksiewicz. „Dyrektor nie jest pewien skąd pochodzi fragment czaszy. Brak na nim jakikolwiek oznaczeń, stempli - czegokolwiek, co pomogłoby w jego identyfikacji. Może pochodzić z dowolnego fortu twierdzy Kraków, w którym wysadzano kopuły” - czytamy dalej w informacji z ZBK.

Faktycznie, dyrektor nie jest tego pewien, ale mówi, że wiele na to wskazuje. - Podejrzewam, że tak jest, ale nie da się tego stwierdzić - powiedział w rozmowie z „Krakowską”. Twierdzi, że fragment odnalazł się w skupie złomu zlokalizowanym pomiędzy fortem „Łapianka” a fortem „Swoszowice”, co może sugerować, że pochodzi z tego pierwszego.

Co dalej z remontem „Łopianki”? Przedstawiciele ZBK twierdzą, że usterki (np. łuszcząca się farba) zostaną naprawione przez wykonawcę do końca wakacji w ramach gwarancji. W przyszłości w części zabytku ma być wystawa, przygotowywana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W pozostałej Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 12

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto