Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce I Międzynarodowy Festiwal Literatury

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
2 listopada rusza I Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. Impreza to sześć dni spotkań z książką, pokazów filmów, koncertów i wykładów.

- Wybór patrona zakreśla symboliczne ramy dla międzynarodowego spotkania pisarzy różnych języków, reprezentujących rozmaite kultury i światopoglądy. Ich wspólny pobyt w Krakowie daje polskiemu czytelnikowi możliwość zgłębienia mało znanych obszarów myśli i wrażliwości, przyjrzenia się bogatej i wielobarwnej mozaice współczesnej światowej literatury - mówi Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest współorganizatorem festiwalu.

Wśród zapraszanych gości znajdują się laureaci prestiżowych nagród, autorzy światowych bestsellerów, pisarze filozoficzni, reporterzy i beletryści, autorzy zaangażowani i eksperymentatorzy.

Program na poszczególne dni festiwalu znajdziesz w naszym "Dzieje się"

- Jedynym kryterium przyjętym w kompletowaniu listy gości jest siła, z jaką autorzy potrafią zasugerować czytelnikom własne przekonanie oraz własną wizję świata. Podkreślając takie zagadnienia, jak los jednostki powiązany z losem zbiorowości, związki między faktami a fikcją, literackie odwołania do doświadczenia zmysłowego, opowiadanie o jednostkowej egzystencji rzeczywistej lub zmyślonej, festiwal ma prowokować uczestników do zastanowienia się nad rolą, jaką literatura odgrywa w ich własnym życiu - dodaje Nalepa.

Podczas festiwalu ogłoszone zostaną także wyniki konkursu polskiej sekcji Nagrody Goncourtów, przyznawanej przez polskich romanistów i studentów filologii romańskiej, organizowanego pod patronatem Konsula Generalnego Francji i Instytutu Francuskiego w Krakowie.

Festiwal łączy się również naturalnie z Targami Książki w Krakowie, trwającymi od 5-8 listopada 2009 r. uznawanymi za jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu polskiego rynku literackiego.

Udział w Festiwalu potwierdzili m.in.: Pascal Quignard, Per Olov Enquist, Edgar Keret, Atiq Rahimi, a także doborowe grono polskich pisarzy m.in. Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Stefan Chwin, Andrzej Stasiuk, Jerzy Pilch, Jacek Dukaj oraz czołówka polskich reportażystów m.in. Wojciech Jagielski i Mariusz Szczygieł.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto