18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Xięga Bałwochwalcza Brunona Schulza (1892 - 1942)" w Muzeum Narodowym

Redakcja
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym na ostatnią w tym roku wystawę w ramach cyklu „Galeria Żywa”. Na wiosnę prezentowaliśmy prace trzech znanych krakowskich artystów: Leszka Dutki, Walentego Gabrysiaka i Bogusława Szwacza. Latem można było oglądać ekspozycję dzieł Emila Krchy. Aktualnie zapraszamy na wystawę „Xięga Bałwochwalcza Brunona Schulza” oraz ciekawy program wydarzeń jej towarzyszących.

Kobieta, czyli kto? To obsesyjne pytanie o mroczny podmiot pożądania i wyobraźni Brunona Schulza – utalentowanego artysty i wybitnego pisarza, autora m.in. sławnych Sklepów cynamonowych – stało się treścią jego prowokacyjnego dzieła Xięga Bałwochwalcza. Na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie pokażemy ok. 30 grafik z tego cyklu – prace oniryczne, erotyczne, perwersyjne, demoniczne, fantastyczne i realistyczne. Fascynujące nieprzerwanie od 90 lat!

Te ocalałe z zagłady wojennej grafiki powstały w latach 1920–1921 w technice clichè-verre, o której tak pisał sam artysta: Metoda, którą się posługuję, jest żmudna. Nie jest to akwaforta, ale tzw. cliché-verre – płyta szklana. Rysuje się igłą na warstwie czarnej żelatyny pokrywającej szkło, w ten sposób otrzymany negatywny, przeświecający rysunek traktuje się jak negatyw fotograficzny, tj. kopiuje się w ramce fotogr. na papierze światłoczułym, wywołuje, utrwala i zmywa – proceder jak przy odbitkach fotograficznych; koszt znaczny – praca także (Bruno Schulz, Księga listów, pod red. Jerzego Ficowskiego).

Artysta składał je do połowy lat 30. w teki, prowokacyjnie zatytułowane Xięga Bałwochwalcza. W czasach, gdy powstawały, Schulz nie zajmował się jeszcze literaturą. Przez długie lata malarstwo i grafika były jedyną dziedziną jego twórczości. Był samoukiem, nie licząc dwóch lat studiowania architektury na Politechnice Lwowskiej, przerwanych chorobą i wybuchem I wojny światowej. Pod koniec wojny chciał kontynuować studia na politechnice w Wiedniu, lecz upadek monarchii też je przerwał. Jerzy Ficowski pisze (Regiony wielkiej herezji i okolice. Bruno Schulz i jego mitologia), że Xięga powstawała w przełomowym momencie życia artysty: po wojnie, stracie domu dzieciństwa, śmierci ojca, okresie bezrobocia, samotności; drastycznością tematu musiała zaszokować miasteczkowego filistra, stanowiła moralno-obyczajową prowokację. Schulz pracował nad grafikami wyłącznie w domu, czasem korzystając z pomocy siostrzeńca lub jego kolegów. Nie chcąc ujawniać przed nimi, że grafiki „Xięgi” wynikały z jego własnej inwencji twórczej, mówił chłopcom, że są to ilustracje do powieści „Wenus w futrze” Sacher-Masocha, drugorzędnego pisarza austriackiego, od którego nazwiska urobiony został termin „masochizm”, nazwa dewiacji nieobcej samemu Schulzowi.

Obsesje związane z kobietą, które budziły przed wojną tak skrajne emocje, prezentujemy na wystawie w Galerii Sztuki Polskiej XX Wieku. Tworzą ją prace zachowane w Bibliotece Jagiellońskiej i Muzeum Narodowym w Krakowie, uzupełnione kilkoma faksymiliami plansz Schulza przechowywanych w warszawskim Muzeum Literatury.

Wystawa zorganizowana jest z okazji 120. urodzin i 70. rocznicy tragicznej śmierci Brunona Schulza (1892–1942).

Warsztaty i spotkania towarzyszące wystawie Xięga Bałwochwalcza Brunona Schulza

11.11. godz. 12:00 – oprowadzanie kuratorskie / K. Kulig-Janarek

16.11. godz. 18:00

WYKŁAD

Bohaterowie trzeciego planu. Wunderkamera Brunona Schulza / J. Woynarowski, Pracownia Rysunku Narracyjne

ASP w Krakowie

wstęp wolny

Sala edukacyjna, Gmach Główny MNK

26.11. godz. 18:00

WYKŁAD

Schulz jako uwodziciel / prof. J. Jarzębski, Katedra Krytyki Współczesnej UJ

wstęp wolny

Sala edukacyjna, Gmach Główny MNK

8.12. godz. 15:00

WARSZTAT

Wyobraźnia prześwietlona. Technika cliché-verre. Dla dzieci i młodzieży w wieku 9 – 15 lat / Basia Budniak

Konieczna rezerwacja, tel. 12 295 55 95; koszt: 15 zł

15.12. godz. 15:00

WARSZTAT

Wyobraźnia prześwietlona. Technika cliché-verre.

Dla dorosłych / Basia Budniak

Konieczna rezerwacja, tel. 12 295 55 95; koszt: 15 zł

18.12. godz. 10:15

ZWIEDZANIE

Rozmowy o sztuce: Xięga Bałwochwalcza Brunona Schulza / Barbara Łepkowska

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa "Xięga Bałwochwalcza Brunona Schulza (1892 - 1942)" w Muzeum Narodowym - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto