Wysypka, alergia – dlaczego latem może pojawiać się częściej?

Materiał informacyjny La Roche-Posay
Wysypka, alergia czy uczulenie na słońce – pomimo tego, że większość z nas czeka na cieplejsze dni w roku, to problemy skórne zrujnują nawet najlepiej zaplanowany urlop. Dlaczego wygląda to w ten sposób, że podczas upałów i słonecznych dni na naszej skórze łatwiej pojawiają się różnego rodzaju niedoskonałości, jak plamy czy wypryski?

Wysypka, alergia – przyczyny

Objawy przy tych dolegliwościach skórnych są łatwe do rozpoznania i bywają też niezwykle uciążliwe. Czerwone, swędzące plamy pojawiające się na naszym ciele czy nieprzyjemne grudki mogą skutecznie pokrzyżować nasze plany związane z letnim wyjazdem nad wodę czy opalaniem. Wysypka, alergia – jakie są ich przyczyny i dlaczego dzieje się tak, że lato sprzyja im bardziej niż inne pory roku? Do głównych przyczyn powstawania zmian skórnych należą:

  • kontakt ze zwierzętami;
  • uczulające właściwości niektórych roślin;
  • uczulenie na słońce;
  • źle dobrane kosmetyki;
  • pyłki, kurz.

Jak więc widać, przyczyn pojawiania się zmian skórnych na naszym ciele jest dosyć dużo i ciężko jest wyeliminować naszą ekspozycję na wszystkie te czynniki, zwłaszcza latem. Upały, promieniowanie słoneczne czy rozmaite owady to tylko niektóre rzeczy, z którymi codziennie musi mierzyć się nasza skóra.

Dlaczego latem łatwiej nabawić się alergii?

Przygotowując się do okresu letniego, pamiętajmy, że uczulenie nie musi towarzyszyć nam od urodzenia – można nabawić się go w każdym wieku. Lato wydaje się szczególnie sprzyjającym temu okresem. Alergie, wysypki pojawiające się na naszym ciele to głównie efekt ekspozycji na czynniki wywołujące reakcje alergiczne. Ciepło na dworze niezwykle odpowiada pylącym roślinom czy uciążliwym owadom, które upodobały sobie rujnowanie naszego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Jakby tego było mało, reakcję alergiczną może wywołać nawet słońce – kiedy skóra nie jest przyzwyczajona jeszcze do wysokiej ilości promieniowania słonecznego, na odkrytych partiach ciała mogą wystąpić czerwone plamy czy przebarwienia, oczywiście jeśli mamy uczulenie na słońce. Na szczęście plamy wywołane kontaktem ze słońcem z zasady łatwo znikają po kilku dniach, mogą jednak wywoływać nieznośne pieczenie czy swędzenie.

Upały wpływają także na naszą potliwość. Przy ponad trzydziestu stopniach nawet zwykłe wyjście do sklepu może poskutkować obfitym poceniem, przez które zatkaniu ulegną nasze pory skórne. W efekcie na naszym ciele, a zwłaszcza na jego zakrytych partiach, które mają utrudnione oddychanie, wystąpić mogą potówki – małe, czerwonawe krosty. Nie jest to nic przyjemnego, ale całe szczęście przeważnie nie przeszkadza nam tak jak inne letnie zmiany skórne. Po prostu wpływa na estetykę naszego ciała, ale z zasady nie swędzi ani nie boli.

To wszystko sprawia, że alergie, wysypki czy przebarwienia częściej towarzyszą nam wraz z ciepłem na dworze. Czy istnieją jakieś uniwersalne zasady, które pomogłyby nam lepiej przetrwać ten ciężki okres dla alergików?

Jak zminimalizować ryzyko zmian skórnych podczas upałów?

Jak ustaliliśmy, przyczyn pojawiania się zmian skórnych w lato jest naprawdę sporo i nie da się uniknąć ich wszystkich, przynajmniej nie kosztem udanego życia zawodowego i towarzyskiego. Możemy jednak postarać się zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. W jaki sposób? Przede wszystkim unikajmy czynników, które narażają nas na reakcje alergiczne. Wiadomo, że w słoneczny dzień ciężko jest całkowicie stronić od kontaktu ze słońcem, ale możemy zmniejszyć tę częstotliwość poprzez używanie parasoli i nakryć głowy. Mniej światła to także mniej ciepła, dzięki czemu nie narazimy się na potówki.

Warto jest także planować swój letni wypoczynek w taki sposób, by nie musieć mierzyć się z owadami więcej, niż jest to konieczne. Pamiętajmy, że ulubionym czasem ich występowania jest noc i wieczór, warto więc zaopatrzyć się na ten czas w odpowiednio długą, zakrywającą nas odzież. Ciężej jest wyeliminować negatywne skutki pylenia roślin, zwłaszcza jeśli ktoś jest uczulony na pyłek pochodzący z traw, które występują niemalże wszędzie. W takim wypadku może być warto zainteresować się specjalistycznym leczeniem, jeśli nasz sposób życia naraża nas na wiele kontaktu z uciążliwymi roślinami.

Dodaj ogłoszenie