MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Woda straciła moc

ECe
Gdy 9 lipca 1997 r. oddawano do użytku zbiornik wodny Czorsztyn-Niedzica, ks. Józef Tischner nie podważając zasadności budowy zapory, żałował jednak, że ta inwestycja pozbawiła go jednak widoku, jak woda bierze moc.

Gdy 9 lipca 1997 r. oddawano do użytku zbiornik wodny Czorsztyn-Niedzica, ks. Józef Tischner nie podważając zasadności budowy zapory, żałował jednak, że ta inwestycja pozbawiła go jednak widoku, jak woda bierze moc. Ale niemal natychmiast wszyscy przekonali się o potędze żywiołu i sile nowej tamy, bowiem powódź stulecia sprzed pięciu lat wyrządziłaby znacznie większe szkody, gdyby nie nowa zapora. Dziś nie tylko w Hydrotreście wiedzą, że koszty akurat tej inwestycji zwróciły się błyskawicznie.

W pięć lat po oddaniu do użytku zespołu zbiorników wodnych Czorsztyn-Niedzica-Sromowce Wyżne krakowski Hydrotrest Skanska SA otrzymał dwa niezwykle ważne certyfikaty potwierdzające najwyższą jakość projektowania i wykonywania zarówno skomplikowanych inwestycji hydrotechnicznych, jak i obiektów użyteczności publicznych. Pierwszy potwierdza stosowanie w spółce zintegrowanego systemu zarządzania jakością i środowiskiem według norm ISO 9001 i 14001. Drugi to AQAP 120, a jego posiadanie oznacza możliwość realizacji zamówień wojskowych także dlaÉ NATO. Krakowska firma znalazła się więc w elitarnym gronie tych, którzy spełniają wymagania ustanowione przez przynajmniej połowę państw należących do NATO.

- Jeśli chcemy szybować wśród orłów, nie powinniśmy zadawać się z kaczkami. Taką maksymę zaszczepił w nas inwestor strategiczny Skanska. Od 1990 r. przeżywamy nieustanne zmiany przekształceniowe i własnościowe. Nasz dwuletni związek ze Skanska wzmocnił pozycję spółki, Hydrotrest jest w grupie liderem i głównym wykonawcą wielu inwestycji hydrotechnicznych - powiedział Juliusz Sikora, prezes Hydrotrest Skanska SA w Krakowie.

Uroczyste wręczenie certyfikatów było okazją do spotkania w gronie pracowników, przyjaciół, kontrahentów, gości. Doceniając zasługi dla rozwoju gospodarki oraz wzorową pracę zawodową 33 pracownikom przyznano odznaczenia państwowe. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Roman Bonczek, a Krzyże Kawalerskie OOP: Alicja Stankiewicz, Juliusz Śliwiński, Aleksander Wachel i Jerzy Żurek. W imieniu prezydenta RP odznaczenia wręczył podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Edward Szymański, jednocześnie wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi wręczył pracownikom spółki wojewoda małopolski Jerzy Adamik.

Hydrotrest Skanska SA w Krakowie, spadkobierca i następca ponad 50-letniej tradycji Hydrobudowy 2 i Energopolu 2, jest wciąż czołowym w kraju wykonawcą najbardziej skomplikowanych obiektów hydrotechnicznych. Dobczyce, Tresna, Klimkówka, Porąbka-Żar, Smolice, Kędzierzyn-Koźle to tylko kilka z długiej listy miejsc, w których ujarzmiono rzeki i zbudowano zapory bądź elektrownie.

Jedną z ostatnich i najbardziej znaczących inwestycji jest zakończony pięć lat temu zespół zbiorników wodnych Czorsztyn-Niedzica-Sromowce Wyżne - jedno z największych sztucznych jezior w Polsce. Już sam pomysł budowy zapory na Dunajcu budził wątpliwości i wzniecał liczne protesty, które bardzo szybko przestały mieć rację bytu, gdy nowa tama skutecznie powstrzymała powodziową falę. Równie szybko okazało się, że gdyby nie czorsztyńska zapora, straty byłyby znacznie większe.

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że ta inwestycja nie tylko chroni przed powodzią, ale zasila w wodę regiony, które nie mają jej pod dostatkiem, zaś elektrownie w Niedzicy i Sromowcach zaopatrują w energię sporą część kraju. Poprawiły się warunki życia mieszkańców oraz stan środowiska. Budowie zapory towarzyszyła odnowa XIII-wiecznego zamku w Niedzicy i ruin XIV-wiecznego zamku w Czorsztynie.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto