Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wskazania na końcówkę Wielkiego Postu. Abp Jędraszewski: Potrzebna mobilizacja w pokonaniu wirusa, ale też determinacja w odrzuceniu grzechu

(MM)
W tym roku takiego święcenia pokarmów nie będzie...
W tym roku takiego święcenia pokarmów nie będzie... Adam Wojnar
Katolicy zachęcani są do modlitwy w rodzinach, także proszeni o podjęcie postu w piątek przed Niedzielą Palmową - w intencji zwycięstwa nad pandemią koronawirusa. Jest też przypomnienie, że w kościele może jednocześnie przebywać maksymalnie 5 osób. Krakowska kuria opublikowała w poniedziałek list ze wskazaniami duszpasterskimi metropolity arcybiskupa Marka Jędraszewskiego na ostatni etap Wielkiego Postu.

FLESZ - Koronawirus. Rząd zaostrzył kwarantannę

"Wielki Post w roku 2020 ma niezwykły charakter. Walce z grzechem, która toczy się w ludzkich sercach, towarzyszy walka z pandemią na wielu odcinkach życia. Rośnie intensywność jednej i drugiej walki. Potrzebna jest coraz większa mobilizacja w pokonaniu wirusa, ale nie mniejsza musi być determinacja w odrzuceniu grzechu" - tak zaczyna swój list metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski przekazuje m.in., że na piątą niedzielę Wielkiego Postu udzielona już jest dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej, co oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej w tym czasie nie jest grzechem. "Jednocześnie zachęcam do przeżywania Eucharystii w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Starajmy się, w miarę możliwości, przeżywać tę niedzielną Eucharystię w gronie rodzinnym" - napisał metropolita.

Od 25 marca w poszczególnych mszach i nabożeństwach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, nie licząc kapłana i posługujących. Metropolita wskazuje, że oznacza to, iż w Eucharystii mogą uczestniczyć tylko przedstawiciele tych rodzin, które zamówiły intencję mszalną. "Dobrze byłoby, aby wierni, którzy prosili o odprawienie Mszy w ważnej dla nich intencji, sprawdzili telefonicznie, czy Msza Święta jest koncelebrowana, a jeśli tak, to ile osób z danej rodziny może przyjść. Wszyscy inni powinni pozostać w domach i nie przychodzić w tym czasie do kościoła" - stwierdził metropolita krakowski.

Zarazem z krakowskiej kurii płynie gorąca zachęta do modlitwy indywidualnej i rodzinnej. Jest to m.in. zaproszenie do włączania się codziennie wieczorem o godz. 20.30 w ogólnonarodową modlitwę różańcową transmitowaną przez internet z wielu kościołów i kaplic.

"Wraz z modlitwą podejmujmy post. W szczególny sposób proszę o podjęcie postu w piątek przed Niedzielą Palmową. Mamy wiele świadectw biblijnych, a także z historii Kościoła, że wspólny post jest potężną bronią w walce z grzechem, a także w pokonaniu innego zła, jakie pojawia się w życiu ludzi. W tym przypadku prośmy szczególnie o zwycięstwo nad pandemią koronawirusa" - czytamy w liście abp. Jędraszewskiego.

Co roku przed Wielkanocą do konfesjonałów ustawiają się kolejki, bo wielu wiernych chce przystąpić do przedświątecznej spowiedzi. Ponieważ w tym roku nie dla wszystkich będzie to możliwe, metropolita krakowski zachęca do skorzystania z możliwości zyskania odpuszczenia grzechów przez doskonały akt żalu. Wcześniej przypomniała o takiej możliwości Penitencjaria Apostolska, w dokumencie ogłoszonym 20 marca br.: "Tam, gdzie poszczególni wierzący znajdują się w bolesnej niemożności uzyskania rozgrzeszenia sakramentalnego, należy pamiętać, że żal doskonały, płynący z miłości do Boga nad wszystko umiłowanego, wyrażony w szczerej prośbie o przebaczenie (takiej, jaką penitent jest obecnie w stanie wyrazić), i któremu towarzyszy votum confessionis, czyli stanowcze postanowienie, aby jak najszybciej przystąpić do spowiedzi sakramentalnej, uzyskują przebaczenie grzechów, nawet śmiertelnych (por. KKK, nr 1452)". Abp Jędraszewski podkreśla, że wierni, którzy chcą skorzystać z tej możliwości, powinni ją głęboko przemyśleć i przemodlić. "Nie może to być akt powierzchowny. Zachęcam do skorzystania z pomocy, które będą zamieszczone na stronie internetowej naszej archidiecezji" - napisał w swoim liście.

Ci, którzy mimo wszystko chcą skorzystać z sakramentu pokuty, proszeni są o śledzenie informacji na ten temat ogłaszanych w parafiach. Według zapowiedzi metropolity krakowskiego, w miarę możliwości, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, kapłani będą spowiadać w konfesjonałach lub innych miejscach.

Pośród wskazań metropolity jest też przypomnienie o możliwości zyskiwania każdego dnia odpustu zupełnego. Penitencjaria Apostolska wydała dekret, w którym stwarza możliwość zyskiwania tego odpustu również tym, którzy pozostają w domach. "Korzystajmy z tego wielkiego daru, aby po uzyskaniu odpuszczenia grzechów zyskać również darowanie kary za grzechy już odpuszczone" - pisze metropolita.

Kapłani proszeni są o to, aby rozważyli możliwość udzielania komunii św. wiernym poza mszami, w wyznaczonych godzinach, z zachowaniem zasad dotyczących liczby osób obecnych w kościele lub ewentualnie czekających na możliwość wejścia do kościoła. Natomiast ponieważ większość wiernych w parafiach jest jednak pozbawiona możliwości przyjmowania komunii, potrzebne jest - jak uznał abp Jędraszewski - przybliżenie im nauki Kościoła na temat tzw. komunii duchowej. Podobnie jak wzbudzenie tzw. żalu doskonałego, jest ona dla wielu wiernych absolutną nowością. Odpowiednie pomoce mają zostać zamieszczone na stronie internetowej archidiecezji, a duszpasterze będą mogli je zamieścić również na stronach parafialnych.

A co ze wskazówkami odnośnie Wielkiego Tygodnia i samych tegorocznych świąt wielkanocnych? Jak napisał metropolita, ogólne wskazania dotyczące przeżycia Triduum Paschalnego zostały już przekazane przez Konferencję Episkopatu Polski (m.in. zalecono opuszczenie obrzędu umywania nóg w Wielki Czwartek, nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów, a zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym), natomiast dalsze szczegóły, dotyczące naszej archidiecezji, przekaże przed Niedzielą Palmową. "Chodzi nie tylko o celebrację liturgii w kościele, lecz także o przeżywanie tych zbawczych wydarzeń w rodzinach, które są domowym Kościołem" - zaznaczył abp Jędraszewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto