Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda łódzki Dorota Ryl spotkała się w Wieluniu z samorządowcami z całego powiatu wieluńskiego ZDJĘCIA

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
Wojewoda łódzki Dorota Ryl z wieluńskimi samorządowcami
Wojewoda łódzki Dorota Ryl z wieluńskimi samorządowcami Daniel Sibiak
Wojewoda łódzki Dorota Ryl spotkała się dzisiaj z samorządowcami z całego powiatu wieluńskiego. Reprezentowane były wszystkie gminy i sam powiat. Jaki był cel wizyty?

Spotkanie wojewody łódzkiego Doroty Ryl ze starostą, burmistrzami, wójtami z powiatu wieluńskiego miało miejsce w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wieluniu. A celem wizyty było nawiązanie współpracy obu stron: administracji rządowej z samorządami z tego terenu.

- Chcemy otworzyć Łódzki Urząd Wojewódzki na samorządy. Zachęcić do wizyt u nas i do współpracy. A ponieważ na miejscu zawsze lepiej się rozmawia, stąd więc pomysł na takie spotkania we wszystkich powiatach województwa – podkreśla wojewoda łódzki Dorota Ryl.

I dodaje, że zaraz po objęciu stanowiska wojewody łódzkie najważniejsze stało się dla niej "otwarcie" Urzędu Wojewódzkiego dla wszystkich, niezależnie od poglądów i barw politycznych.

- Od samego początku mojej pracy jako Wojewody Łódzkiego przyświecało mi hasło „Otwarty urząd", ale ponieważ sam urząd to za mało jestem w terenie. Wieluń to kolejny region, który odwiedziłam. Cieszę się, że wszyscy samorządowcy odpowiedzieli na moje zaproszenie, są tutaj i mówią o tym, co ich boli i co wymaga zmian w funkcjonowaniu Urzędu Wojewódzkiego i podległych mu jednostek oraz jakie problemy wymagają zmian na szczeblu wyższym i za moim pośrednictwem samorządowcy proszą, aby zwrócić się do odpowiednich resortów. Bardzo dziękuję im za wszystkie uwagi - podkreśla wojewoda Dorota Ryl.

Podczas spotkania w Wieluniu włodarze rozmawiali z wojewodą o problemach, z którymi najczęściej zderzają się samorządy i które są dla nich największą bolączką. Sporo uwagi poświęcono konserwatorowi zabytków. Włodarze mówili o trudnej współpracy i decyzjach, które są niekorzystne nie tylko dla urzędów, ale i samych mieszkańców. Dorota Ryl wyjaśniała, że jest już po kilku spotkaniach, także w innych rejonach i wszędzie podnoszono ten sam problem. Zapowiedziała, że widzi zmiany w tym obszarze, bo urzędnik ma się stosować do przepisów, ale musi być empatyczny i szukać rozwiązań zgodnych z prawem, które ułatwiają życie mieszkańcom i samorządom, a nie utrudniają.

- Praca urzędnika to wyjątkowa profesja. Z jednej strony trzymają go przepisy, a z drugiej strony jest człowiek, który chce, aby jak najlepiej dla niego załatwić sprawę. Rola urzędnika jest taka, aby pogodzić przepisy, które go obowiązują, ale jednocześnie być empatycznie nastawionym do petenta - nie ma wątpliwości Dorota Ryl, która podkreśliła, że reakcją na zgłaszane problemy będzie powstanie nowej delegatury konserwatora zabytków w Sieradzu. Obecnie sprawy trafiają do jedynego urzędu w Łodzi, co sprawia, że czasami na opinię konserwatora czeka się zbyt długo.

Wojewoda Łódzki mówiła też o zmianach kadrowych, które wprowadziła w Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz o powstaniu nowej delegatury Kuratora Oświaty w Sieradzu.

Dorota Ryl widzi też konieczność wsparcia finansowego na działalność Środowiskowych Domów Samopomocy. Wystosowała już w tej sprawie pismo do ministerstwa. Dziękowali jej za to wójtowie, którzy obawiają się, że bez większego wsparcia finansowego ze strony rządu prowadzenie tego typu placówek będzie trudne i gminy staną przed dylematem dopłacać, czy zamykać.

W trakcie spotkania sporo mówiono także o pieniądzach, które mają trafić do gmin w ramach rządowego dofinansowania na drogi oraz o problemach dotyczących wniosków składanych na modernizację oświetlenia. Sporo uwagi poświęcono także oświacie i subwencji, która spływa do gmin. Padały propozycje, aby to rząd płacił za wynagrodzenia nauczycieli, a samorządy ponosiły pozostałe koszty związane chociażby z utrzymaniem budynków.

Samorządowcy liczą również na to, że obecny rząd stworzy podobny program, jak Polski Ład, dzięki któremu do samorządów będzie spływać sporo pieniędzy na inwestycje, które przyczynią się do rozwoju miast i wsi oraz poprawy standardu życia mieszkańców.

Burmistrz Paweł Okrasa przekonywał wojewodę łódzkiego do utworzenia w Wieluniu Biura Paszportowego. Obiecał finansowe wsparcie. Dorota Ryl obiecała, że przemyśli temat i zapowiedziała, że poczynione zostaną analizy pod kątem liczby złożonych wniosków.

Po spotkaniu, które przebiegło w bardzo miłej atmosferze wojewoda łódzki Dorota Ryl wraz ze starostą Markiem Kielerem i jego zastępcą Krzysztofem Dziubą udali się na wizytację do wieluńskiego szpitala, który dzięki dotacji z rządu zmienia swoje oblicze. Na remont Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w wieluńskim szpitalu z rządowego budżetu przeznaczono aż 20 mln zł.

Wojewoda łódzki Dorota Ryl z wieluńskimi samorządowcami

Wojewoda łódzki Dorota Ryl spotkała się w Wieluniu z samorzą...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto