Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyrusz śladami krakowskich emancypantek i odkryj rewolucyjny Kraków

Redakcja
Fundacja Przestrzeń Kobiet
Fundacja Przestrzeń Kobiet 25 maja organizuje nieodpłatną wycieczkę po Krakowie.

- W swojej działalności chcemy przypominać o bohaterskich czynach kobiet, które albo są zupełnie nie znane, albo też niesłusznie zapomniane. Pokazujemy kobiety z różnych klas społecznych - zarówno inteligentki, jak i robotnice, które żądały równego traktowania, jako pełnoprawne obywatelki - tłumaczy Natalia Sarata, z Fundacji Przestrzeń Kobiet.

Jedną z bohaterek szlaku emancypantek jest Kazimiera Bujwidowa, znana (a może i nieznana) z akcji nazywanej "skokiem kobiet na uniwersytety". - To są autorki wielkich czynów, a mimo to ich losy są pomijane w podręcznikach do historii i w przewodnikach po mieście. My chcemy przywrócić pamięć o nich - dodaje Natalia Sarata.

Kraków jakiego nie znacie. Nie tylko dla kobiet

W ramach wycieczki szlakiem krakowskiego ruchu emancypacyjnego z przełomu XIX i XX wieku, przewodniczka Anna Kiesell pokaże Wam rewolucyjny Kraków, jakiego nie znacie. Przywoła zapomnianą historię tego miasta, związaną z działaniami i dorobkiem pierwszych krakowskich emancypantek, działaczek na rzecz praw kobiet i opowie o ich rewolucyjnych, wyjątkowych dokonaniach.

- Na spacer zapraszamy wszystkich - zarówno kobiety, jak i mężczyzn, dzieci i osoby starsze. To, że szlak jest o kobietach nie oznacza że jest wyłącznie dla kobiet - zachęca Natalia Sarata. - Panowie często przychodzą na nasze spotkania, bo chcą poznać historię działaczek, dzięki którym ich mamy, babcie i partnerki mogły i mogą się swobodnie uczyć czy pracować - dodaje.

Informacje o zgłoszeniach do udziału w spacerze znajdziecie na stronie Fundacji.

Może partyjkę? - Ale zagrać czy założyć?

Krakowskie bojowniczki o równouprawnienie doczekały się nie tylko publikacji na swój temat, czy szlaków turystycznych. Fundacja Przestrzeń Kobiet wydała ku ich pamięci grę planszową.

- Na mapie Krakowa z końca dziewiętnastego wieku śledzimy losy 6 emancypantek, a naszym zadaniem jest wywalczenie równouprawnienia - tłumaczy Sarata. W grze pojawia się także "postać" blednicy, czyli choroby, na którą domniemanie cierpiały młode kobiety, które podejmowały walkę o prawo do głosu, nauki i pracy. Leczono ją poprzez zamykanie pacjentki na ok. 30 dni w ciemnym pokoju i karmienie tłustymi potrawami. Taka kuracja miała odwieść aktywistki od dalszych działań, co rzadko skutkowało.

Dzięki swoim ostrym wypowiedziom na temat emancypacji i równouprawnienia, swojej postaci w grze doczekał się także prof. Ludwik Rydygier, znany z zupełnie innych zasług dla społeczeństwa.

Zobacz inne materiały na MMKrakow.pl


Tak będzie wyglądał mural na Galerii Krakowskiej Juwenalia w Krakowie 2013 [wszystkie uczelnie, program, artyści, bilety] Koncerty 2013 w Krakowie
Muzeum w komputerze? Czemu nie? [zdjęcia, wideo]
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto