Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkie wcielenia "szkieletora" [HISTORYCZNE WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Krzysztof Leśnodorski, Witold Gilewicz/ Zdzisław Arct, Krzysztof Leśnodorski/ Andrzej Banaś/ DDJM, Unity Centre
Trwa budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim, potocznie nazywanego szkieletorem. Niebawem budynek będzie gotowy w stanie surowym. To będzie koniec historii, która rozpoczęła się w... 1968 roku, kiedy powstał pierwszy projekt. Budowa ruszyła w 1975 r., ale po czterech latach została przerwana z powodu kryzysu. Później powstawały różne wizje dokończenia wieżowca. Przejdź do GALERII, by poznać wszystkie, historyczne projekty wcielenia szkieletora.

WIDEO: Krótki wywiad

Przypomnijmy, że w 1968 r. w ogłoszono konkurs na projekt budynku Naczelnej Organizacji Technicznej przy rondzie Mogilskim, w którym zwyciężyła propozycja przygotowana przez zespół Zdzisława Arcta (w jego skład wchodzili Ewa Dworzak i Krzysztof Leśnodorski). Budowa mierzącego 92 metry wieżowca rozpoczęła się w 1975 r., a wykonawcą inwestycji była firma Mostostal.

24-piętrowy szkielet wieżowca powstał w ciągu czterech lat. Na pierwszych dwóch piętrach budynku miała znajdować się sala kongresowa mieszcząca 500 osób, część gastronomiczna i usługowa. Kondygnacje 3–14 zaplanowano na pomieszczenia administracyjne i szkoleniowe połączone systemem audiowizualnym z salą konferencyjną; kondygnacje 15 i 16 miały natomiast być wykorzystane na kawiarnię z tarasem widokowym, a pozostałe piętra jako hotel. Przy budynku miał mieścić się też parking podziemny na 154 samochody. W 1979 r. budowa została wstrzymana z powodu kryzysu.

W latach 80. XX wieku pojawił się pomysł, aby niedokończoną konstrukcję zaadaptować na potrzeby mieszkaniowe pracowników nowohuckiego kombinatu. W latach 90. obiektem interesowała się duża sieć hoteli, która chciała dokończyć wieżowiec, jednak z powodu niejasnej sytuacji prawnej gruntu do sprzedaży nie doszło. W roku 2004 brytyjska firma Medinbrand Limited planowała zburzyć szkielet i postawić na jego miejscu dwa niższe apartamentowce. Również i ta próba zakończyła się fiaskiem.

W sierpniu 2005 r. budynek wraz z gruntem został ponownie wystawiony na sprzedaż. Po kilku nieudanych przetargach ówczesny właściciel - firma Węglozbyt, sprzedał nieruchomość za 30 mln zł powstałej na potrzeby tego przedsięwzięcia spółce celowej Treimorfa Project, której właścicielem większościowym jest Verity Development, a mniejszość udziałów w projekcie ma krakowska firma GD&K Group.

W listopadzie 2007 r. pojawił się pomysł obudowania szkieletora kamienną elewacją i podwyższenia obiektu – z 92 metrów do nawet 130. W przebudowie wziął udział zaproszony do współpracy niemiecki architekt Hans Kollhoff. Całość miała być gotowa na Euro 2012. W lutym 2008 r. Wojewódzka Rada Konserwatorska wydała ostateczną decyzję braku zgody na podwyższenie budynku, motywując to faktem, że znajduje się on w zabytkowym układzie urbanistycznym.

W styczniu 2009 r. ówczesny wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski zgodził się na podwyższenie budynku do wysokości 102,5 metra. Przebudowa szkieletora miała się rozpocząć w 2010 roku. W budynku miały powstać apartamenty, hotel i lokale biurowe. Na szczycie - ogólnodostępna galeria albo kawiarnia. W pobliżu szkieletora planowano budowę niższych budynków – do 25 metrów wysokości, w których miałyby się znaleźć mieszkania, hotel, biura, centrum wystawiennicze, miejsce na usługi oraz sklepy – na dużym placu dostępnym dla wszystkich.

Kolejny projekt, przygotowany przez pracownię DDJM, zaprezentowano pod koniec 2011 roku. Zakładał on podwyższenie budynku do 102,5 m i wzniesienie wokół niego kilku niższych budynków. Ta wizja doczekała się realizacji. W sierpniu 2017 roku, po pracach rozbiórkowych, na generalnego wykonawcę całego kompleksu wybrano firmę Strabag. Kontrakt wart jest 380 mln zł.

Wieżowiec przy rondzie Mogilskim, nazwany Unity Tower, powstaje w ramach kompleksu budynków - Unity Centre. Zgodnie z umową z miastem obiekt miał być gotowy w stanie surowym zamkniętym do końca 2019 r. Tak się nie stało. Przedstawiciele firmy GD&K Group wyjaśniali nam, że z powodu niesprzyjającej pogody (głównie chodzi o silny wiatr) nie udało się w terminie, do końca 2019 r., ukończyć w stanie surowym zamkniętym budynku Unity Tower.

- Robimy wszystko co w naszej mocy, aby prace nad stanem surowym zamkniętym ukończyć jak najszybciej. Ich postęp, ze względu na porę roku jest bardzo zależny od warunków atmosferycznych - podkreśla Magdalena Zielińska-Warszawa z zarządu GD&K.

Na pierwszy kwartał 2020 r. zaplanowano prace wykończeniowe w wieżowcu. Gotowe są już towarzyszące wieży niższe budynki: dwa biurowce, hotel i apartamentowiec, które postawiono przed wieżowcem od strony ul. Lubomirskiego. W nich pozostały już jedynie prace wykończeniowe.

Plan jest taki, by główny wieżowiec oraz cztery sąsiadujące budynki zostały otwarte jednocześnie w drugim kwartale przyszłego roku. Na razie nie określono jeszcze dokładnej daty inauguracji całego kompleksu. Wszystko będzie zależeć od tempa prac wykończeniowych, a także terminów podpisania umów z najemcami.

Dwie ostatnie kondygnacje wieżowca zostały zarezerwowane na restaurację i kawiarnię. Punkty usługowe, w tym gastronomiczne, mogą także powstać w lokalach na parterowych kondygnacjach czterech mniejszych budynków. Z każdego z obiektów kompleksu będzie się wychodzić na wspólny plac, z którego będzie można przejść do ronda Mogilskiego.

Pomieszczenia pod restaurację na ostatnich kondygnacjach wieżowca, pomieszczenia usługowe w parterach pozostałych budynków, tak jak powierzchnie biurowe czy pomieszczenia mieszkalne, mają zostać przekazane najemcom w drugim kwartale 2020 r.

Kondygnacje na restaurację na szczycie wieżowca zostały już wynajęte. To ma być lokal o wysokim standardzie, ale inwestor - zasłaniając się tajemnicą handlową - na razie nie podaje, kto będzie prowadził restaurację.

Biurowiec Unity Tower ma mieć 102,5 m wysokości - 27 kondygnacji naziemnych. Na dwóch podziemnych kondygnacjach będzie 400 miejsc parkingowych. Na 26. piętrze wieżowca powstanie Unity Eye - najwyższy taras widokowy Krakowa wraz z przeszkloną restauracją.

Unity Centre ma być największym w Krakowie, wielofunkcyjnym centrum biznesowym złożonym z pięciu budynków. W ramach inwestycji powstaje m.in. 46 tys. m kw. powierzchni na wynajem klasy A. W budynkach biurowych znajdą się 24 szybkobieżne windy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wszystkie wcielenia "szkieletora" [HISTORYCZNE WIZUALIZACJE] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto