18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualny spacer po Pałacu Arcybiskupów Krakowskich [ZDJĘCIA]

Marta Paluch
Każdy, kto chce zwiedzić wnętrze Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 i zajrzeć do prywatnego gabinetu kard. Karola Wojtyły, może to zrobić nie ruszając się z domu. Wystarczy wejść na specjalną stronę internetową.

- Chcieliśmy umożliwić zwiedzanie pałacu. Przeciętny człowiek ma niewielkie możliwości wejścia do wielu pomieszczeń, które są siedzibą kardynała - opowiada Krzysztof Petela z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II (IDM). - To nasz sposób na upamiętnienie tego miejsca jako domu kardynała Wojtyły. Wirtualny spacer to zaproszenie do wnętrz, w których Karol Wojtyła mieszkał przez 11 lat jako metropolita krakowski i, o czym mało kto wie, zameldowany był przez cały swój pontyfikat - dodaje Petela.

Wirtualny spacer zacząć np. na stronie internetowej www.franciszkańska3. W przyszłym tygodniu link ukaże się także na stronie diecezji krakowskiej (www.diecezja.pl). Zwiedzania Pałacu Arcybiskupów zaczyna się na placu przy bazylice oo. Franciszkanów, skąd widać słynne okno papieskie. Potem internauta trafia przez sień i zdobiony obrazami hall do reprezentacyjnej części pałacu, gdzie niegdyś pracował kard. Karol Wojtyła, a później gościł siedmiokrotnie, już jako papież Jan Paweł II. Przechodzimy tam przez aulę, pokój królewski (nazwany tak od obrazow wladców Polski wiszących na ścianach) i pokój papieski.

- Na I piętrze otworzą się przed nami także drzwi prywatnej kaplicy arcybiskupów, w której Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie - mówi Petela.

Przez kolejne pomieszczenia użytkownik dociera do auli, w której znajduje się okno papieskie, a następnie - do prywatnego, niezwykle skromnego, pokoju kard. Wojtyły. Stoi tu m.in. łóżko i biurko kardynała. - Dziś jest to fragment bezcennej ekspozycji, opartej na autentycznym wyposażeniu udostępnionej przez krakowskie Muzeum Archidiecezjalne w Centrum Jana Pawła II "Nie Lękajcie się!" - wyjaśnia Petela. Internauta może też wejść do kaplicy, w której się modlił kard. Wojtyła (na stronie znajdują się archiwalne zdjęcia z tego czasu).

Spacer kończy się na dziedzińcu pałacu przy Franciszkańskiej 3 . Tu znajduje się najstarszy na świecie pomnik Jana Pawła II, pokaźnych rozmiarów miłorząb japoński - dar dla urzędującego tu kard. Wojtyły oraz świerk - podarowany już po śmierci Jana Pawła II, w dowód wdzięczności za pontyfikat papieża Polaka, przez społeczność włoskiego Primiero.

Panel wirtualnego zwiedzania wzbogacony został o zbiór filmów dokumentalnych "Jan Paweł II w Małopolsce" oraz o galerie fotografii z okresu kardynalskiego Karola Wojtyły i z podróży apostolskich do Polski w okresie pontyfikatu Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Projekt powstał z inicjatywy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. JPII pod patronatem kard. Stanisława Dziwisza, przy współpracy Muzeum Archidiecezjalnego i Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto