Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa rolnicza Agro Krak 2006

AGNIESZKA MINECKA
Chleb z łopaty, chleb metrowy, ciastka i bułeczki zaskakiwały atrakcyjnym wyglądem i wspaniałym smakiem ZDJ. LUDWIK KOSTUŚ
Chleb z łopaty, chleb metrowy, ciastka i bułeczki zaskakiwały atrakcyjnym wyglądem i wspaniałym smakiem ZDJ. LUDWIK KOSTUŚ
Hamburgery i hot-dogi przegrywają z oscypkami i kiełbasą lisiecką. Produkt standardowy z hipermarketu przegrywa z produktem regionalnym - to nie tylko temat przewodni wystawy rolniczej Agro Krak 2006 "W poszukiwaniu ...

Hamburgery i hot-dogi przegrywają z oscypkami i kiełbasą lisiecką. Produkt standardowy z hipermarketu przegrywa z produktem regionalnym - to nie tylko temat przewodni wystawy rolniczej Agro Krak 2006 "W poszukiwaniu dobrego smaku", która odbyła się podczas ostatniego weekendu, ale także ważny trend na światowych rynkach. Najbardziej smakuje to, co niepowtarzalne, lokalne. Takie właśnie regionalne specjały prezentowali wystawcy w ramach II Małopolskiego Festiwalu Smaku. Ich oferta towarzyszyła prezentacji ponad 150 wystawców z branż rolniczych i okołorolniczych - m.in. firm produkujących sprzęt, gospodarstw ekologicznych, sektora ogrodniczego i kwiaciarskiego i z zakresu agroturystyki.

Tradycja i nowe inspiracje
Wśród odwiedzających pojawili się miłośnicy podhalańskich serów: oscypka, bundza ibryndzy. - Podczas ich produkcji najważniejsza jest jakość mleka. Najlepiej jeżeli pochodzi ono prosto od owiec pasących się na zielonych pastwiskach - mówi Wojciech Kompreda, właściciel gospodarstwa ekologicznego "Hala Majerz". Największą popularnością cieszą się oscypki wędzone, także w wersji grillowanej. Bundz to niesolona wersja serka z mleka owczego. Z niego powstaje bryndza. Podczas wystawy Agro-Krak można było zobaczyć pokaz "pucenia oscypka". Regionalnych producentów do opracowania własnych receptur inspirują też zagraniczne produkty. Nowością jest polska wersja mozarelli, zwana "serem Bogoni". Produkowana w Ciężkowicach, zyskuje coraz większe grono zwolenników. spodyń Wiejskich "Lackowianki" z Banicy. Zachwycał moskol - placek pieczony na blasze, posmarowany bryndzą, twarożkiem ze szczypiorkiem lub z czosnkiem, a także z wędzoną słoniną i boczkiem. Rozśpiewane gospodynie częstowały także pierogami: barskimi - zsoczewicą oraz huzarskimi - zkaszą gryczaną i serem.

Z pokolenia na pokolenie
Nie zabrakło wędlin, z których słynie Małopolska. Od trzech wieków króluje wśród nich kiełbasa lisiecka, zwana przez miejscowych kiełbasą krajaną. - Naszym specjałem jest polędwica Mądrego, obtaczana w ziołach. Zdradzę jedynie, że aromatu dodaje też macierzanka - mówi właściciel masarni, Stanisław Mądry, którego wyroby trafiają na konkursy do Brukseli i Rzymu. Światową karierę robi także małopolski "Tęczynek". Sałatki, ogórki, a także konfitury są eksportowane do USA, Kanady i Australii. Pojawili się również wystawcy oferujący asortyment pszczelarski. - Jesteśmy czwartym pokoleniem kultywującym rodzinną tradycję. Oprócz miodów o właściwościach leczniczych, z naszej pasieki pochodzą kosmetyki na bazie wosku pszczelego oraz świece - mówiła Zofia Kiejdo, właścicielka "Pasieki uKiejdów". Region małopolski słynie także z śliwowicy łąckiej. - Wyborny trunek zawdzięcza swój smak krajowym węgierkom - mówił jeden z producentów, Czesław Orzeł. - Śliwowica jest dobra, kiedy "sponiewiera" - dodał zgodnie z regionalnym zwyczajem.

Małe "dziełka sztuki"
Podczas targów prezentowany był szeroki dorobek rękodzieła ludowego - rzeźba z drewna, malarstwo na szkle, patchwork, tkactwo artystyczne i hafty. Zainteresowaniem cieszyły się frywolitki. - To rodzaj koronki, zktórej oprócz tradycyjnych serwet czy obrusów powstaje haftowana biżuteria. To fenomen na skalę światową - mówił o swoich małych "dziełkach sztuki" Damian Szymonik.

Dobry zwiastun
Niezwykłe zainteresowanie - zwłaszcza najmłodszych - wzbudzała wystawa zwierząt. Dobrym zwiastunem dla dalszego powodzenia imprezy były miasta dorobku rolnictwa ikulnarodziny kucyka. W nocy z so- tury małopolskiej wsi, a także boty na niedzielę oźrebiła się promowanie nowoczesnych klacz należąca do Andrzeja Mi- technologii i rozwiązań wśród ski z Michałowic. Maluch od ra- środowisk rolniczych, do któzu zaczął rozrabiać, przyciąga- rych skierowane były trwające jąc tłumy. - Kucyk będzie uczest- przez cały weekend konferenniczył w wielu jeszcze wysta- cje. Podczas imprezy został rozwach - zapowiadają właściciele. strzygnięty półfinałowy konWystawa rolnicza Agro Krak kurs "II Małopolskiego Festiwa2006 już po raz drugi odbyła się lu Smaku" oraz plebiscytu dla na 10-hektarowym terenie Mu- publiczności "Małopolski zeum Lotnictwa Polskiego z ini- Smak". Zwycięskimi potrawacjatywy Małopolskiego Ośrod- mi zostały m.in. królik w śmieka Doradztwa Rolniczego tanie, salceson galicyjski ikapuw Karniowicach. Jej celem było sta kiszona charsznicka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto