Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wit Szostak w Lipowej już w piątek. Spotkanie z ciekawą osobą [ZAPROSZENIE]

JM, MAT. PRAS.
Elżbieta Kot
W piątek, 3 marca, o godz. 17 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się spotkanie z Witem Szostakiem. Wit Szostak, to pseudonim artystyczny za którym kryje się człowiek, który kiedyś jeździł po wsiach i uczuł się grać ludowe oberki. Teraz ten pisarz i eseista, z wykształcenia doktor filozofii, zawędruje do Lipowej.

Wit Szostak to Członek Towarzystwa Tischnerowskiego i miłośnik twórczości Tolkiena. Jest znawcą muzyki ludowej, od kilku lat zapisuje nuty ostatnich skrzypków ludowych, gra na skrzypcach, gęślach i dudach.
Opublikował osiem powieści i liczne opowiadania w antologiach. Jako autor fantastyki debiutował w roku 1999 opowiadaniem „Kłopoty z błaznem” zamieszczonym w „Nowej Fantastyce”. Jego powieść „Dumanowski” (2011) doczekała się adaptacji radiowej (reż. Jan Klata) i dwóch teatralnych (reż. Konrad Dworakowski oraz Sebastian Krysiak) na deskach Teatru Starego w Krakowie. Kolejna powieść – Fuga (2012) – była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, a następna – Sto dni bez słońca (2014) – do Paszportów Polityki. Kilkakrotnie był nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Wichry Smoczogór dodatkowo wyróżnione zostały nagrodą Śląkfy. W roku 2008 otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie „Miasto grobów”. Uwertura opublikowane w antologii „Księga strachu 2”. Za powieść „Chochoły” otrzymał Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego W październiku 2015 ukazała się jego najnowsza książka, „Wróżenie z wnętrzności”. Mieszka w Krakowie, pisze w różnych miejscach.

Wit jest autorem m.in. „Oberków do końca świata”, książki bliskiej dla naszej kultury ludowej:

Odchodzący w zapomnienie świat wiejskich muzykantów. Książka napisana piękną frazą, w rytmie oberków, pełna melodii słów i magii muzyki wygrywanej na skrzypcach. To opowieść o życiu i śmierci, o miłości i o przemijaniu. To proza osadzona mocno w polskiej tradycji, sięgająca korzeni muzyki ludowej i zarazem bardzo nowoczesna, gęsta, niemalże transowa. Rodzimy realizm magiczny, nostalgiczna podróż do świata, który umarł, a któremu Wit Szostak podarował nieśmiertelność.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto