Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólna strategia rozwoju Śląska i Małopolski

Magdalena Stokłosa
Andrzej Banaś
Małopolska i Śląsk przyjęły na Wawelu strategię rozwoju do 2020 r. Żeby zawsze udawało się znaleźć wspólny język, proponujemy słowniczek krakowsko-śląski. Kiszka to krupniok, weka to lynga, a bajok to mamlas.

- Jako pierwsi w Polsce sami, oddolnie, przygotowaliśmy strategię współpracy dwóch województw - nie kryje dumy Kazimierz Barczyk, przewodniczący małopolskiego sejmiku. - To była sesja dwudziestolecia. Podsumowaliśmy działania z ostatnich dziesięciu lat i wyznaczyliśmy cele na kolejnych dziesięć. Krakowice to nasze hasło symbolicznego połączenia - podsumowuje Barczyk.

Strategię musi teraz zatwierdzić rząd, ale Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, zapewnia, że to formalność i kwestia ok. 2 miesięcy. - Problemów z przyjęciem tego dokumentu przez rząd nie będzie - mówi Bieńkowska. Z urodzenia Ślązaczka, jej mąż pochodzi z Nowej Huty. Zdaniem Kazimierza Barczyka pani minister będzie więc idealnym adwokatem w naszej sprawie. Sama bardzo pozytywnie ocenia strategię.

- Największą wartością dokumentu jest to, że współtworzyło go tak wiele środowisk. Poczynając od gospodarczych, przez środowiska naukowe po kulturalne w obu województwach - podkreśla Bieńkowska. Dodaje, że jednym z pierwszych efektów przyjęcia strategii będzie umieszczenie jej kluczowych inwestycji w perspektywie finansowej na lata 2014-2020. - Te 8 mln mieszkańców Małopolski i Śląska tworzy ogromny potencjał. To jeden z najsilniejszych makroregionów w Europie i trzeba to wykorzystać - mówi Bieńkowska. - Polska południowa może zostać prawdziwym centrum w tej stronie kontynentu - dodaje.

W ocenie minister rozwoju regionalnego Małopolska i Śląsk zdołają skupić się na współpracy i przestaną konkurować. Podobnego zdania jest Andrzej Gościniak, przewodniczący sejmiku województwa śląskiego. - Nawet tam, gdzie będziemy rywalizować, nie dojdzie do konfliktu. Dominować będzie współpraca - mówi Gościniak.

Strategia, której przygotowanie zajęło ponad dwa lata, ma na celu wykorzystanie potencjału obu regionów. Razem ze Śląskiem mamy pozyskiwać inwestorów, turystów i tworzyć wspólne inwestycje oraz miejsca pracy. - Może razem stworzymy polską Nokię. Mówię w cudzysłowie, ale chodzi o globalne przedsiębiorstwo. Naszą markę - mówi Bieńkowska.

Połączenie sił będzie też naszym orędziem w walce o środki z Brukseli. Projekty ponadregionalne mają być preferowane przy kolejnym podziale funduszy unijnych. Razem mielibyśmy też więcej pieniędzy na wkład własny przy inwestycjach. Poza Unią i budżetem państwa strategia ma być finansowana m.in. z regionalnych i krajowych programów operacyjnych, w których projekty ponadregionalne też są wyżej oceniane.

Podczas piątkowej sesji radni sejmików obu województw przyjęli deklaracje, w których popierają wzajemne starania o organizację ważnych imprez sportowych. Śląsk chce, by UEFA przyznała mu organizację Mistrzostw Europy w piłce nożnej na Stadionie Śląskim w Chorzowie w 2020 roku. Małopolska z kolei stara się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. - Mamy kilka dobrych lodowisk, więc olimpiada mogłaby się odbyć w części na Śląsku - mówi Andrzej Gościniak.

Małopolski sejmik wyszedł też z pomysłem, by oba województwa przejęły zarządzanie nad odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami. Ideę poparł m.in. Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. Elżbieta Bieńkowska na razie studzi emocje. - Nie zagłębiałam się jeszcze w tym temacie, ale utrzymanie autostrady to ogromny koszt. Mówię to jako blondynka, ale jechałam tamtędy i widziałam chociażby liczbę pługów, które są potrzebne do odśnieżania odcinka - tłumaczy minister.

Przejęcie zarządzania A4 nie byłoby też proste ze względów prawnych. Obecny koncesjonariusz Stalexport jest chroniony umową.

Nawet gdyby pomysł nie wypalił, dzięki współpracy ma powstać szybka kolej łącząca Kraków z Katowicami. Przejazd nią będzie szybszy niż poruszanie się wewnątrz miast.

Współpr. Maria Mazurek



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto