Wisła Kraków już druga! Przy Reymonta czekali na to od września

Wojciech Matusik
Od początku września Wisła Kraków czekała, by zajmować w tabeli I ligi miejsce premiowane bezpośrednim awansem do ekstraklasy. Po 27. kolejce „Biała Gwiazda” wskoczyła na drugie miejsce.

Początek sezonu Wisła miała udany. Wygrywała, była nawet przez pewien czas liderem. Później jednak wszystko się zacięło, a gdy krakowianie w 9. kolejce przegrali 2:3 u siebie z Puszczą Niepołomice, wylecieli z pierwszej dwójki. W kolejnych tygodniach było tylko gorzej i gorzej… Dość powiedzieć, że po 13. serii gier Wisła zajmowała dwunastą pozycję! Wtedy wydawało się, że baraże to będzie szczyt marzeń dla krakowian. A jednak w zimie bardzo dużo zmieniło się przy ul. Reymonta, przede wszystkim zespół został poważnie wzmocniony i Wisła ruszyła w pościg. Najpierw wskoczyła do pierwszej szóstki, później umocniła się w niej, a teraz jest już druga! To przede wszystkim ogromna zasługa drużyny Radosława Sobolewskiego, która na dziewięć meczów w tym roku wygrała osiem. Rywale nie wytrzymują tempa, dyktowanego przez „Białą Gwiazdę”. W weekend znów potknęły się ekipy Ruchu Chorzów, Bruk-Betu Termaliki i ŁKS-u Łódź, a że krakowianie po bardzo dobrym meczu ograli Stal Rzeszów w piątek wieczorem, to mają przed sobą już tylko łodzian.

Oczywiście awans na drugą pozycję niczego jeszcze nie przesądza. Tym bardziej, że Wisłę czekają jeszcze choćby wyjazdy do Gliwic na mecz z Ruchem, Łodzi na spotkanie z ŁKS-em czy Bielska-Białej na potyczkę z Podbeskidziem. Do Krakowa przyjedzie natomiast Bruk-Bet Termalica. I Wisła chcąc awansować bezpośrednio, będzie musiała w większości z tych meczów udowodnić swoją wyższość.

W tym momencie kibice „Białej Gwiazdy” mają jednak prawo patrzeć w przyszłość z coraz większym optymizmem. Nikt nie gra bowiem na dzisiaj w I lidze tak dobrze jak Wisła. Pierwsza połowa meczu ze Stalą, to był po prostu koncert! Krakowianie nie pozwolili w niej rywalowi praktycznie na nic, a schodząc na przerwę przy prowadzeniu 3:0, mieli prawo mieć poczucie niedosytu… Tyle sytuacji bowiem stworzyli. Gol Luisa Fernandeza z rzutu karnego, piękny wolej Davida Junki czy przytomność Angela Rodado przy trzeciej bramce - to wszystko kibicom musiało się jednak podobać.

W drugiej połowie Wisła włączyła już tryb ekonomiczny, Stal miała więcej do powiedzenia i strzeliła nawet honorowego gola po rzucie karnym, podyktowanym za faul Tachiego na Patryku Małeckim. Nawet jednak w tej połowie krakowianie mieli trzy, cztery bardzo dobre sytuacje, po których mogli śmiało podwyższyć prowadzenie. Więcej jednak było już myślenia o kolejnym meczu z Ruchem. Nawet trener Radosław Sobolewski robił zmiany pod tym kątem, oszczędzając siły i zdrowie ważnych piłkarzy. - Wiadomo jak ważny jest mecz przed nami, więc wszystko robiłem po to, żebyśmy mogli w meczu z Ruchem wyjść na galowo… - podsumował „Sobol”.

I trzeba powiedzieć sobie jasno, że po tym, co prezentują w ostatnim czasie oba zespoły, to w Wiśle trzeba będzie upatrywać faworyta tego meczu. Na tym spotkaniu skupi się też w najbliższym czasie uwaga wszystkich, a rozmowy z potencjalnym nowym inwestorem Wisły, które i tak przeciągną się do końca miesiąca, zejdą przynajmniej w najbliższych dniach na dalszy plan.