18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2011 Kraków: Gibała zalał sobą miasto. Czy miarka się przebrała? [ZDJĘCIA]

Magda Wrzos-Lubaś
Na plakatach Gibała to "lider PO w Krakowie" lub kandydat na "posła ziemi krakowskiej"
Na plakatach Gibała to "lider PO w Krakowie" lub kandydat na "posła ziemi krakowskiej" Andrzej Banaś
Setki plakatów na słupach, ulotki i gazetki rozdawane przez wolontariuszy w najbardziej uczęszczanych miejscach Krakowa. Miasto i jego okolice opanował Łukasz Gibała, poseł Platformy Obywatelskiej, startujący z 19. miejsca krakowskiej listy. Według wyliczeń specjalistów taka kampania może kosztować prawie 50 tys. zł. A nie powinien wydać więcej niż 1,5 tys. zł.

- Plakaty "lidera PO w Krakowie" są nawet na skrzynkach transformatorowych i kontenerach z odzieżą używaną - oburza się Anna Kolasa, mieszkanka Krakowa. "Lider PO w Krakowie" w ulotce wyborczej prezentuje swoje dokonania dla miasta. Są też foldery rowerowe, rozdawane m.in. na ścieżce pieszo-rowerowej do Tyńca i pierwszy numer gazetki "Głos Krakowa", sugerujący, że będą kolejne.

Zgodnie z aktualnymi cenami rynkowymi kampania wyborcza prowadzona z takim rozmachem może kosztować Gibałę ponad 48 tys. zł. A limit wydatków, jaki mu wyznaczyły władze PO wynosi 1,5 tys. zł. - Był to warunek umieszczenia Gibały na liście, postawiony przez Zarząd Krajowy Platformy - twierdzi Klaudia Mendys, regionalny pełnomocnik finansowy PO.

Gibała podpadł kampanią informacyjną prowadzoną wiosną pod hasłem "Kierunek - Kraków". Państwowa Komisja Wyborcza uznała, że miała ona charakter przedwyborczej agitacji promocyjnej i zapłacić za nią powinien komitet wyborczy PO. - Kampanię, w której proszę wyborców o oddanie na mnie głosu, prowadzę zgodnie z przepisami prawa - zapewnia Gibała, który jest w pierwszej dziesiątce najbogatszych posłów, a jego oszczędności w gotówce i papierach wartościowych to 2,5 mln zł.

Nie chce nam zdradzić, skąd pozyskuje środki. Mówi, że limity kandydatów nie są sztywne. - Wszystkie moje wydatki wyborcze zostaną sfinansowane za pośrednictwem Komitetu Wyborczego PO ze środków wpłaconych na konto KW przeze mnie i moich sympatyków - dodaje.

Sęk w tym, że o prowadzeniu kampanii przez Gibałę nic nie wie regionalny pełnomocnik finansowy. Mendys przyznaje, że czas na rozliczenie wszelkich faktur kandydat ma do 17 października. - Zanim jednak rozpocznie przedwyborcze działania, musi złożyć zamówienie na wykonanie usługi, bo to komitet ma wyłączne prawo do prowadzenia kampanii. Poseł Gibała wciąż tego nie zrobił - zaznacza Mendys.

Dlatego sprawę finansowania kampanii przez Gibałę skierowała już do Zarządu Krajowego PO. - Mogę potwierdzić, że zostałem poinformowany o pewnych wątpliwościach i sprawa będzie badana - ucina poseł Ireneusz Raś, szef PO w Małopolsce. Komentarza w tej sprawie odmówił także poseł Jarosław Gowin.

Na przedwyborcze działania Platforma Obywatelska w skali całego kraju ma 30 mln zł. - Ze wszystkich kosztów będziemy się rozliczać po zakończeniu kampanii. Jeżeli otrzymam sygnały o nieprawidłowościach, będę interweniował - zapewnia Andrzej Wyrobiec, sekretarz generalny PO.

Łukasz Stach, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie uważa, że sprawa przycichnie, jeśli Gibała dostanie się do Sejmu. - Ma duże szanse na dobry wynik. Konsekwentnie prowadzi najbardziej aktywną kampanię w Krakowie i pojawia się często w lokalnych mediach - tłumaczy.

Limit wydatków posła wyznaczyła partia, nie PKW. - Bez umowy cywilnej zobowiązanie nie ma więc znaczenia prawnego - twierdzi Stach. Przewiduje, że jeśli z nowym, wyborczym rozdaniem Gibała będzie cenny dla PO, władze nie wyciągną żadnych konsekwencji.

Czytaj także: Wielki finał Sacrum Profanum 2011: Aphex Twin, Leszek Możdżer, Adrian Utley i inni [ZDJĘCIA, VIDEO]

Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto