Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w MCK: Zakazana sztuka Trzeciej Rzeszy [zdjęcia]

Redakcja
W Międzynarodowym Centrum Kultury można zobaczyć dzieła ...
W Międzynarodowym Centrum Kultury można zobaczyć dzieła ... Łukasz Żołądź
W Międzynarodowym Centrum Kultury można zobaczyć dzieła awangardowych artystów, polskich i niemieckich, tworzących w czasach II WŚ.

Zobacz też:

Wystawa w MCK: "Nowy Jork, lata czterdzieste"

W hitlerowskiej wizji nie było miejsca dla niezależnie myślących, hołdujących awangardzie malarzy, grafików, poetów, pisarzy i kompozytorów. Wystawa w Galerii MCK "Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka  w Trzeciej Rzeszy" to pierwsza, nie tylko w Polsce, ekspozycja, która tak szeroko prezentuje zjawisko "sztuki wyklętej".

Myślą przewodnią wystawy jest pokazanie dzieł artystów, pisarzy, kompozytorów prześladowanych przez niemieckich nazistów w latach 1933-1945. Zaprezentowane zostaną obrazy olejne, grafiki, rysunki, rzeźby, utwory literackie i muzyczne m.in. tak znanych twórców jak Carl Hofer, Leo Haas, Heinrich Maria Davringhausen,  Emil Nolde, Max Ernst, Georg Grosz, Otto Freundlich,  Else Lasker-Schüler, Max Pechstein, Oskar Schlemmer, Irmgard Keun, Thomas Mann, Anna Sehgers, Hanns Eisler i Kurt Weill.

Artyści pod okiem nazistów

Połączenie sztuki wizualnej, literatury i muzyki ma ukazać wagę zjawiska i ogromny nacisk totalitarnej władzy by oczyścić całą ówczesną kulturę z wszelkich niezgodnych z nazistowską doktryną przejawów.

- Panowanie Trzeciej Rzeszy to czas, kiedy na ludzi polowano niczym na dzikie zwierzęta, poniżano ich, wypędzano i mordowano. Między nimi znaleźli się i artyści znani i ci niesłusznie dziś zapomniani. Reprezentowali wszystkie dziedziny sztuki, z powodu stosowanych przez siebie nowoczesnych środków wyrazu, estetycznych wyborów czy politycznych poglądów nie odpowiadali estetycznemu i ideologicznemu ideałowi niemieckiego” artysty - mówi niemiecka kuratorka wystawy, Judith Schoenwiesner.


Leo Haas, litografia z serii Aus deutschen Konzentrationslagern, opublikowane w 1947 według rysunkow z 1

Polska sztuka pod ostrzałem

Szczególnym aneksem do wystawy będzie przypomnienie sylwetek dyskryminowanych polskich artystów, pisarzy, kompozytorów,  którzy z chwilą zajęcia terytorium Polski w 1939 roku znaleźli się w zasięgu "polityki kulturalnej" hitlerowców.

Wśród nich przypomniani zostaną m.in. Jankiel Adler, Samuel Cygler, Karol Hiller, Władysław Strzemiński, Roman Kramsztyk, Jan Gotard, Tadeusz Pruszkowski, Jonasz Stern, Zofia Kossak-Szatkowska, Melchior Wańkowicz, Witold Hulewicz, Bruno Schulz, Tadeusz Kwiatkowski, Icchak Kacenelson, Józef Koffler i Artur Gold.

- Spośród wielu, których machina nazistowskich restrykcji skazała na twórczy niebyt, wojenną tułaczkę czy wręcz śmierć, przypominamy tych najwybitniejszych i znanych. Kwestią naczelną w represjonowaniu polskich artystów była ich tożsamość narodowa, przynależność do elity intelektualnej kraju, która zgodnie z nazistowską doktryną wojenną przeznaczona została do fizycznego i duchowego wyniszczenia - mówi dr Monika Rydiger. - O tragicznych losach wybitnych polskich artystów pochodzenia żydowskiego przesądziło kryterium rasowe - dodaje.


foto. Łukasz Żołądź

Skąd pochodzą eksponaty?

Większość eksponatów pochodzi z wiodących nadreńskich kolekcji mi.in.: LVR Landesmuseum w Bonn, Max Ernst Museum w Brühl, ze zbiorów prywatnych dr. Gerharda Schneidera w Olpe, Kunstmuseum Mülheim an der Ruhr, Fundacji na rzecz Sztuk Prześladowanych oraz zbiorów sztuki i literatury Kunstmuseum w Solingen, a także niemieckich archiwów i bibliotek oraz z polskich kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

MCK: Wykłady, pokazy filmowe...

Zaplanowany został także program towarzyszący, w tym wykłady, spotkania, pokazy filmowe, warsztaty edukacyjne dla dzieci, lekcje galeryjne oraz program dla seniorów z udziałem polskich i niemieckich uczestników, poruszający m.in problem osobowości twórczych wobec systemów totalitarnych.


foto. Łukasz Żołądź

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto