Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019. Kandydaci na posłów z Krakowa z 8 komitetów

Redakcja
W Krakowie o mandaty poselskie będą walczyć kandydaci z list Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Konfederacji Wolność i Niepodległość, Koalicji Bezpartyjni Samorządowcy, Prawicy oraz Skuteczni Piotra Liroya – Marca.

3 września o północy Okręgowa Komisja Wyborcza w Krakowie zakończyła przyjmowanie zgłoszeń list z kandydatami na posłów. Jeszcze nie wszystkie listy zostały zarejestrowane.

Proces rejestracji przeszły skutecznie listy Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Na rejestrację czekają jeszcze Konfederacja Wolność i Niepodległość, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy, Prawica i Skuteczni Piotra Liroya – Marca. Konfederacja i SLD nie powinny mieć z tym problemów, bo listy tych komitetów zarejestrowano w ponad połowie okręgów, a więc w Krakowie można to już zrobić bez wymaganych podpisów poparcia i sprawdzania ich.

Kto jest wśród zgłoszonych i zarejestrowanych kandydatów do Sejmu z Krakowa?

W PiS i KO – stara gwardia

Na listach PiS i KO na czołówkach list dominują obecni posłowie.

Ale liderem opozycyjnej koalicji w Krakowie jest Paweł Kowal, kiedyś poseł i europoseł PiS. Tuż za nim znalazł się poseł Grzegorz Lipiec, a trzecie miejsce przypadło szefowi PO w Małopolsce, radnemu miejskiemu Aleksandrowi Miszalskiemu.

Pozostali posłowie zajmują dalsze miejsca. Lidia Gądek jest 4., Ireneusz Raś – 6., Józef Lassota – 7, a Jerzy Meysztowicz – 28. Bogusław Sonik, były poseł i były europoseł znalazł się na 8. miejscu.

Czołówka listy PiS to sami parlamentarzyści. Otwiera ją przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann, za nią jest wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, trzeci - minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, czwarta - posłanka Barbara Bubula, a piąty - poseł Jacek Osuch. Kolejny kandydat to wojewoda małopolski Piotr Ćwik, za nim znalazła się kolejna posłanka Elżbieta Duda. Listę zamyka wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin, kilka miejsce wcześniej (na 22. pozycji) znalazł się były poseł PSL, były europoseł LPR i były senator PiS Bogdan Pęk.

W drugim szeregu

O ile PiS i KO będą walczyć o kilka mandatów z okręgu krakowskiego (do podziału jest 14), to dla PSL i SLD zdobycie jednego miejsca w Sejmie z Krakowa będzie już sukcesem

Listę SLD otwiera Maciej Gdula, przedstawiciel Wiosny Roberta Biedronia, za nim znalazła się aktywistka miejska Daria Gosek-Popiołek. Ostatni na liście jest Tomasz Leśniak, inicjator referendum przeciwko igrzyskom w Krakowie.

Ludowcy oddali jedynkę posłance Kukiz'15 Agnieszce Ścigaj.
Za nią jest Piotr Kempf, szef Zarządu Zieleni Miejskiej, a trzecie miejsce przypadło Marcie Patenie, byłej kandydatce PO na prezydenta Krakowa. Na liście PSL jest też radny Łukasz Wantuch, była kurator oświaty Elżbieta Lęcznarowicz, Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków i Anna Prokop-Staszecka, dyrektorka szpitala Jana Pawła II.

W tle głównych graczy

Pozostałe komitety raczej nie mają szans na mandat poselski z Krakowa

Listę Konfederacji tradycyjnie otwiera Konrad Berkowicz, kandydujący w każdych wyborach i wciąż bez efektów.

Liderem listy Prawicy jest Stanisław Żółtek, były wiceprezydent Krakowa i były europoseł. Drugie miejsce zajmuje Bawer Aondo-Akaa, niepełnosprawny syn Nigeryjczyka i Polki, doktor teologii i działacz społeczny.

Bezpartyjni Samorządowy jako jedynkę wystawili w Krakowie jednego z najbogatszych posłów Marka Jakubiaka. Drugie miejsce zajmuje Gniewomir-Rokosz-Kuczyński,a trzeci jest były burmistrz Świątnik Górnych Jerzy Batko. Ostatnie miejsce zajmuje Gowin, Grzegorz Gowin z Lublina.

Liderem listy Skuteczni Piotra Liroya – Marca jest Grzegorz Gorczyca, niedawny kandydat na prezydenta Krakowa.

Nieobecni

Wśród zgłoszonych kandydatów brakuje kilku osób, których nazwiska padały, gdy główne partie przedstawiały wstępne listy w wyborach do Sejmu.

Na liście PiS nie ma Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty. Władze partii uznały, że pani kurator jdnak do Sejmu nie wystartuje.

Z kolei wśród kandydatów KO brakuje byłego marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy. On sam zrezygnował ze startu, gdy przydzielono mu dopiero 20 miejsce na liście.

Wśród kandydatów PSL nie ma Elżbiety Bińczyckiej. To ona miała być liderką listy ludowców w Krakowie zanim doszło do mariażu wyborczego PSL z Kukiz'15.

FLESZ - Parkowanie drożeje. Znamy nowe stawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory parlamentarne 2019. Kandydaci na posłów z Krakowa z 8 komitetów - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto