Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIV Forum Przedsiębiorców. Kryzys szansą dla przedsiębiorców. Zielony ład i cyfryzacja impulsem dla gospodarki

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Już po raz czternasty odbyło się spotkanie świata biznesu i polityki organizowane przez „Dziennik Polski” i „Gazetę Krakowską”. Tym razem ze względu na epidemię wydarzenie przeniosło się do internetu. Debatę o tym jakie gałęzie gospodarki mogą być impulsem do wyjścia z pandemicznego kryzysu, otworzył Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

FLESZ - Nowa szczepionka położy kres pandemii?

Wicepremier Jarosław Gowin poinformował o tym, że dwa instrumenty wspomagające przedsiębiorców są gotowe od dwóch tygodniu - chodzi o zawieszenie składek ZUS i wypłaty postojowego. To jak szybko pomoc finansowa wejdzie w życie, zależy od prac w sejmie.

[/cyt]- Pracujemy też nad wypłatą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do 2 tys. zł na każdy etat i umowę zlecenie w branżach dotkniętych obostrzeniami - dodał wicepremier. [/cyt]

Jarosław Gowin mówił również, że jego resort intensywnie pracuje nad "Tarczą prawną", która ma chronić przedsiębiorców przed złym prawem i źle funkcjonującymi przepisami.

- Będzie to międzyresortowy zespół „komandosów” do analizy tego co utrudnia i spowalnia działalność gospodarczą. Na czele tej grupy stanie moją zastępczyni Anna Kornecka - mówi wicepremier.

Komandosi pod dowództwem Anny Korneckiej
Anna Kornecka podkreśliła, że konsultacje i komunikacja to fundament działania tego typu zespołów.

- MRPiT współpracuje z wieloma organizacjami, izbami, które na bieżąco przekazują nam swoje stanowiska. Jestem otwarta na współpracę ze wszystkimi jednostkami i organizacjami, które chcą z nami współdziałać – mówi wiceminister.

Z kolei za plan odbudowy i rozwoju gospodarki będzie odpowiadał wiceminister Robert Tomanek.

- Potrzebujemy planu na przyszłość – precyzyjnego planu działań restartu gospodarki. Będzie to przemyślana sekwencja działań na okres po pandemii. Plan odbudowy i rozwoju będzie można wdrażać, liczymy na to, od 3. kwartału przyszłego roku – mówi Jarosław Gowin.

Z kolei wicemarszałek Małopolski Tomas Urynowicz podkreślił, że Europejski Zielony Ład i sprawiedliwa transformacja energetyczna to jedno z największych wyzwań przed jakimi stoją władze województwa w obliczu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią.

- Ogromną szansę w tym zakresie upatrujemy w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Aktualnie dla Polski przewidziano kwotę 3,5 mld zł. Ważne, aby dla Małopolski pozyskać jak najwięcej z tej puli - mówi Tomasz Urynowicz.

Zielony ład – szanse i zagrożenia
Po pierwszej części Forum odbył się panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli znakomici eksperci i praktycy. Tematem panelu był: „Zielony ład – szanse i zagrożenia. Jak przekuć transformację w dobry biznes”, wezmą udział.

Wyzwania dla uniwersytetów

Otwierający dyskusję prof. dr hab. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przypomniał, że uniwersytetom wyrastają konkurenci, czyli korporacje mają swoje własne centra naukowe.

- Te zachowania zmuszają nas do zmiany reguł gry. Nowa gospodarna wymaga nowych absolwentów z niezbędnymi kompetencjami, takimi jak: współpraca w grupie, zdolność do podejmowania ryzyka, empatia. Nasi absolwenci powinni nie tylko włączyć się w budowanie gospodarki, ale być jej cennym zasobem. Polskie uczelnie stopniowo stają się dla biznesu i władzy publicznej wiarygodnym partnerem - mówi prof. Stanisław Mazur.

Tytoniowy gigant dba o środowisko

Wojciech Gwiazda, Menadżer ds. regulacji Philip Morris Polska zwrócił uwagą na to, że tylko w jednym roku Philip Morris zainwestował 7 mld dolarów w alternatywne formy spożywania tytoniu.

- Chodzi m.in. o podgrzewacze tytoniu, które są o wiele bardzie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia niż tradycyjne papierosy. W tej kwestii pracuje dla nas ok. 400 naukowców i inżynierów – mówi Wojciech Gwiazda.

Zdaniem Przemysława Kulika, menedżera ds. CSR Banku Gospodarstwa Krajowego „Zielony Ład” to proekologiczna strategia rozwojowa dla zjednoczonej Europy.

- My dostrzegamy swoją kluczową rolę przez pryzmat ratowania firm i możliwość pomocy w ucieczce do przodu. Posiadamy wielu instrumentów wsparcia dla firm, które są spójne z polityka zielonego ładu, m.in. atrakcyjne pożyczki. One są dostępne w bankach komercyjnych, z którymi współpracujemy – mówi Przemysław Kulik.

Z kolei Anna Śpiewak, prezes zarządu Austrotherm, polskiej firmy z kapitałem zagranicznym podkreśliła, że mimo kryzysu gospodarczego spółka nie zwalnia pracowników, ani nie prowadzi optymalizacji formy zatrudnienia.

- Wszyscy nasi pracownicy są na umowach o pracę. Uważamy, że płacenie podatków jest bardzo ważne i pomaga gospodarce, zwłaszcza w tak trudnych czasach jak teraz – mówi Anna Śpiewak.

Dla przedsiębiorców lockdown już się zaczął

Justyna Zając-Wysocka, Wiceprzewodnicząca Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych odniosła się do sytuacji firm w pandemicznym kryzysie.

- Budzimy się rano i nie wiemy jakie przepisy wejdą w życie. Biznes musi być planowany. Wśród przedsiębiorców mamy lockdown pełzający – to jest zabójcze. Firmy znikają z mapy przedsiębiorstw. Ja apelują, aby współpraca i rozmowy przedsiębiorców z rządem były i brały pod uwagę wszystkie aspekty branż, które mają kłopoty – mówi Justyna Zając-Wysocka

Cyfryzacja, robotyzacja, automatyzacja

Drugi panel tegorocznego Forum odbył się pod hasłem: „Cyfryzacja, robotyzacja, automatyzacja – impuls do rozwoju i obniżenia kosztów w biznesie i administracji”.

Prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, Rektor Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie zwrócił uwagę na zmianę branży, na której opiera się gospodarka. Kiedyś było to m.in. górnictwo.

- Teraz gospodarka jest oparta na informatyce i informatyzacji. Uczelnie muszą się do tego przystosować. Na naszej uczelni studiuje ponad 10 tys. studentów. To olbrzymia armia specjalistów, którzy później wchodzą na rynek pracy. Pod tym kątem rynek krajowym jest dobrze zaopatrzony w wykształconych ekspertów – mówi Prof. Jerzy Lis.

Rektor AGH podkreślił, że dziś najbardziej popularne kierunki w naborze na studia to m.in.:cyberbezpieczeństwo, informatyka i systemy inteligentne, teleinformatyka.

W polskich firmach wciąż jest za mało robotów

Z kolei Stefan Życzkowski, prezes ASTOR przypominał, że jego firma do 2016 r. była postrzegana, jako ta, co zabierają miejsca pracy ludziom i daje robotom.

- Przełomo nastąpił w 2016 r., w tym roku ludzie zaczęli zmieniać patrzenie na robotyzację i zrozumieli, że młodzi ludzie nie chcą pracować fizycznie, że chcą te prace oddać robotom.

Zmiana prawa wymaga konsultacji

Marcin Sala-Szczypiński, Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie przyznał, że brakuje mu bardziej strategicznego i transparentnego podejścia do zmian legislacyjnych, które maja przystosować prawo do pandemicznej rzeczywistości.

- Brakuje między innymi konsultacji na różnych etapach, które uchroniłyby przedsiębiorców przed problemami, jakie na nich czekają w niedoprecyzowanych przepisach – mówi Marcin Sala-Szczypiński.

W transmitowanym na żywo najważniejszym spotkaniu biznesu w regionie uczestniczyło kilkuset liderów organizacji gospodarczych i przedsiębiorców, szefów instytucji otoczenia biznesu, ludzi nauki, ekspertów. Zaproszeni zostali przede wszystkim działaczy bratnich organizacji współtworzących od początku Forum Przedsiębiorców, m.in. Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, Business Centre Clubu, Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan, Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych, Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Krak-Businessu oraz wszystkich lokalnych izb gospodarczych.

XIV Forum Przedsiębiorców. Kryzys szansą dla przedsiębiorców. Zielony ład i cyfryzacja impulsem dla gospodarki

COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[7501731,20787207,20731879,20774497,20758479,19915327]},"component":"selected"}

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: XIV Forum Przedsiębiorców. Kryzys szansą dla przedsiębiorców. Zielony ład i cyfryzacja impulsem dla gospodarki - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto