Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wisła Kraków. Głos w sprawie przyszłości stadionu, czyli jak nawiązać do historii „Białej Gwiazdy”

Bartosz Karcz
Bartosz Karcz
Tak wyglądało umiejscowienie starego, jeszcze przedwojennego stadionu Wisły w stosunku do obecnego obiektu
Tak wyglądało umiejscowienie starego, jeszcze przedwojennego stadionu Wisły w stosunku do obecnego obiektu historiawisly.pl, NAC
Trwa dyskusja, jak ma wyglądać otoczenie wokół stadionu miejskiego, na którym swoje mecze rozgrywa Wisła Kraków. „Biała Gwiazda” w tym miejscu jest gospodarzem od blisko stu lat, bo jej drugi w historii stadion otwarto dokładnie 8 kwietnia 1922 roku, a mieścił się on prostopadle do obecnego obiektu. Teraz jest szansa, by przygotowując otoczenie obecnego stadionu, nawiązać jednocześnie do historii. I właśnie na ten temat rozmawiamy ze Zdzisławem Skupniem, jednym z twórców portalu historiawisly.pl Przy okazji prezentujemy specjalną GALERIĘ historycznego obiektu Wisły i pokazujemy jak był umiejscowiony w stosunku do obecnego stadionu. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"

- Przygotowaliście państwo ostatnio ciekawy film, który można znaleźć w serwisie Youtube, prezentujący historię drugiego stadionu Wisły Kraków. Prócz wielu ciekawostek na temat tego obiektu, prezentujecie również pomysł, jak można zagospodarować otoczenie obecnego stadionu od strony południowej. Wasza koncepcja jest taka, żeby nawiązać do historii „Białej Gwiazdy”. Może pan powiedzieć coś więcej na ten temat?
- Nasza propozycja jest głosem w dyskusji na temat przyszłości stadionu Wisły i jego otoczenia. Ona wynika również z rozmów, jakie były w ostatnim czasie prowadzone z klubem, ze środowiskiem wiślackim i miastem. W czasie tych konsultacji pojawił się głos, który mówi, że jeśli od strony południowej planowana jest budowa boiska, to można nawiązać przy okazji do historycznego stadionu. Ta sugestia pojawiła się ze strony Stowarzyszenia Socios Wisła, ale była ona wynikiem szerszych konsultacji z kibicami Wisły. Warto w tym miejscu podkreślić, że boisko, które ma znaleźć się od strony południowej, ma zostać zbudowane dokładnie w miejscu, w którym przez lata mieścił się stary stadion. Drugi w historii klubu. W tym miejscu Wisła zdobywała swoje pierwsze mistrzostwa Polski, a Henryk Reyman ustanawiał swoje rekordy strzeleckie, niepobite do dzisiaj. Jest w tym olbrzymi potencjał historyczno-marketingowy. Można to zrealizować w taki sposób, żeby powstało niepowtarzalne miejsce. Dlatego też powiedzieliśmy o tym we wspomnianym filmie, bo chcielibyśmy rozpocząć na ten temat dyskusję.

- W waszej koncepcji miałaby pojawić się przy boisku trybuna, stylizowana na stary stadion?
- W czasie roboczych dyskusji na temat otoczenia stadionu Wisły, pojawiała się koncepcja, żeby przy boisku od strony południowej powstało zaplecze, również trybuna z miejscami siedzącymi. To jednak z naszej strony luźna sugestia, że można by nawiązać do starej trybuny. Tutaj musieliby się wypowiedzieć architekci, również przedstawiciele miasta, czy taka koncepcja w ogóle mogłaby być w jakiś sposób możliwa do realizacji. Nam generalnie chodzi o to, żeby w specjalny sposób nawiązać do historii Wisły w tym miejscu, bo wiele osób nie wie przecież nawet, że kiedyś obiekt „Białej Gwiazdy” mieścił się wzdłuż Al. 3 Maja. Jednym z pomysłów jest np. przygotowanie i wyeksponowanie zegara, stylizowanego na słynną Omegę. Słynną, bo to był pierwszy taki zegar na polskich stadionach. Już taki element naszym zdaniem mógłby dodawać uroku temu miejscu.

- Skoro poruszył pan temat Omegi, to proszę powiedzieć, czy orientuje się pan, co stało się z tym oryginalnym zegarem?
- Próbowaliśmy to ustalić, prześledzić, jakie były losy tego zegara. Stary stadion funkcjonował do 1953 roku i na powojennych zdjęciach widać tarczę zegara. Nie ma jednak informacji, czy to był stary, jeszcze przedwojenny mechanizm. Pamiętajmy, że stadion Wisły został zajęty przez Niemców na czas okupacji. Nie ma żadnych informacji, czy okupanci zdemontowali ten stary zegar, czy go gdzieś wywieźli. Po wojnie zegar na stadionie Wisły był, ale nie ma informacji, co z nim się stało, gdy został w latach 50-tych otwarty nowy obiekt, a stary został wyburzony. Również na zdjęciach można dostrzec zegar, zainstalowany już od strony ul. Reymonta na nowym stadionie. Nie ma jednak również informacji, czy to był zegar przeniesiony ze starego obiektu, czy całkiem nowy mechanizm. W późniejszych latach on zresztą też zniknął, gdy zainstalowano zegar elektroniczny. Dzieje Omegi rozmywają się zatem trochę w mrokach historii, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przygotować replikę na podstawie zdjęć. Np. na stadionie Ruchu Chorzów poszli w tym kierunku i obecny zegar jest nawiązaniem do historycznej Omegi, która została tam zainstalowana jeszcze przed wojną, a którą Ruch wygrał w specjalnym konkursie.

- Budowa muzeum Wisły planowana jest od strony ul. Reymonta. Rozumiem, że wasza koncepcja miałaby być dopełnieniem całości, a docelowo elementem wycieczek po obiekcie „Białej Gwiazdy”?
- Jak najbardziej. To mógłby być element programu zwiedzania stadionu. Uważamy, że dzięki temu taki program byłby kompletny. Tak robi się na wielu stadionach na świecie. Pokazanie, gdzie mieścił się stary stadion, byłoby w naszym przekonaniu cennym elementem takiego spaceru historycznego.

- Miasto planuje od strony Al. 3 Maja parkingi. W tej sprawie też toczyły się rozmowy z klubem i obecne stanowisko jest pewnego rodzaju konsensuem, czyli już nie ma mowy o parkingach na całym terenie od południowej strony, ale też - mimo licznych protestów - miasto nie chce się wycofać całkowicie z koncepcji parkingów. Jakie jest wasze stanowisko w tej sprawie?
- Wiemy, że w kwestii parkingów są zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego Krakowa. Ja osobiście uważam, że wpisano w ten plan za dużo miejsc parkingowych. Wiemy jednak również, że w trakcie rozmów stanowisko miasta było takie, że teraz już nie da się tego zmienić, bo cała procedura trwałaby za długo. Dobrze jednak przynajmniej, że odchodzi się od pomysłu dużych, kubaturowych parkingów na rzecz kilku mniejszych, które będą rozmieszczone wokół stadionu, m.in. od strony zachodniej. Dzięki temu znaleziono miejsce na wspomniane boiska. W idealnym świecie, w którym jednak nie żyjemy, najlepiej byłoby zrobić parkingi podziemne, na czym skorzystałoby na pewno otoczenie. Wiadomo jednak, że to podniosłoby znacząco koszty i na ten moment taka koncepcja jest nierealna do zrealizowania.

- Czy państwo, jako twórcy strony historiawisly.pl jesteście gotowi włączyć się czynnie w przygotowanie koncepcji zagospodarowania terenu od strony południowej stadionu, żeby to miejsce nawiązywało do historii „Białej Gwiazdy”?
- Materiału jest bardzo dużo. Są zdjęcia, są plany architektoniczne starego stadionu Wisły. Jeśli miasto, klub będą chciały nawiązać w przygotowaniu tego terenu do historii, to jesteśmy oczywiście chętni włączyć się w to i służymy pomocą. Również przy wsparciu Stowarzyszenia Socios Wisła, którego przedstawiciele już w tego typu rozmowach uczestniczą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wisła Kraków. Głos w sprawie przyszłości stadionu, czyli jak nawiązać do historii „Białej Gwiazdy” - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto