Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

World Press Photo 2021. Najlepsze fotografie prasowe w Nowohuckim Centrum Kultury

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Do 5 października potrwa w Nowohuckim Centrum Kultury wystawa najlepszych fotografii prasowych 2021 roku
Do 5 października potrwa w Nowohuckim Centrum Kultury wystawa najlepszych fotografii prasowych 2021 roku Joanna Urbaniec / Polska Press
- Chcemy opowiadać światu historie, które mają znaczenie - mówił Raphael Dias e Silva, kurator wystawy World Press Photo 2021. 141 najlepszych fotografii prasowych świata można oglądać do 5 października w Nowohuckim Centrum Kultury. Wśród laureatów tegorocznej edycji konkursu znaleźli się Polacy: Karolina Jonderko, Natalia Kepesz i Tomasz Markowski.

FLESZ - Bon turystyczny obejmie przyszłe wakacje

od 16 lat

Po raz 64. międzynarodowe jury wybrało najlepsze fotografie prasowe. Do tegorocznej edycji wpłynęło 74 tysiące zdjęć nadesłanych przez ponad 4 tysiące fotografów ze 130 krajów, spośród których międzynarodowe jury wybrało 141 fotografii.

- Wystawa odzwierciedla główne problemy pojawiające się w wiadomościach z roku 2021: walkę o prawa człowieka, wolność słowa, a także kryzys klimatyczny. Oczywiście, dominującym tematem była pandemia covid-19 i jej wpływ na codzienne życie oraz historie zmian wynikających z pandemii - mówił Raphael Dias e Silva, kurator wystawy World Press Photo 2021 podczas konferencji w Nowohuckim Centrum Kultury.

Zdjęciem roku została fotografia Duńczyka Madsa Nissena „Pierwszy uścisk” - przedstawiające 85-letnią Rosę Luizę obejmowaną przez pielęgniarkę Adrianę Silva da Costa Souza. To pierwszy uścisk, jaki kobieta otrzymuje od pięciu miesięcy.

- Zdecydowaliśmy się nagrodzić zdjęcie, które przedstawia opór, walkę i nadzieję, a nie beznadzieję i śmierć - podkreślił kurator.

Temat pandemii, choć obecny w sposób oczywisty, nie zdominował jednak tegorocznej edycji World Press Photo.

- Chcemy opowiadać światu historie, które mają znaczenie jeśli chodzi o takie wartości jak transparentność, precyzja, różnorodność. Chcemy oddać głos ruchom walczącym o prawa człowieka oraz wolność słowa – podkreślił kurator wystawy World Press Photo.

W kategorii Historia/Fotoreportaż I miejsce zajął fotoreportaż "Habibi" autorstwa Antonio Faccilongo. To długoterminowy projekt, w którym fotograf pokazuje historię palestyńskich więźniów i ich rodzin oraz problemy związane z tym konfliktem.

W 64. edycji World Press Photo nagrody zdobyła trójka Polaków:

  • Karolina Jonderko - II miejsce w kategorii projektów długoterminowych za fotoreportaż „Odrodzenie”,
  • Natalia Kepesz – III miejsce w kategorii Portrety za cykl reportażowych zdjęć portretowych „Niewybuch”
  • oraz Tomasz Markowski – III miejsce w kategorii Sport za dynamiczne zdjęcie kraksy rowerowej podczas Tour de Pologne.

Po raz czwarty najlepsze fotografie prasowe można zobaczyć w Białej Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury. Wystawa potrwa od 10 września do 5 października. Galeria czynna codziennie w godz. od 11.00 do 19.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: World Press Photo 2021. Najlepsze fotografie prasowe w Nowohuckim Centrum Kultury - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto