Wynagrodzenia w Małopolsce 2021. Lista płac według powiatów ujawnia olbrzymie różnice między Krakowem a wschodem i południem regionu

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
MAŁOPOLSKA - ŚREDNIA DLA CAŁEGO REGIONU -  6 125.66 zł
MAŁOPOLSKA - ŚREDNIA DLA CAŁEGO REGIONU - 6 125.66 zł Płace brutto w powiatach Małopolski - obliczenia własne na podst. danych GUS (X 2021)
Udostępnij:
Przeciętne wynagrodzenie w Małopolsce przekroczyło w tym roku 6 tys. zł brutto i nadal rośnie, ale – jak pisaliśmy niedawno – zbliżoną lub wyższą kwotę zarabia tylko kilkanaście procent pracujących w naszym regionie. Nasze najnowsze analizy pokazują ogromne zróżnicowanie zarobków nie tylko między branżami, ale i w zależności od miejsca wykonywania pracy: średnia krakowska wynosi aż 117 procent średniej wojewódzkiej (7 254 złote brutto), a w powiatach na południu i wschodzie regionu zarabia się tylko 75 proc. średniej (4 550 zł). Jeśli pracujesz tam w mikrofirmie musisz się liczyć z nawet dwukrotnie niższą płacą za taką samą robotę niż otrzymuje twój odpowiednik z korpo w Krakowie. Oto małopolska lista płac według powiatów 2021. Jeśli chcesz się z nią zapoznać, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Ile w tym roku wydamy na święta? Jak zamierzamy je spędzić?

Dane o przeciętnym wynagrodzeniu w Krakowie i Małopolsce podawane co miesiąc przez GUS obejmują wyłącznie zarobki pracowników przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób i nie uwzględniają bardzo licznych w naszym regionie mikrofirm, a tam zarabia się średnio o jedną czwartą mniej niż głoszą statystyki. Przeciętną płacę zawyżają dodatkowo, także w Krakowie, dwie grupy pracowników – z sekcji informacja i komunikacja (średnia ponad 11 tys. zł) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (10 tys. zł). Nasze najnowsze analizy pokazują jednak ogromne zróżnicowanie zarobków nie tylko między branżami, ale i w zależności od miejsca wykonywania pracy.

Średnia krakowska pensja w sektorze przedsiębiorstw wynosi 7254 zł brutto, ale w powiecie krakowskim, w gminach sąsiadujących bezpośrednio ze stolicą Małopolski, spada do 6477 zł. Stawki w firmach ulokowanych w Krakowie w okolicach ronda Ofiar Katynia są o średnio 700 złotych wyższe niż w Rząsce czy Kryspinowie, a mówimy tu przecież o parokilometrowej odległości, którą można pokonać w kilkanaście minut rowerem. Średnie wynagrodzenie spada o kolejne 1000 złotych, jeśli ktoś pracuje w powiecie wielickim, np. w Niepołomicach, albo na północ od Krakowa, np. w Miechowie lub Proszowicach. Co ciekawe, słabo (średnia poniżej 5 tys. zł) wypadają także Myślenice.

Zdecydowanie najgorszy poziom zarobków jest jednak we wschodniej części Małopolski, przy czym i tam występują znaczące różnice. Np. w całym podregionie tarnowskim średnia wynosi 5 485 zł, ale wyraźnie zawyża ją sam Tarnów (prawie 6,2 tys. zł), bo w sąsiednich gminach jest to raczej 4,5 tys. zł. W podregionie nowosądeckim płace są bardziej wyrównane: w Nowym Sączu zarabia się średnio tylko o 300 złotych więcej niż w okalających gminach oraz w powiatach gorlickim i limanowskim. Podobnie wygląda to w Małopolsce Zachodniej – różnic między Oświęcimiem a Chrzanowem właściwie nie ma, trochę odstają Wadowice. Nieco bardziej rozwarstwione są pensje w podregionie nowotarskim, gdzie średnią ciągnie w górę Zakopane z okolicą.

Realny poziom zarobków w Małopolsce najlepiej oddaje fakt, że tylko w Krakowie, powiecie krakowskim oraz Tarnowie są one równe regionalnej średniej lub wyższe od niej. W pozostałych 19 powiatach województwa zarabia się poniżej średniej i to przeważnie i 20, a nawet 25 procent. Oto małopolska lista płac według powiatów 2021. Jeśli chcesz się z nią zapoznać, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie