Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Można już oglądać obrączkę Rotmistrza Pileckiego

Marek Zoellner
Jerzy Kalina (autor pomnika) dopieszcza swoje dzieło
Jerzy Kalina (autor pomnika) dopieszcza swoje dzieło Paweł Relikowski
Jutro na promenadzie przy fosie odsłonięcie pomnika rotmistrza Pileckiego. Stalową, czarną obrączkę już można oglądać

Pomnik został już ustawiony w parku przy ogrodzeniu otaczającym plac budowy Narodowego Forum Muzyki. Najłatwiej go znaleźć idąc wzdłuż fosy od Świdnickiej w kierunku Krupniczej. Witold Pilecki był więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. W 1948 roku legendarny żołnierz Armii Krajowej został stracony przez komunistów. Mimo że nikt nigdy we Wrocławiu nie podważał jego zasług, sprawa rotmistrza wywołała w mieście prawdziwą burzę. Najpierw Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło do rady miasta projekt, by imieniem rotmistrza Pileckiego nazwać część Promenady Staromiejskiej (między Świdnicką a Krupniczą).

Okazało się jednak, że przeciwni byli rajcy Platformy Obywatelskiej i Klubu Radnych Prezydenta Rafała Dutkiewicza. Nie podobała im się bowiem lokalizacja. Rozpętała się publiczna dyskusja, w której wzięli udział politycy (m.in. były wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk), historycy, kombatanci i młodzież. Ostatecznie doszło do kompromisu. Imieniem rotmistrza nazwano rondo na ul. Granicznej, promenadzie przypadł zaś pomnik.

Obrączka jest czarna, ma 3,5 metra średnicy a na wewnętrznej stronie napis: "Bo choćby mi przyszło postradać me życie - tak wolę - niż żyć, a mieć w sercu ranę". To cytat z listu, który sam Witold Pilecki napisał w 1947 roku.

Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na środę na godz. 14.00. Autorem postumentu jest Jerzy Kalina, którego wrocławianie mogą znać m.in. dzięki jego "Przejściu" - postaciom ustawionym przed arkadami na ul. Świdnickiej/Piłsudskiego. Czarna obrączka jest lekko pochylona, tak by łatwiej można było odczytać napis. Nocą ma być podświetlana.

W 2008 roku popiersie Witolda Pileckiego odsłonięto w Krakowie. Rzeźba została umieszczona obok popiersia gen. Władysława Andersa.

Zobacz także: Kto zagospodaruje plac Społeczny? Plan już gotowy (WIZUALIZACJE)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto