Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włosy niedźwiedzia, pióra pingwinów i innowacje. Naukowiec z AGH z prestiżowym grantem i 1,7 mln euro na badania

OPRAC.: (MM)
Prof. Urszula Stachewicz z AGH - laureatka prestiżowego grantu ERC
Prof. Urszula Stachewicz z AGH - laureatka prestiżowego grantu ERC AGH
Prof. Urszula Stachewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie została laureatką prestiżowego - grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych - ERC Starting Grant. Jest to pierwszy grant ERC przyznany naukowcowi z AGH. Badaczka będzie pracować nad innowacyjnymi materiałami izolacyjnymi, które pozwolą zmniejszyć codzienne zużycie energii.

FLESZ - Zakup mieszkania coraz droższy

Jak informuje krakowska uczelnia, projekt badawczy prof. Urszuli Stachewicz, pracującej na co dzień na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, jest inspirowany naturą. Poprzedzały go badania włosów niedźwiedzia polarnego i piór pingwinów, bogatych w cenną keratynę, a jednocześnie odznaczających się specyficzną geometrią zapewniającą wyjątkowe właściwości termiczne.

ERC przyznało prof. Stachewicz 1,7 mln euro na projekt trwający 5 lat. W badaniach będzie uczestniczyć 10 osób, a prace rozpoczną się na początku 2021 roku. Celem tych badań będzie opracowanie materiału odwzorowującego właściwości izolacyjne znane w naturze. Bazował on będzie na włóknistych membranach skutecznie odprowadzających, ale też uwalniających ciepło - w zależności od potrzeby. To z kolei doprowadzi między innymi do obniżenia zużycia energii. Tego typu rozwiązania mogą znaleźć zastosowanie w branży budowlanej jako izolacja budynków, w urządzeniach elektronicznych czy infrastrukturze okablowania.

"Kluczem do produkcji kompozytów jest elektroprzędzenie umożliwiające projektowanie nowatorskich kompozytów opartych na porowatych membranach. Nanowłókna polimerowe, z których zostanie zbudowany materiał, będą składać się z włókien milion razy mniejszych niż ludzki włos. Będą mogły one zmienić efektywność zarządzania energią cieplną, umożliwiając zwiększenie oszczędności w codziennym życiu. Ważnym aspektem nowych materiałów będzie też ich biodegradowalność i możliwość recyklingu. Pozwoli to na redukcję śladu środowiskowego wielu urządzeń, z których korzystamy na co dzień" - wylicza AGH.

- Otrzymanie grantu ERC jest dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem i daje mi możliwość spełniania naukowych marzeń. Moje badania często są inspirowane naturą i rozwiązaniami, które w świecie przyrody istnieją od bilionów lat. Cieszę się, że Komisja Europejska dostrzegła potencjał w tym kierunku badań - mówi prof. Urszula Stachewicz. Jednym z poprzednich projektów prof. Stachewicz było pozyskiwanie wody z mgły, do którego również wykorzystano nanowłókna polimerowe.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała w tegorocznej edycji konkursu fundusze o łącznej wartości 677 mln euro na 436 przełomowych projektów w 25 krajach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Włosy niedźwiedzia, pióra pingwinów i innowacje. Naukowiec z AGH z prestiżowym grantem i 1,7 mln euro na badania - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto