Wystawy, warsztaty i spotkania. Sierpień w krakowskim Muzeum Fotografii zapowiada się ciekawie!

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
MuFo Józefitów w Krakowie
MuFo Józefitów w Krakowie Mirosław Żak
Krakowskie Muzeum Fotografii nie ma wakacji. W sierpniu odbędą się we wszystkich jego oddziałach ciekawe wystawy, warsztaty i spotkania. Co? Gdzie i kiedy?

Wicepremier Ukrainy: przymusowa paszportyzacja to element okupacji

MuFo Rakowicka

5 sierpnia, godz. 11
Czułym okiem | Kosmos ciała

Nie mamy pod ręką kosmicznego teleskopu Webba, więc nie będziemy próbować robić zdjęć kosmosu – zamiast tego Muzeum zaprasza na spotkanie, w trakcie którego uważnie przyjrzymy się… sobie. W trakcie warsztatów uczestnicy będą zastanawiać się, jak można pokazać własne ciało, zostać swoim modelem lub modelką, jakich rytmów i układów wypatrywać w cielesnym kosmosie. Na zajęcia trzeba przyjść z aparatami fotograficznymi.

Prowadzenie: Basia Budniak - studiowała fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi i na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Artystka wizualna, pracująca z fotografią i obrazem wideo. Interesuje ją performatywność fotografii, eksperymentuje z momentem styku człowieka z aparatem fotograficznym, traktuje często wizualność jako punkt wyjścia do działań artystycznych, którymi bada przestrzenie oddziaływania obrazu na człowieka oraz jego uwikłanie w obraz. Jej ostatnie prace Czarne serce oraz I'm not a robot można było zobaczyć na Fotofestiwalu 2022 w Łodzi.

Ważne informacje:

· Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.

· Warsztaty przeznaczone są dla seniorów (dopuszczamy udział także innych „dorosłych” amatorów fotografii).

· Cena: 5 zł.

· Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected], [email protected]

7 sierpnia, godz. 12
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku”

Jak zamknąć 60 lat historii Wielkie Brytanii w dwustu zdjęciach?

Skinheadzi i zakupoholicy, melancholijne nadmorskie kurorty i wielkomiejscy yuppies na najwyższych obrotach, separacjoniści w Irlandii Północnej, górnicy z zamykanych przez Thatcher kopalni i przybysze z różnych części dawnego imperium. Wystawa „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku” pozwala widzom zanurzyć się w tyglu wyspiarskiej kultury, do którego w okresie powojennym coraz to ktoś dorzuca nowe składniki i przyprawy. Na wystawie prezentujemy zarówno dzieła klasyków fotografii brytyjskiej, takich jak David Hurn, John Bulmer, Martin Parr, John Davies czy Anna Fox, na nowo odkrytych mistrzów – Tony’ego-Raya Jones, Tisha Murthę i Petera Mitchella, a także fotografie twórców najmłodszego pokolenia.

Prowadzenie: Cezary Luty - student kulturoznawstwa, obecnie edukator i przewodnik muzealny, między innymi w Muzeum Fotografii, MICET, koordynator na OFF Camera Festiwal. Interesuje się modą, astrologią i queerową sztuką współczesną. W praktyce edukatora najbardziej cieszy mnie kontakt z drugim człowiekiem, przekazywanie wiedzy w kreatywny sposób, wspólne rozmowy, odkrywanie kolektywnej wrażliwości.

Ważne informacje:

· Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.

· Cena: w ramach biletu wstępu na wystawę.

· Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected]

20 sierpnia, godz. 15
O czym nie mówi historia mody? Oprowadzanie po wystawie „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku”

Historia mody stara się opowiadać o związkach krojów z życiem społecznym, ale w zbiorową pamięć zapadają raczej konkretne fasony. Jak mają się one do życia społecznego? Patrząc na zdjęcia zebrane na wystawie „Zobacz: Brytania”, możemy dojść do wniosków, że bardzo różnie. Ludzie sportretowani przez fotoreporterów noszą zazwyczaj to, co chcą; to, na co ich stać, a nie wierne kopie sylwetek z wybiegów.

Oprowadzając po wystawie Aleksandra Boćkowska opowie o różnicach między tym, co widać na zdjęciach, a tym, co pozostało w masowej wyobraźni, poszuka przykładów zgodnych z utartą wizją epoki oraz wspólnie ze zwiedzającymi zastanowi się, czy można bezkrytycznie wierzyć reporterom.

Prowadzenie: Aleksandra Boćkowska - dziennikarka, redaktorka, reporterka. Autorka książek: „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”, „Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL”, „Można wybierać. 4 czerwca 1989” (wydawnictwo Czarne). Współpracuje m.in. z „Dwutygodnik.com”, „Wysokimi Obcasami Extra” i „Vogue.pl”.

Ważne informacje:

· Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.

· Cena: w ramach biletu wstępu na wystawę.

· Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected]

30 sierpnia, godz. 11
Opowieści fotografii | Warsztaty dla seniorów i dorosłych

Szarość, czerń i biel albo przytłumiona sepia, tylko czasem kolor. Obserwacja zmieniającego się światła, odkrywanie zagadkowych postaci, próba lokalizacji nieoczywistych krajobrazów – te wszystkie przyjemności może zapewnić nam kontakt ze starymi zdjęciami. O czym mówią do nas stare fotografie, jakie historie w sobie kryją? Inspirując się wybranymi z katalogu MuFo zdjęciami uczestnicy warsztatów spróbują odszukać ukryte w nich opowieści oraz nadać im formę, pisząc krótkie opowiadania.

Prowadzenie:

Magdalena Guzik – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz fotografii w Warszawskiej Szkole Fotografii. Specjalizuje się w fotografii dokumentalnej i portrecie oraz interesuje długoterminowymi projektami artystycznymi. Lubi światło zastane, nieśpieszne podróże i pisanie o fotografii. Obecnie pracuje na stanowisku bibliotekarki w Bibliotece Muzeum Fotografii (MuFo) w Krakowie, gdzie opiekuje się czytelnią.

Anna Sidorska – edukatorka muzealna i fotografka. Najbardziej interesuje ją fotografia wernakularna oraz to, jak tekst w połączeniu ze zdjęciem może być nośnikiem pamięci. W MuFo pracuje jako specjalistka ds. edukacji.

Ważne informacje:

· Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.

· Cena: 5 zł.

· Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected]

MuFo Józefitów

14 sierpnia, godz. 15
Małymi kroczkami po mieście | Spacer fotograficzny dla rodzin z dziećmi

"Wakacyjny spacer dla rodzin z dziećmi, podczas którego będziemy chodzić nieśpiesznie, patrzeć uważnie, używać wyobraźni i rozwiązywać zagadki. Wspólnie poszukamy dziwacznych i mitycznych dekoracji na kamienicach wokół MuFo Józefitów, a w parku Krakowskim będziemy podziwiać bardzo stare drzewa, pod którymi skrywają się niezwykłe rzeźby plenerowe. Skąd tam się wzięły? Kto je wymyślił? Spacer oparty jest na motywach bajki „Franklin znajduje aparat” - zachęca Muzeum.

Prowadzenie: dr Maria Wąchała-Skindzier - historyczka, muzeolożka, muzealniczka. Autorka rozprawy doktorskiej, poświęconej recepcji okresu PRL-u w narracjach muzealnych w latach 1989-2017, obronionej w 2020 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kustosz muzealny. W latach 2016-2019 kierowniczka nowohuckiego oddziału Muzeum Krakowa. Kuratorka wystaw. Autorka scenariuszy lekcji muzealnych, spacerów historycznych, oprowadzań kuratorskich, w tym także dla dzieci. Pracuje jako Specjalistka ds. edukacji w Muzeum Fotografii MuFo.

Ważne informacje:

· Spacer rozpoczyna się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16.

· Cena: 10 zł.

· Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected]

20 sierpnia, godz. 10-16
Dzień otwarty w MuFo Józefitów

Muzeum Fotografii w Krakowie zostało powołane do życia 31 grudnia 1986 roku! Urodziny w Sylwestra zobowiązują: tegoroczny jubileusz planujemy świętować przez cały rok, dlatego zapraszamy Państwa na kolejny dzień otwarty MuFo!

Chociaż budynek przy Józefitów 16 nie od początku był siedzibą Muzeum (najpierw mieściło się ono przy ul. Starowiślnej, a później przy Rynku, w Kamienicy Hetmańskiej) jest dziś najdłużej działającym oddziałem MuFo. Zabytkowa willa służy nam od 1992 roku – niedawno zakończyliśmy jej modernizację, rozbudowę i adaptację, które pozwoliły nam stworzyć w MuFo Józefitów nowoczesną placówkę muzealną.

Tu na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, które zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decyduje się o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dba się o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat. Wizyta w MuFo to też wyjątkowa okazja, by poznać część muzealnego „know-how”, dotyczącego przechowywania i porządkowania fotografii, które przydadzą się każdemu, kto ma w domu jakieś zdjęcia i chciałby im zapewnić jak najdłuższy żywot.

Program Dnia Otwartego:

godz. 10 – warsztaty dla dzieci Widzi mi się

godz. 11 – oprowadzanie z przewodnikiem

godz. 12 – warsztaty z cyjanotypii dla dorosłych

godz. 15 – Spacer fotograficzny – w stronę Piasku

godz. 16 – oprowadzanie z przewodnikiem

MuFo Strzelnica

3 sierpnia, godz. 16.30
Lato z Herstorią

16.30 – Joga z Herstorią – zajęcia z jogi prowadzone przez Anię Juchnik

17.30 – Do czego potrzebujemy Herstorii? Spotkanie z Patrycją Chlebus-Grudzień

Joga z Herstorią

Joga z Herstorią, która odbędzie się przed spotkaniem, pozwoli na oderwanie myśli, zyskanie nowej perspektywy, powrót do własnych przeżyć i odczuć. Doświadczona joginka we współpracy z Muzeum Herstorii Sztuki stworzyła wyjątkowe zajęcia: zadaniem tej wspólnej praktyki ma być pobudzenie uważności i otwarcie na własną, prywatną perspektywę, którą jest niezwykle istotna w herstorycznym myśleniu.

Prowadzenie: Ania Juchnik - instruktorka rekreacji ruchowej ze specjalnością Hatha Joga. Ania na co dzień zajmuje się podnoszeniem świadomości na temat znaczenia aktywności fizycznej oraz zwiększaniem mobilności ciała. Korzysta z szeregu metod pracy z oddechem – relaksujących, wyciszających, ułatwiających radzenie sobie ze stresem, o których wiedzę nabyła podczas kursów w Polsce, Tajlandii i Meksyku.

Herstoria – słowo powstałe z gry słownej, zamiast męskiego angielskiego zaimka „his”, proponuje spojrzenie na przeszłość z kobiecej, czyli „her”, perspektywy. Słowo-zaczepka, budzi kontrowersje, odwraca konwencję ustalonej wersji historii. Czy go potrzebujemy?

"Wspólnie zastanowimy się, czym jest myślenie herstoryczne, zastanowimy się nad jego przydatnością i rozważymy, w jakich momentach warto do niego sięgać. W czasie spotkania na wizualnych i tekstowych przykładach omówimy używanie herstorii w praktyce. Porozmawiamy jak się czujemy z tym słowem i czy ono do nas przemawia, a może nawet wymyślimy inne określenie na odkrywanie kobiecej perspektywy?" - zaprasza Muzeum.

Prowadzenie: Patrycja Chlebus-Grudzień - socjolożka, badaczka społeczna, członkini inicjatywy Muzeum HERstorii Sztuki.

Ważne informacje:

· Cena: zajęcia Joga z Herstorią - 20 zł.

· Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

· Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected]

· Nie ma konieczności uczestniczenia w obu wydarzeniach. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc na zajęcia Joga z Herstorią. Spotkanie pt. „Do czego potrzebujemy Herstorii?” odbywa się w ramach Klubu MuFo Strzelnica, nie ma konieczności rezerwacji.

28 sierpnia, godz. 13
Oprowadzanie po wystawie stałej „Portret”

Celem wystawy jest zasygnalizowanie wieloaspektowości fenomenu portretu fotograficznego, pokazanie jego ewolucji podporządkowanej zarówno ograniczeniom i możliwościom technologicznym, jak i zmianom kulturowym oraz społecznym zachodzącym w świecie.

Prowadzenie: Monika Kozień - historyczka sztuki, kuratorka wystaw, autorka programów edukacyjnych.. Prowadzi badania dotyczące sztuki współczesnej, kulturowej i społecznej roliobrazu, a także historii i teorii obrazu; kuratorka kolekcji sztuki współczesnej w zbiorach MuFo. Kuratorka MuFo Strzelnica.

Ważne informacje:

• Spotkanie odbywa się w MuFo Strzelnica, ul. Królowej Jadwigi 220.

• Wstęp w cenie biletu na wystawę.

• Liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wystawy, warsztaty i spotkania. Sierpień w krakowskim Muzeum Fotografii zapowiada się ciekawie! - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie