Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybrano najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży 2020 roku. To opowieść "o kruku, który chciał zostać papugą"

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Biblioteka Kraków rozstrzygnęła konkurs na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży 2020 roku.
Biblioteka Kraków rozstrzygnęła konkurs na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży 2020 roku. Fot. Wojciech Gadomski / Polskapresse
Pełna humoru opowieść o nietypowym kruku pióra Katarzyny Kozłowskiej z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej została uhonorowana Literacką Nagrodą Żółtej Ciżemki. To konkurs organizowany od pięciu lat przez Bibliotekę Kraków.

FLESZ - Produkty od Nestlé są niezdrowe?

od 16 lat

Kruczoczarny kruk chciałby być jak papuga. Zachwyca go dostrzeżona przypadkiem w oknie starej kamienicy kolorowa Lola i wierzy, że jeśli jego pióra staną się podobne, odmieni to jego życie. Pełna humoru historia kruka to właściwie bajka o tym, co najważniejsze - przyjaźni, marzeniach, szacunku, o poznawaniu i polubieniu samego siebie. Książka "O kruku, który chciał zostać papugą" ukazała się w 2020 roku w wydawnictwie Bajka. Teraz została wybrana spośród 158 tytułów zgłoszonych do ogólnopolskiego konkursu Biblioteki Kraków.

To opowiedziana barwnym językiem historia, która wciąga czytelnika bez reszty

- zauważa dr Agnieszka Staniszewska, przewodnicząca Kapituły Nagrody, w której składzie zasiedli również: dr Stanisław Dziedzic, prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Anna Skoczek oraz dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar.

Inicjatorzy konkursu od pięciu lat wyróżniają tych autorów, ilustratorów, grafików, dzięki którym literatura może wciąż silnie oddziaływać na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, a przy tym przynosić im intelektualną, emocjonalną i estetyczną przyjemność z obcowania ze światem dobrej książki.

Wśród nominowanych w tegorocznej edycji konkursu byli także Anna Czerwińska-Rydel oraz Marcin Minor za „Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu” (Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020), Michał Rusinek oraz Joanna Rusinek, autorzy książki „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych” (Znak Emotikon, Kraków 2020), Witold Vargas za „Dwa królestwa i wielkie morze” (Poławiacze Pereł, Warszawa 2020) oraz Agnieszka Wiszowata i Paulina Engen, autorki „Mysiej Doliny” (Białystok 2020).

Autorki zwycięskiego tytułu otrzymają nagrodę pieniężną o łącznej wartości 25 tys. zł ufundowaną przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz wyjątkowe statuetki wykonane przez prof. Krzysztofa Nitscha. Uroczystość wręczenia Nagrody Żółtej Ciżemki z udziałem jej Fundatora oraz członków kapituły odbędzie 26 czerwca w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2 w Krakowie.

Ogólnopolska Nagroda Żółtej Ciżemki jest przyznawana od 2017 roku, a więc przypadającej na ten rok setnej rocznicy śmierci Antoniny Domańskiej, autorki powieści i opowiadań historycznych, w tym "Historii Żółtej Ciżemki".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto