Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Witaminy, które pomogą dbać o włosy

abcZdrowie.pl
by phgaillard2001 (flickr)
Skarżysz się na matowe, łamliwe i wypadające włosy? Przekonaj się, które witaminy i minerały pomogą ci je wzmocnić!

Codzienna dieta powinna dostarczać organizmowi niezbędnej porcji witamin i mikroelementów. Zapewniają one nie tylko zdrowie, ale także piękny wygląd, w tym lśniące włosy. Wiele pań skarży się na wypadanie włosów. W wielu przypadkach pielęgnacja fryzury za pomocą kosmetyków okazuje się bowiem niewystarczająca. Aby włosy były mocne i błyszczące, potrzebują pomocy i z zewnątrz, i z wewnątrz. Sprawdź, jakie witaminy, minerały i mikroelementy włączyć do diety, aby móc cieszyć się piękną fryzurą.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Chociaż często mówi się, że włos jest tkanką martwą, nie jest to do końca prawda. Martwa jest jedynie łodyga włosa, czyli ta jego część, którą widzimy. W drugiej i trzeciej warstwie naskórka zlokalizowane są ukrwione i unerwione mieszki włosowe. W mieszkach natomiast znajdują się brodawki włosowe, wytwarzające komórki włosowe. Tymczasem ilość komórek włosowych, a więc i przyszłych włosów, zależna jest od syntezy protein w kreatynie. Na proces ten wpływa natomiast właściwa ilość składników odżywczych, protein, minerałów i kwasów tłuszczowych znajdujących się w organizmie.

Istnieje wiele czynników, które wpływać mogą na problemy z włosami. Jest to przede wszystkim niewłaściwa dieta skutkująca niedoborem witamin z grupy B. Do sytuacji tej doprowadzić można, nie spożywając produktów pełnoziarnistych, surowych warzyw – przede wszystkim zielonych i liściastych – a także zjadając dużo cukru, białej mąki i oczyszczonych zbóż. Aby organizm mógł je prawidłowo przetrawić, potrzebuje witamin z grupy B, które w rezultacie nie mogą odpowiednio odżywić organizmu. Należy także pamiętać o uwzględnieniu w diecie błonnika i optymalnej ilości protein – ok. 30-40 g dziennie. Co więcej, na złą kondycję włosów lub ich wypadanie wpływać może nikotyna, alkohole zbożowe, kofeina oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, powodujące wzrost poziomu cholesterolu.

Należy pamiętać, że utrata włosów jest naturalnym procesem. Rosną one ok. 4-5 lat, wypadają, a na ich miejsce wyrastają nowe. Codziennie tracimy ok. 50-150 włosów. Jeżeli każdego dnia ubywa nam ponad 200 włosów, możemy mówić o nadmiernym ich wypadaniu.

Witaminy i minerały na zdrowe włosy

Zapobieganie utracie włosów od wewnątrz jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala zwalczyć przyczynę problemu. Mocniejsze cebulki to zdrowsze i gęstsze włosy. Wypadanie, suchość i łamliwość włosów spowodowane mogą być niedoborem witaminy A. Należy również pamiętać o witaminie B5 (kwas pantotenowy) i biotynie. Oba te składniki wpływają na wzrost większej ilości włosów. Komórki włosowe pobudzane są przez kwas foliowy. Witamina B6 i B12 chronią przed utratą włosów, a także zachowują ich kolor.

Witaminy C i E są przeciwutleniaczami, które poprawiają ukrwienie skóry głowy. Natomiast cynk, miedź i żelazo przyspieszają wzrost włosów. Niedobór cynku skutkować może wypadaniem włosów. Niestety związek ten nie jest dobrze przyswajalny przez organizm – wchłaniany jest jedynie w 1/6, a reszta jest wydalana.

Aby mieć zdrowe włosy, należy unikać niedoborów żelaza i miedzi. Podczas gdy niewystarczająca ilość w diecie pierwszego związku stymuluje **

wypadanie włosów

**, drugi wiązać się może z odbarwieniami i zmianami strukturalnymi. Natomiast niedobór aminokwasów skutkować może podatnością włosów na przesuszenie, łamliwością, matowością i łysieniem. Warto pamiętać, że zdrowe włosy potrzebują także odpowiedniej dawki węglowodanów – przyspieszają one wzrost włosów.

Witaminy i minerały obecne są w tak wielu produktach spożywczych, że nie ma potrzeby stosowania suplementów diety. Jak zapewniają specjaliści, dostarczanie tych składników z dietą jest znacznie korzystniejsze dla organizmu ludzkiego.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto