Współczesna Sztuka Na Zabłociu

Redakcja
Udostępnij:
Na terenie dawnej fabryki Schindlera na Zabłociu zostanie dziś otwarte Muzeum Sztuki Współczesnej.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie jest pierwszym w Polsce takim ośrodkiem, które zbudowano od podstaw. Budynek powstał na terenie Fabryki Schindlera w poprzemysłowej dzielnicy Zabłocie, która w ostatnich latach przechodzi gwałtowną rewitalizację. Autorem projektu architektonicznego jest Claudio Nardi, włoski architekt i projektant wnętrz, który porusza się w ramach nurtu architektury neomodernistycznej.

MOCAK będzie gromadzić, archiwizować i udostępniać międzynarodową kolekcję sztuki, prezentując jej rozwój w ostatnich 20 latach i odnosząc najnowsze zjawiska artystyczne do tradycji sztuki powojennej. Program instytucji obejmuje również projekty badawcze i wydawnicze oraz działania edukacyjne, które będą realizowane z ambicją kształtowania nowej publiczności.

Od 17 listopada do 5 grudnia odwiedzający będą mogli oglądać projekcje na temat działalności architekta, prezentacje o przyszłych planach realizowanych w MOCAK-u oraz zwiedzać przestrzeń muzeum.

Pierwsze ekspozycje stricte artystyczne zostaną otwarte wiosną 2011 roku:

 • Historia w sztuce - międzynarodowa wystawa 44 artystów podejmujących alternatywną i krytyczną wizję historii;
 • wystawa kolekcji muzeum: prezentacja pierwszych prac, będących w stałej kolekcji MOCAK-u
 • wystawa młodych, polskich artystów, zorganizowana we współpracy z Fundacją Vordemberge-Gildewart;

Jesienią 2011 roku w MOCAK-u będzie można zobaczyć wystawę Podróż na Wschód, na temat kształtowania tożsamości poprzez sztukę w krajach byłego Z.S.R.R i wystawę z kolekcji ESSL Foundation.

Okres pomiędzy oddaniem budynku, a wiosną 2011 roku zostanie wykorzystany na prace środowiskowe, urządzanie pracowni artystycznych, biblioteki, sal audiowizualnych i pracowni konserwatorskich, w tym unikatowej w Polsce pracowni konserwatorskiej sztuki współczesnej.

Program uroczystości oddania budynku, 16 listopada, godz. 18.00:

 • Projekcja filmu Nowa kultura w Krakowie
 • Wystąpienie prezydenta Jacka Majchrowskiego
 • Prezentacja film Zabłocie zastane
 • Wystąpienie architekta Claudia Nardiego
 • Wystąpienie dyrektor MOCAK-u Marii Anny Potockiej

W okresie udostępnienia budynku, zwiedzający będą mogli zobaczyć:

 • Wystawę Claudia Nardiego Architecture for Sensitive Lives
 • Filmy Partytura i ogród oraz Zabłocie zastane
 • prezentacje o wybranych projektach programowych: o filmie Wilhelm Brasse - 3444, o wystawie "Historia w sztuce", o archiwum twórczości Mikołaja Smoczyńskiego, o Bibliotece Mieczysława Porębskiego.


Historia powstania Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
:

1983-85 - Z tych lat pochodzi najstarsza korespondencja z władzami miasta na temat utworzenia Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Prowadzone przez dwa lata konsultacje nie wyszły jednak poza ogólniki i deklaracje.

1993-95 – Władze miasta proponują stworzenie Oddziału Sztuki Nowoczesnej jako części Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a na lokalizację kolekcji sztuki przeznacza dawny „dom Lenina” przy ul. Królowej Jadwigi. Brak perspektyw finansowych i woli przekazania środków ze strony Rady Miasta Krakowa zatrzymuje sprawę.

2004 - minister kultury Waldemar Dąbrowski ogłasza program Znaki Czasu, który ma doprowadzić do powstania regionalnych kolekcji i siedzib sztuki współczesnej. W tym samym roku Gmina Miejska Kraków odzyskuje za długi budynki dawnej Fabryki Schindlera. Prezydenta Krakowa, Jacek Majchrowski, rozpoczyna konsultacje w sprawie utworzenia tam Muzeum Sztuki Współczesnej. Pojawia się również pomysł utworzenia Muzeum w budynku dworca PKP. Ostatecznie w sierpniu 2005 roku Prezydent Krakowa i Minister Kultury podpisują porozumienie o utworzeniu nowej placówki.

2006 - pierwsza (nieudana) próba wyłonienia projektu architektonicznego Muzeum.

2007 - rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu na projekt Muzeum, zwycięzcami zostają  architekci z Florencji – Claudio Nardi i Leonardo Prioli, drugie miejsce w konkursie otrzymuje projekt Zvi Heckera. Przeciwko pomysłowi utworzenia Muzeum protestują radni PiS, powołując się m.in. na „martyrologiczną przeszłość” miejsca.

2009 - rozpoczęcie prac budowlanych.Wydarzy się: Kino | Koncerty | Teatr | Sport | Wystawy | Imprezy | Kabaret | Festiwal

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Materiał oryginalny: Współczesna Sztuka Na Zabłociu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie