Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojciech Kowalczyk: dopiero na rysunkach widać urodę zabytków [wywiad]

Redakcja
ANDRZEJ BANAŚ
Z Wojtkiem Kowalczykiem, krakowskim malarzem, rozmawiamy o rysowaniu Zabierzowa.

Jaki Zabierzów Pan odkrył, jeżdżąc po gminie i robiąc rysunki do książki o zabytkach tej gminy?
Są tam naprawdę piękne rzeczy. Problem w tym, że duża część zabytków nie jest udostępniona do zwiedzania. Znajdują się bowiem w rękach prywatnych albo instytucji, tak jak np. pałace w Aleksandrowicach, Balicach, Niegoszowicach czy Karniowicach. Z drugiej strony, dzięki temu są zadbane. Czasem jest wola gospodarzy, żeby to pokazać, ale nie ma pomysłu - jak.

Który budynek zrobił na Panu największe wrażenie?
Pałac w Więckowicach. Wygląda jak z rodziny Adamsów. Jest genialny! Niestety, niszczeje zamknięty na cztery spusty. Tylko z zewnątrz jako tako wygląda.

Ile obiektów Pan narysował?
W książce są 23 rysunki, ale powstało ich więcej. Tak naprawdę utrwalam Zabierzów od kilku lat. Jeden rysunek robię od czterech do pięciu dni, ale trzeba jeszcze tam pojechać, czasem kilka razy.

Nie lepiej zrobić zdjęcia?
Przed narysowaniem budynku, zawsze najpierw robię mu zdjęcia. Jednak nie zawsze zabytki są w korzystnym otoczeniu, nie zawsze są dobrze widoczne. Dlatego staram się po swojemu to skomponować, oczywiście z zachowaniem ich kubatury. Dzięki rysunkowi mogę wyrwać te budynki z kontekstu. Mogę usunąć jakieś drzewa, mogę oszukać rzeczywistość po to, żeby podkreślić urodę zabytku.

Rysunki przekonują bardziej niż zdjęcia?
Przy głównej drodze w Zabierzowie stoi willa z przełomu XIX i XX wieku. Ludzie codziennie mijają ten budynek, ale go nie widzą. Wiele osób pytało mnie, gdzie to jest. Willa jest zasłonięta drzewami i nie rzuca się w oczy. Dopiero patrząc na rysunek, można dostrzec jej piękno.

Dlaczego przy budynkach umieszcza Pan zwierzęta?
Żeby nie było ludzi (śmiech). A tak serio, to cholery można dostać, rysując tylko ściany, okienka i drzwi. Staram się je uatrakcyjnić na zasadzie prostych skojarzeń. Na przykład paw przy pałacu w Balicach ma podkreślić pańskość obiektu. Osoby na rysunkach mogłyby się kojarzyć np. z właścicielami, a jak chciałem podkreślić, że te zabytki to społeczna spuścizna.

Rozmawiała K. Ponikowska

Promocja albumu "Zabytki gminy Zabierzów w rysunkach Wojtka Kowalczyka" odbędzie się jutro o godz. 13 w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa przy Rynku Głównym 35.

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto