Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Łośnia znikną wkrótce żołnierze, a z nimi 8 innych pomników. Pojadą na Mazury

Piotr Sobierajski
Pomnik w Łośniu został odsłonięty w 1984 roku. Teraz stąd zniknie
Pomnik w Łośniu został odsłonięty w 1984 roku. Teraz stąd zniknie PAS
Zgodnie z tak zwaną ustawą dekomunizacyjna do końca marca br. z przestrzeni publicznej miały zniknąć pomniki i symbole odwołujące się do komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. W Dąbrowie Górniczej powinno zostać usuniętych 8 pomników i jedna tablica. Na razie nic z tego, bo miasto ma plan, jak je uratować.

Chodzi głównie o pomniki i obeliski upamiętniające żołnierzy Armii Czerwonej, poległych podczas wyzwalania Dąbrowy Górniczej. Na czarnej liście znalazła się więc m.in. słynna „czerwona gwiazda” w dzielnicy Gołonóg, czy też ogromny pomnik w dzielnicy Łosień, u zbiegu ulic Gołonoskiej i Łaskowej, przedstawiający dwóch żołnierzy radzieckich.

– Do tej pory żaden z nich nie został usunięty z przestrzeni publicznej miasta, ale prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy ze stowarzyszeniem Kursk, które zaoferowało chęć przejęcia na własny koszt wszystkich tych pomników i zdeponowanie ich na własnym terenie w miejscowości Surmówka na Warmii i Mazurach. Jesteśmy na etapie ustalania szczegółów – tłumaczy Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Stowarzyszenie Kursk od 2012 roku odnawia miejsca pamięci i cmentarze, związane z Armią Czerwoną i Wojskiem Polskim, biorącym udział w II wojnie światowej. Pomaga też samorządom w opiece i nadzorze nad miejscami pamięci i różnych bitwach. – W Surmówce będziemy tworzyć park edukacyjny i tam trafią także pomniki i tablica z Dąbrowy Górniczej. Zresztą trzy z tych pomników sami odnawialiśmy – mówi Jerzy Tyc, prezes stowarzyszenia Kursk. – Myślę, że uda nam się wszystko przetransportować do końca maja br. Wcześniej musimy się jednak porozumieć z właścicielami gruntów, na których stoją pomniki, bo nie wszędzie są to tereny należące do miasta – dodaje.

- W naszej ocenie jest to optymalne rozwiązanie, które pozwoli na zachowanie choć części pamięci o skomplikowanych dziejach Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia Dąbrowskiego – podkreśla Bartosz Matylewicz. Jak dodaje podczas transformacji ustrojowej w wielu miejscach w Polsce, w tym również w naszym mieście, podejmowano już inicjatywy mające na celu usuwanie pomników będących świadectwem minionej epoki. – Uważamy, że nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ wiele z pomników mogłoby być dzisiaj doskonałym pretekstem do zainteresowania kolejnych pokoleń trudną i często burzliwą historią Dąbrowy Górniczej – dodaje Matylewicz.
Dlatego obok pomników i miejsc pamięci znajdujących się na terenie miasta, już w 2013 roku ustawione zostały tablice informacyjne przedstawiające ich historię. Zdaniem władz miasta tablice te są dobrymi przykładami na to, jak dzisiaj, mając pełną wiedzę historyczną, oceniamy powstanie „trudnych” pomników. - Uważamy, że pozostawienie ich w przestrzeni miejskiej wraz ze wspomnianymi wyżej komentarzami historycznymi pozwala na pokazywanie kolejnym pokoleniom dąbrowian, że w historii naszego miasta miały miejsce również niechlubne zdarzenia, o których również powinniśmy pamiętać. Podsumowując warto też wspomnieć, że umieszczenie tablic informacyjnych przy dąbrowskich pomnikach zostało zaakceptowane w 2013 roku przez ówczesnego Wojewodę Śląskiego oraz Krajową Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – tłumaczy rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

LISTA POMNIKÓW, KTÓRE ZOSTANĄ USUNIĘTE I POJADĄ NA MAZURY:

  1. Obelisk upamiętniający śmierć Franciszka Pilarczyka i Mieczysława Hejczyka przy ul. Chopina
  2. Pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas wyzwalania Dąbrowy Górniczej i Gołonoga w rejonie ul. Piłsudskiego (czerwona gwiazda)
  3. Pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas wyzwalania Strzemieszyc przy ul. Majewskiego (na wprost kościoła)
  4. Obelisk poświęcony bohaterom Armii Czerwonej przy ul. Modrzewiowej (Trzebiesławice)
  5. Obelisk poświęcony żołnierzom Armii Radzieckiej – pomnik na Tomaszowej Górce w Łęce
  6. Pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas wyzwalania Łośnia – zbieg ulic Łaskowej i Gołonoskiej (Łosień)
  7. Pomnik wzniesiony w rocznicę wyzwolenia Ziemi Zagłębiowskiej przy Alei Zwycięstwa w Ząbkowicach (pomnik był wyrazem hołdu złożonego żołnierzom 285 Dywizji Piechoty21 Armii I Frontu Ukraińskiego)
  8. Pomnik poświęcony żołnierzom radzieckim, wzniesiony dla uczczenia żołnierzy z 4 korpusu pomocniczego 59 i 60 armii I Frontu Ukraińskiego przy ul. Świerczyna (Kazdębie/Strzemieszyce Małe)
  9. Tablica pamiątkowa ku czci towarzysza Eugeniusza Furmana, zamordowanego 8.11.1918 w walce z reakcją przy ul. 3 Maja.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto