Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualne kolegium, 26 września

Redakcja
Prezentujemy kolejną listę pomysłów na artykuły. Liczymy, że skorzystacie z naszych podpowiedzi. Dla tych z Was, którzy zrealizują jeden z podanych tematów, mamy upominki - smycze i koszulki z logo MM Kraków:)

Już dziś w Krakowie odbędzie się Noc Naukowców, podczas której prawie 40 laboratoriów uczelni i instytucji badawczych otworzy swoje drzwi przed zwiedzającymi. Zachęcamy do robienia relacj i nadsyłania zdjęć oraz filmów za pomocą**aplikacji MoDO na komórkę. Program Małopolskiej Nocy Naukowców znajdziecie tutaj.
Jak informowaliśmy już wcześniej, podczas najbliższego weekendu także muzea Małopolski otworzą swe podwoje w ramach niezwykłego przedsięwzięcia pod nazwą [
Muzeobranie**](http://www.mmkrakow.pl/1801/2008/9/2/muzeobranie--w-malopolsce-patronat "Muzeobranie 2008 Program"). Nie może tam zabraknąć MMki, która objęła je patronatem medialnym.

Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych użytkowników do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Muzeobrania. Dla chętnych do zrobienia fotorelacji mamy darmowe wejściówki, dlatego warto się zgłaszać;)

Oprócz tego, redakcja MM Kraków pojedzie z Wami, aby w razie potrzeby służyć pomocą przy robieniu reportażu bądź filmu. Niech nie przestraszą Was odległości, gdyż organizatorzy przygotowali specjalne trasy autobusów Muzeobrania, gdzie przejazd kosztuje 1 zł. << zobacz trasy

Miejsca Muzeobrania:

„Chłopska Szkoła Biznesu” – Andrychów, Izba Regionalna Ziemi Andrychowskiej. Zobacz, na czym polegał i jak funkcjonował andrychowski klaster utworzony przez tkaczy, handlowców i współpracujących z nimi rzemieślników. Poznaj pasjonującą historię miejscowych chłopów – drelicharzy, którzy w XVIII wieku wyruszali z płótnem w podróże handlowe, docierając aż do Hiszpanii i Turcji.

„To był sklep inny niż wszystkie” – Biecz, Muzeum Ziemi Bieckiej.
Pamiętasz „Sklepy cynamonowe” Schulza? Odnajdź ukryty w muzealnym Domu z basztą maleńki sklepik kolonialny, który przeniesie Cię w świat dalekich krain i egzotycznych zapachów. Zobacz unikalną ekspozycję aptekarską – tu kiedyś mieściła się najstarsza apteka na Podkarpaciu, w której można było kupić również towary kolonialne i rozmaite tajemnicze ingrediencje.

„Na kolejowym szlaku” – Chabówka, Skansen Taboru Kolejowego.
W Chabówce odkryjesz miniony świat parowozów i poznasz jego dzieje. Dostrzeżesz urok parowych maszyn, które były symbolem postępu i rozwoju. Zobaczysz „Czarne perły techniki kolejowej”, poruszające się niegdyś po torach.

„Dobre drogi prowadzą do cywilizacji” – Szczucin, Wydział Historii Drogownictwa.
Poznaj dzieje budowania dróg, zobacz, jak rozwijały się układy komunikacyjne, zrozum
powagę pracy drogowców. Zostań dróżnikiem, czyli kimś, kto odpowiada za stan i rozwój dróg. Sprawna komunikacja to wyzwanie. Tam, gdzie nie dochodzą dobre drogi, życie zamiera. W trwaniu i rozwoju państw – drogi są jak układ krwionośny dla człowieka.

„Wadowice Karola Wojtyły” – Wadowice, Muzeum Miejskie w Wadowicach.
Przekonaj się, jakie były Wadowice Karola Wojtyły. Poczuj atmosferę międzywojennego miasteczka dzięki specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, projekcjom multimedialnym,
archiwalnym fotografiom, dokumentom i eksponatom. Nie jest to wyłącznie ekspozycja o Janie Pawle II, to przede wszystkim próba opowiedzenia, jakie były przedwojenne
Wadowice i w jaki sposób tamto miasto wpłynęło na osobowość Karola Wojtyły.

„Barwna wieś, pański dwór” – Wygiełzów, Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec.
Jeśli chcecie poznać życie dawnej wsi, skansen jest miejscem, do którego warto się udać. Dawna architektura i przedmioty codziennego bądź świątecznego użytku ukrywają tajemnice dawnego życia zarówno dworu, jak i chłopskiej zagrody. W trakcie Muzeobrania będzie można również spotkać ludzi, którzy odtworzą dla Was fragmenty dawnego życia – jego barwy, smaki oraz rytuały.

„Wszystkie techniki piękna” – Zalipie, Zagroda Felicji Curyłowej (Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie) i Dom Malarek.
Na dwa dni mieszkańcy Zalipia otworzą drzwi i bramy do swoich zagród, w których czekają na Was liczne niespodzianki! Można tu spędzić cały dzień na odkrywaniu niezwykłych motywów kwiatowych, samodzielnej pracy twórczej, rozmowach z malarkami i malarzami w ich domach i gospodarstwach. Ta fascynująca wieś jest równocześnie kolonią artystyczną!

„Karpackie pogranicze Małopolski” – Zubrzyca Górna, Muzeum – Orawski Park Etnograficzny.
Czy wiesz, jak powstała kultura Górali Orawskich? To wynik spotkania kultury polskiej,
słowackiej, węgierskiej i tajemniczej – wołoskiej. Tu dowiesz się, jak przebiegał ten proces. W dworze Moniaków będzie można również poznać niezwykły splot historii, czyli dzieje rodziny Łaciaków (lub Lattyaków w wersji węgierskiej) – ostatnich użytkowników tego domu.

Muzeobranie - obsługa redakcji:
W sobotę Grzesiek Pękała i Marek Ciuła wyruszą trasą -> Kraków - Chabówka - Zubrzyca Górna – Kraków.
W niedzielę Andrzej Zabielski wraz z Anią Kowalską trasą -> Kraków - Wygiełzów - Andrychów - Wadowice – Kraków.
I również w niedzielę Kinga Zielińska razem z Łukaszem Żołędziem trasą -> Tarnów - Zalipie - Szczucin – Tarnów

Czekamy na Wasze zgłoszenia:)

Więcej w serwisie specjalnym:

Muzeobranie 2008 Program Zdjęcia Relacje



MoDo Aplikacja Ściągnij

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto