Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wisła Kraków. Byli piłkarze „Białej Gwiazdy” protestują. Podpisał się nawet selekcjoner!

Redakcja
Wojciech Matusik
Po meczu z GKS-em Katowice Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej srogo ukarała Wisłę Kraków. Teraz w tej sprawie głos zabierają byli piłkarze, trenerzy i działacze „Białej Gwiazdy”. I domagają się złagodzenia ich zdaniem zbyt surowej kary. Wystosowali w tej sprawie list otwarty.

WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"

Przypomnijmy fakty. Podczas meczu z GKS-em Katowice swoje 20-lecie obchodziła grupa Ultra Wisła, która odpowiada za oprawy i doping na meczach „Białej Gwiazdy”. Obchody były huczne. Dosłownie, bo prócz efektownych prezentacji, odpalono mnóstwo pirotechniki. O ile jednak pewnie nie byłoby większych konsekwencji za odpalenie rac czy tzw. ogni wrocławskich, to przyniosły je fajerwerki w końcówce meczu, odpalone na sektorze C, które doprowadziły do przerwania meczu. Swoje też musiały dołożyć przedmioty rzucane w kierunku piłkarzy GKS-u po pierwszej bramce dla katowiczan. Również z sektora C. Spodziewano się zatem kar, ale one okazały się znacznie bardziej dotkliwe niż można było przypuszczać. W skutek decyzji Komisji Dyscyplinarnej Polskiego Związku Piłki Nożnej na „Białą Gwiazdę” została nałożona bowiem kara w postaci rozgrywania jednego meczu w I lidze z udziałem publiczności w części stadionu z wyłączeniem trybun B, C, D, E, F, G oraz sektora gości na mecz z Górnikiem Łęczna. Dodatkowo Wisła będzie musiała zapłacić 20 tysiące złotych kary finansowej. W skrócie oznacza to, że na niedzielne spotkanie otwarta zostanie tylko trybuna zachodnia. Wisła uznała, że to zbyt dotkliwa kara i odwołała się od niej. Teraz wsparcie wyraziła Rada Seniorów TS Wisła Kraków, a pod listem otwartym podpisało się szereg znanych byłych sportowców, trenerów, działaczy „Białej Gwiazdy”. W tym gronie jest m.in. Adam Nawałka, ale swoje poparcie wyrazili również piłkarze o naprawdę dużych nazwiskach. Wystarczy wymienić: Antoni Szymanowski, Arkadiusz Głowacki, Tomasz Frankowski, Rafał Boguski, Grzegorz Pater, Marcin Baszczyński, Artur Sarnat, Mirosław Szymkowiak, Kazimierz Moskal, Paweł Brożek, Ryszard Czerwiec czy Grzegorz Kaliciak.

Żeby była jasność. W liście otwartym nie ma mowy o domaganiu się całkowitego zniesienia kary. Jest natomiast postulat, żeby nie stosować odpowiedzialności zbiorowej, bo w ramach kary zamknięto również trybuny, na których nie doszło na meczu z GKS-em do żadnych incydentów. List cytujemy w całości.

List Otwarty byłych piłkarzy, trenerów i działaczy T.S. Wisła Kraków z dnia 3 grudnia 2023 r.

Działając z inicjatywy Rady Seniorów Towarzystwa Sportowego „Wisła” Kraków, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań prawnych Komisji Dyscyplinarnej PZPN dot. decyzji z dnia 1 grudnia 2023 r. o ukaraniu Klubu poprzez zamknięcie większości trybun Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie w meczu z Górnikiem Łęczna, który ma się odbyć 10 grudnia br.
Zwracamy się niniejszym z apelem o dopuszczenie do użytku trybun, na których nie miały miejsca niebezpieczne zachowania części kibiców podczas meczu rozgrywanego pomiędzy drużynami Wisły Kraków i GKS Katowice w dniu 25 listopada 2023 r.
Wisła Kraków to klub, który w swej 117-letniej historii wychował wielu wybitnych piłkarzy i reprezentantów kraju. Piłka nożna to nasza pasja, ale także wyuczony zawód. Wykonując go, w koszulce z Białą Gwiazdą na piersi, zawsze chcieliśmy dawać kibicom satysfakcję i powód do dumy. Dlatego wiemy, że dla większości z nich, gra klubowej drużyny to źródło radości i forma odpoczynku, a dla nas piłkarzy to istotna forma wsparcia i motywacji.
Jako zawodnicy współtworzący widowiska sportowe, przez lata rywalizujący na wielu stadionach w kraju i za granicą, uważamy, że kibice są integralną częścią sportowej rywalizacji. Piłka nożna ma być dla ludzi i poprzez szlachetną rywalizację, ma ich jednoczyć.
Czas niedawnej pandemii i nakaz rozgrywania spotkań przy pustych trybunach dobitnie pokazał, jak wiele traci sport, w tym nasza dyscyplina, gdy wykluczy się ze stadionów kibiców. Wprowadzanie zakazu jest błędem i w naszym rozumieniu drogą donikąd. Nie można karać zdecydowanej większości sympatyków, za zachowanie nielicznej grupy fanów. Sport jest dla kibiców i dzięki kibicom żyje!
Uważamy, że zamykanie trybun i aren piłkarskich nie jest najlepszym rozwiązaniem i ma znamiona stosowania odpowiedzialności zbiorowej, co w konsekwencji prowadzi do karania niewinnych osób. Od wielu lat widzimy, że podejmowane działania nie przynoszą pożądanych skutków i dziwi nas, że nadal są stosowane w takiej formie. Za niewinność nie można karać! Nie można karać niewinnych dzieci i młodzieży. Nie można karać całych rodzin. Nie można karać seniorów, których jedyną winą jest przyjście na stadion przy ulicy Reymonta. Nie można karać kibiców za utożsamianie się z klubem i działania mające na celu poprawę sytuacji finansowej Klubu.
Należy mieć na uwadze, że istotna część kibiców krakowskiej Wisły, która ratując Klub nabyła jego akcje, stała się współwłaścicielami Klubu, co jest ewenementem w historii polskiej piłki nożnej i zasługuje na szacunek! Pozostała większość kibiców, poprzez zakup jednorazowych wejściówek cały czas wspiera Klub w jego trudnej sytuacji finansowej.
Tym samym uważamy, że kibice nie mogą być podwójnie ukarani, raz poprzez zakaz uczestniczenia w meczu swojej drużyny, dwa poprzez brak możliwości finansowego wsparcia, wyrażanego w formie zakupionych biletów. Ponadto, ukarani zostaną też obecni zawodnicy I drużyny, którzy pozbawieni będą wsparcia swoich sympatyków.
Jednocześnie pragniemy podkreślić, że popieramy racjonalne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie imprez sportowych w całym kraju i nie popieramy działań naruszających bezpieczeństwo uczestników imprez masowych.

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wisła Kraków. Byli piłkarze „Białej Gwiazdy” protestują. Podpisał się nawet selekcjoner! - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto