Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2018. Ponad 300 kandydatów zawalczy o głosy krakowian

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Sala obrad Rady Miasta Krakowa
Sala obrad Rady Miasta Krakowa Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Siedem komitetów i ponad 300 kandydatów powalczy o miejsca w Radzie Miasta Krakowa. Znamy już wszystkich chętnych. Ciasno jest na listach Jacka Majchrowskiego, gdzie prócz ludzi prezydenta, trzeba było pomieścić kandydatów PO, Nowoczesnej, SLD i PSL. Listy PiS są bardziej wyważone; jest na nich sporo nowych twarzy. W przeciwieństwie do wyborów sprzed czterech lat, realne szanse na wprowadzenie swojej reprezentacji do rady ma Łukasz Gibała, który sam też do niej kandyduje. Pozostałe komitety raczej nie mogą mieć nadziei na jakikolwiek sukces wyborczy.

- Łukaszowi Gibale zależy bardziej na prezydenturze niż na radzie miasta. Ale dobrze, że startuje też na radnego. W ten sposób sprawdzi dokładnie swój osobisty elektorat, który jest pozapartyjny - uważa prof. Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Jego zdaniem z pozostałych komitetów górą powinien być ten skupiony wokół Jacka Majchrowskiego. - Lista koalicyjna może uzyskać więcej głosów niż sam prezydent Majchrowski. W przeciwieństwie do PiS, gdzie ich wyrazista kandydatka Małgorzata Wassermann powinna zdobyć lepszy wynik niż cała jej partia - dodaje prof. Piasecki.

W ostatnim sondażu „Dziennika Polskiego” z początku września komitety PiS i Jacka Majchrowskiego do rady miasta miały po 37 proc. poparcia, a komitet Łukasza Gibały - 16 proc. Temu ostatniemu dałoby to 5-6 mandatów. W takiej sytuacji ani PiS, ani koalicja PO, .N i prezydenta nie miałaby większości. Trzeba byłoby więc zawiązać... kolejną koalicję.

Łukasz Gibała już zapowiedział, że z PiS nie zamierza współpracować. Jeszcze trudniej wyobrazić sobie, że będzie dogadywał się z Jackiem Majchrowskim i jego klubem Przyjazny Kraków. Na współpracę pomiędzy PO i PiS też się nie zanosi.

Listy zarejestrowane

W poniedziałek zostały zarejestrowane ostatnie listy wyborcze do Rady Miasta Krakowa. W sumie na siedmiu listach znajduje się ponad 300 kandydatów, którzy powalczą o 43 miejsca w radzie. Najciekawiej powinno być na zachodzie Krakowa, gdzie w jednym okręgu w bezpośrednich pojedynkach zmierzą się Łukasz Gibała, Aleksander Miszalski, Andrzej Hawranek (obaj PO), Rafał Komarewicz (szef klubu prezydenckiego w radzie miasta). Pełne listy wystawiły komitety Prawa i Sprawiedliwości, Obywatelski Kraków skupiony wokół Jacka Majchrowskiego i Kraków dla Mieszkańców Łukasza Gibały. Do tego Partia Razem, Kukiz’15, Bezpartyjni Samorządowcy i Prądnik Biały Nasza Dzielnica. Lista może się powiększyć, bo Państwowa Komisja Wyborcza cały czas weryfikuje zgłoszone komitety. Swoje listy będzie miał też najpewniej Konrad Berkowicz z partii Wolność.

Podział mandatów powinien się rozstrzygnąć pomiędzy PiS, koalicją radnych prezydenta, PO i Nowoczesną oraz listą Gibały. Ta ostatnia może być języczkiem u wagi, jeśli wprowadzi swoich ludzi do rady. Wtedy pozostałe dwa duże komitety na pewno nie będą miały większości i potrzebne będą ruchy koalicyjne. Pozostałym trzem listom będzie bardzo ciężko zaistnieć.

Kto powalczy w okręgach?

W okręgu nr 1 szykuje się kilka ciekawych starć. Koalicyjną listę Jacka Majchrowskiego otwiera Dominik Jaśkowiec, szef krakowskiej PO i wiceprzewodniczący Rady Miasta. Na drugim miejscu jest radny prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków Łukasz Wantuch. Jak zapowiada, jeśli dostanie się do Rady Miasta będzie to jego druga i ostatnia kadencja. Radny w tej sprawie podpisał nawet... specjalny akt notarialny. Na trzecim miejscu jest przedstawicielka Nowoczesnej radna Małgorzata Jantos. Ta trójka ma dość realne szanse, żeby utrzymać mandaty.

Listę PiS w tym okręgu otwiera Mariusz Kękuś, członek partii Porozumienie Jarosława Gawina. To radny chwalony nawet przez konkurencję polityczną. Pierwsze miejsce praktycznie gwarantuje mu mandat. Czwórkę ma radny Adam Kalita, a dwójkę Grzegorz Sobol, rzecznik małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak.

Listę Łukasza Gibały otwiera Łukasz Maślona, aktywista, jeden ze współtwórców akcji „3xtak dla rejonu ulicy Rajskiej”, zaangażowany w ochronę kompleksu Dolnych Młynów przed przekształceniem go w hotel.

Okręg 2 to kolejna mocna lista Obywatelskiego Krakowa, gdzie będą się toczyć bratobójcze walki. Na pierwszym miejscu znajduje się Anna Prokop-Staszecka, radna prezydencka i dyrektorka szpitala Jana Pawła II. Trzy kolejne miejsca zajmują radni PO - Jakub Kosek (także szef dzielnicy Prądnik Biały), Grzegorz Stawowy i Teodozja Maliszewska. Na liście jest także Marta Tatulińska, przewodnicząca Forum Rad Rodziców, znana z ostrej krytyki reformy edukacji PiS. Tu walka o mandaty rozegra się głównie na liście koalicyjnej. Z PiS liczącymi się kandydami są radni Bolesław Kosior i Agata Tatara. M andaty powinni utrzymać.

Na czele listy Gibały znajduje się Agnieszka Wantuch, radna dzielnicowa z Krowodrzy. W tym okręgu startuje także kandydatka Partii Razem na prezydenta, Daria Gosek-Popiołek. Liderka Razem zapowiedziała ostatnio, że chce aby 40 proc. Krakowa przeznaczyć pod tereny zielone.

Walka o zachodni Kraków

Okręg 3 to starcie liderów - z jednej strony Łukasz Gibała, a z drugiej Aleksander Miszalski (radny i szef małopolskiej PO), Rafał Komarewicz (szef klubu Przyjazny Kraków) oraz Andrzej Hawranek (szef klub PO). Słabo w tym okręgu wygląda natomiast lista PiS. Otwiera ją Jerzy Zięty, dziennikarz i producent filmowy z kartą niepodległościową w latach 80. Na trzecim miejscu znajduje się Ryszard Kapuścińksi, szef klubów „Gazety Polskiej”.

W okręgu 4 listę Gibały otwiera przewodniczący dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki Jan Pietras. Jego rywalem będzie m.in. Krzysztof Sułowski, przewodniczący dzielnicy XI Podgórze Duchackie. Z listy Obywatelskiego Krakowa powalczą Adam Migdał (Przyjazny Kraków) oraz Bogusław Kośmider (PO, przewodniczący rady miasta).

Okręg 5 to kolejne nowe twarze PiS na czele z Małgorzatą Kot, żoną dziennikarza TVP Marcina Mamonia. Jedynką listy koalicyjnej jest Artur Buszek Nowoczesna , sekretarz małopolskich struktur partii. Za nim są szef dzielnicy Podgórze Jacek Bednarz oraz radni PO - Wojciech Wojtowicz, Grażyna Fijałkowska oraz Katarzyna Pabian. Ciekawie będzie wyglądała rywalizacja w dwóch okręgach nowohuckich, gdzie tradycyjnie mocne jest PiS. Pewnie dlatego liderem jednego z okręgów jest sam Jacek Majchrowski. Jeśli zostanie prezydentem, a wynik z listy wyborczej da mu też mandat radnego, to zwolni go zapewne dla drugiej Niny Gabryś (Nowoczesna), która zabiegała o finansowanie in vitro z budżetu miasta. Jedynką w drugim okręgu jest Kazimierz Chrzanowski, radny prezydencki i były poseł SLD.

PiS na jedynkach wystawia swoich najbardziej rozpoznawalnych radnych - Włodzimierza Pietrusa i Michała Drewnickiego. PiS liczy na większość z 12 mandatów w okręgach nowohuckich. I ma na to spore szanse. Trudno o mandaty może być kandydatom z listy Gibały. Szanse może mieć Mariusz Waszkiewicz, znany w mieście z walki w obronie zieleni, oraz Kuba Łoginow, działający na rzecz środowiska rolkarskiego i zalesiania Krakowa.

Na listach nie zmieścili się wszyscy chętni. Na tych PiS zabrakło aktualnych radnych, m.in. Łukasza Słoniowskiego, Stanisława Rachwała i Adama Greleckiego. Z radnych PO na listach zabrakło Jerzego Popiela czy Anny Szybist.

Okręgi wyborcze

Okręg 1 (Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony), Okręg 2 (Prądnik Biały, Krowodrza), Okręg 3 (Bronowice, Dębniki, Zwierzyniec), Okręg 4 (Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie), Okręg 5 (Bieżanów-Prokocim, Podgórze), Okręg 6 (Mistrzejowice, Czyżyny, Wzgórza Krzesławickie), Okręg 7 (Nowa Huta, Bieńczyce).

W okręgu 1 do wzięcia jest 7 mandatów, a w pozostałych po 6. Maksymalnie na liście można wystawić ośmiu kandydatów (dziewięciu w okręgu 1) . PiS, Obywatelski Kraków Jacka Majchrowskiego, Kraków dla Mieszkańców Łukasza Gibały oraz Kukiz’15 wystawiły pełne listy, 57 kandydatów we wszystkich okręgach. Bezpartyjni Samorządowcy wystawili 36 kandydatów, Partia Razem 40 a Prądnik Biały Nasza Dzielnica tylko 6 kandydatów w okręgu 2. Do środowego wieczoru na stronach PKW jeszcze nie wszystkie listy były podane w pełni.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory 2018. Ponad 300 kandydatów zawalczy o głosy krakowian - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto