Bartosz Karcz
Wisła Kraków pokonała Górnika Łęczna na jego terenie 3:0, a że pomyślnie dla „Białej Gwiazdy” ułożyły się wyniki meczów Bruk-Betu Termaliki i Puszczy Niepołomice, to krakowianie półfinałowy mecz barażowy o awans do ekstraklasy rozegrają nie na wyjeździe, a na swoim stadionie!

WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"

Trener Wisły Radosław Sobolewski na mecz z Górnikiem Łęczna nieco pomieszał składem. Część zmian wymusiły kartki i względy zdrowotne, ale już np. ustawienie środka pola to był autorski pomysł na ten mecz szkoleniowca „Białej Gwiazdy” i trudno nie było dojść do wniosku, że to już trochę układanie personaliów pod czekające wiślaków baraże. Jakie by nie były przyczyny, szansę gry od początku dostali m.in. tacy piłkarze jak Vullnet Basha, Igor Sapała czy Michał Żyro, których próżno było szukać od wielu tygodni w wyjściowej jedenastce.

Radosław Sobolewski zmienił nie tylko personalia, ale też ustawienie, bo Wisła zagrała trójką stoperów, dwójką wahadłowych, a w ataku tak naprawdę trójką napastników, bo Luis Fernandez, Angel Rodado i Michał Żyro rotowali się w pierwszej linii. Ten układ sprawdził się dość szybko. W 14 min Luis Fernandez zszedł głębiej, by rozegrać akcję. Podał do Igora Sapały, ten prostopdle w pole karne, a całość strzałem do siatki wykończył Michał Żyro.

Po stracie gola Górnik zaatakował nieco mocniej, ale głównie posyłał piłkę w pole karne Wisły długimi podaniami, a tutaj krakowianie dość sprawnie radzili sobie z obroną.

Za to w 28 min mogło być 2:0 dla Wisły. Luis Fernandez z Angelem Rodado tak „poklepali”, że w sytuacji sam na sam z Maciejem Gostomskim znalazł się ten pierwszy. Strzelił jednak obok bramki.

Dwie minuty później krakowianie podwyższyli jednak prowadzenie. Co prawda po rzucie wolnym górnicy wybili piłkę, ale przejął ją Luis Fernandez, zatańczył trochę w polu karnym i podał do Dawida Szota. A ten technicznym strzałem bez przyjęcia w dalszy róg trafił do siatki.

Wisła spokojnie utrzymała prowadzenie do przerwy, a drugą połowę również zaczęła w dość spokojnym tempie. Długo rozgrywała piłkę, nigdzie się nie spieszyła. Spieszyło się gospodarzom, którzy szukali kontaktowej bramki. I to oni częściej na początku tej drugiej połowy byli w ataku.
Wisła starała się jednak odgryzać i nie było tak, że krakowianie nie mieli okazji na kolejne gole. Kilka razy wiślacy byli bliscy podwyższenia wyniku, ale brakowało a to ostatniego podania, a to bardziej precyzyjnego strzału.

Miała też Wisła sporo szczęścia w 81 min, gdy w sytuacji sam na sam z Mikołajem Biegańskim znalazł się Sergiej Krykun. Piłkarz Górnika obiegł już nawet bramkarza „Białej Gwiazdy”, ale nie trafił do pustej bramki.

Czego nie zrobili gospodarze, zrobił Mateusz Młyński w 86 min, gdy ograł w polu karnym Damiana Zbozienia i mocnym płaskim strzałem podwyższył na 3:0.

A później krakowianie czekali jeszcze na końcowe wyniki meczów w Niepołomicach i Niecieczy. Ich rezultaty sprawiły, że Wisła w barażach zagra u siebie pierwszy mecz! Rywalem będzie Puszcza Niepołomice.

Górnik Łęczna - Wisła Kraków 0:3 (0:2)
Bramki: 0:1 Żyro 14, 0:2 Szot 30, 0:3 Młyński 86.
Górnik: Gostomski - Zbozień, Biernat, De Amo, Dziwniel (87 Turek) - Kryeziu, Pierzak (62 Szramowski) - Kozak, Gąska (76 Łychowydko), Krykun (87 Bednarczyk) - Podliński (87 Żabiński).
Wisła: Biegański - Villar (67 Talar), Colley, Łasicki, Szot, Junca (46 Młyński) - Basha (62 Duda), Sapała (81 Igbekeme) - Żyro, Rodado, Fernandez (81 Błaszczykowski).
Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Żółte kartki: Pierzak, De Amo – Sapała, Młyński. Widzów: 3395.