Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wynagrodzenia w służbie zdrowia. Ile zarabiają lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i inni ratujący nasze życie i zdrowie w pandemii?

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Jak naprawdę wyglądają zarobki w poszczególnych grupach zawodów medycznych: od farmaceutów, stomatologów i fizjoterapeutów po lekarzy specjalistów? Sprawdziła to renomowana krakowska firma Sedlak&Sedlak w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Chcesz poznać szczegóły? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Jak naprawdę wyglądają zarobki w poszczególnych grupach zawodów medycznych: od farmaceutów, stomatologów i fizjoterapeutów po lekarzy specjalistów? Sprawdziła to renomowana krakowska firma Sedlak&Sedlak w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Chcesz poznać szczegóły? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń Sedlak&Sedlak
Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni stali się autentycznymi bohaterami czasów pandemii. Coraz bardziej przepracowani starają się codziennie ratować zdrowie i życie tysięcy chorujących Polaków. Czy są za to odpowiednio wynagradzani? Jak naprawdę wyglądają zarobki w poszczególnych grupach zawodów medycznych: od farmaceutów, stomatologów i fizjoterapeutów po lekarzy specjalistów? Sprawdziła to renomowana krakowska firma Sedlak&Sedlak w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Chcesz poznać szczegóły? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Apel do ozdrowieńców: oddawajcie krew

Ludzi zakażonych - a wciąż nie wyleczonych z COVID-19 - jest w naszym kraju oficjalnie blisko 400 tys. A przecież cała masa Polaków cierpi na inne choroby. Tymczasem lekarzy wszelkich specjalności mamy ok. 140 tys., do tego 40 tys. dentystów. W tzw. normalnych czasach Naczelna Izba Lekarska szacowała niedobór lekarzy na 50 tys. Deficyt pielęgniarek był jeszcze większy. O brakach w szeregach ratowników medycznych lepiej dziś nawet nie wspominać.

Teoretycznie tak dramatycznie niska podaż rąk (i mózgów) do pracy powinna się przełożyć na wysokość zarobków. A jak one wyglądają naprawdę w poszczególnych grupach zawodów medycznych: od farmaceutów, stomatologów i fizjoterapeutów po lekarzy specjalistów? Sprawdziła to renomowana krakowska firma Sedlak&Sedlak w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń

Zarobki lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, farmaceutów, stomatologów...

- Służba zdrowia to specyficzna branża, w której bardzo wielu pracowników czerpie dochody nie z jednego miejsca, lecz z wielu źródeł. Lekarze są przeważnie na kontraktach w różnych placówkach, więc ich dochody się sumują. Nasze badanie zawiera stawki z jednego miejsca, wyłącznie na umowę o pracę, a nie ze wszystkich źródeł – zastrzega Magdalena Sieczka z firmy Sedlak&Sedlak prowadzącej m.in. popularny serwis Wynagrodzenia.pl.

Niezależnie od tego, widać wyraźnie, że w szeroko pojętej branży medycznej zarobki są jeszcze silniej zróżnicowane niż w prezentowanym przez nas wcześniej handlu. Chodzi tylko o olbrzymie, sięgające 400 procent różnice stawek w poszczególnych „podbranżach” (zawodach i specjalnościach medycznych), np. fizjoterapeuty i chirurga, ale też dysproporcje w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wykonujących dokładnie takie same zadania. Podobnie jak w handlu, mamy tu również do czynienia z różnicami regionalnymi: w centrum kraju, zwłaszcza w Warszawie, płace są wyższe niż gdzie indziej, zwłaszcza na obrzeżach i w tzw. Polsce powiatowej.

Wynagrodzenia w służbie zdrowia: wiele zależy od regionu, ale także płci

Oczywiście, mnóstwo zależy także od stażu pracy: w niektórych zawodach medycznych, z lekarzem na czele, odgrywa on bardzo dużą rolę, tym bardziej że nakładają się na to uzyskane specjalizacje.

By stworzyć nasze zestawienie, wybraliśmy medianę, czyli kwotę dzielącą daną grupę pracowników na dwie równe połowy (jedna zarabia mniej, a druga więcej od mediany), bo ten wskaźnik wydaje się o wiele bardziej miarodajny od popularnej średniej/przeciętnej. Podawane przez GUS przeciętne wynagrodzenie w gospodarce i poszczególnych jej sektorach frustruje wielu ludzi; nic dziwnego – mniej więcej dwie trzecie Polaków ma zarobki niższe od owej średniej.
Chcesz poznać szczegóły? Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zobacz źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, Sedlak & Sedlak.
Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto