Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019. Na listach wyborczych kobiet jest mniej niż osiem lat temu. Najwięcej ma ich SLD, najmniej – PiS.

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Wybory parlamentarne 2019. Kobiety zajmują nieco ponad 42 proc. miejsc na listach wyborczych w zbliżających się wyborach parlamentarnych 2019 roku. Stanowi to spadek (o 1,4 pkt procentowego) w porównaniu z wyborami parlamentarnymi 2011 roku, kiedy to po raz pierwszy w wyborach do Sejmu obowiązywały 35-proc. parytety płci na listach.

Spośród ogólnopolskich komitetów wyborczych, najliczniej kobiety są reprezentowane na listach SLD (46,6 proc.). Tuż za nim plasuje się Koalicja Obywatelska (43 proc.), potem jest PSL (41,4 proc.), Konfederacja Wolność i Niepodległość (39,7 proc.), ostatnie jest PiS (39proc.).

Takie dane podaje Instytut Spraw Publicznych

Wybory parlamentarne 2019. Tylko co piąta jedynka dla kobiety

Kandydatki zajmują niecałe 30 proc. pierwszych pięciu miejsc na listach wyborczych wszystkich komitetów (29,6 proc.), nieco mniej niż 28 proc. miejsc 1-3, oraz niecałe 20 proc. tzw. „jedynek”, które dają największe szanse na sukces wyborczy.

Największym odsetkiem kandydatek w pierwszych trójkach list wyborczych mogą poszczycić się Koalicja Obywatelska (41,5 proc.) oraz SLD (40,7 proc.). Zdecydowanie mniej kandydatek na miejscach 1-3 odnaleźć można na listach PSL (26 proc.), a także PiS (22 proc.). Spośród ogólnopolskich komitetów wyborczych, najmniej kandydatek na trzech pierwszych miejscach list uplasował KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (12,2 proc.).

Podobne tendencje można zauważyć przy analizie „jedynek” na listach wyborczych, z tą różnicą, że na tych najlepszych miejscach kandydatki stanowią zdecydowaną mniejszość. Na listach Koalicji Obywatelskiej oraz SLD kobiety zajęły 34,1 proc. „jedynek”.

Zdecydowanie mniejszy odsetek kandydatek na pierwszych miejscach odnaleźć można na listach PiS (19,5 proc.) oraz PSL (17,1 proc.). Konfederacja Wolność i Niepodległość zarezerwowała zaledwie 4,9 proc. „jedynek” dla swoich kandydatek.

Ogólny odsetek kobiet na „jedynkach” list wszystkich komitetów wyborczych spadł aż o 5 punktów procentowych w porównaniu z poprzednimi wyborami parlamentarnymi (24,7 proc. w 2015 roku i 19,7 proc. w 2019 roku).
 
W odniesieniu do obecności kobiet na listach wyborczych w poszczególnych województwach, najwyższy odsetek kandydatek obserwujemy w województwach śląskim (43,8 proc.) i  łódzkim (43 proc.), najniższy zaś w województwie podkarpackim (37,8 proc.). Zdecydowanie najwięcej kobiet na „jedynkach” list wyborczych znajdujemy w województwie lubuskim – aż 40 proc. W trzech województwach – kujawsko-pomorskim, podlaskim oraz świętokrzyskim – nie ma ani jednej kobiety na pierwszych miejscach list wyborczych.

Wybory parlamentarne 2019. Do Senatu – głównie mężczyźni

Znacząco mniej kobiet kandyduje w wyborach do Senatu. Ogółem stanowią one 16,2% osób kandydujących do wyższej izby Parlamentu, co stanowi wzrost o 2,5 pkt procentowego w porównywaniu z wyborami parlamentarnymi 2015 roku.

Najwięcej kobiet kandyduje do Senatu z ramienia SLD (28,6proc.) oraz Koalicji Obywatelskiej (24,7 proc.). Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja w przypadku PiS, gdzie kobiety stanowią zaledwie 14,1 proc. ogółu osób kandydujących do Senatu, zaś wśród kandydujących z ramienia Komitetu Wyborczego PSL zaledwie 6,2 proc. stanowią kobiety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory parlamentarne 2019. Na listach wyborczych kobiet jest mniej niż osiem lat temu. Najwięcej ma ich SLD, najmniej – PiS. - Dziennik Polski

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto