Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosna z Lemem - rusza cykl podcastów i strona internetowa poświęcona krakowskiemu futurologowi

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Rok Lema zbliża się powoli do półmetka - i to nie koniec atrakcji, jakie Kraków przygotował dla wielbicieli prozy futurologa
Rok Lema zbliża się powoli do półmetka - i to nie koniec atrakcji, jakie Kraków przygotował dla wielbicieli prozy futurologa Materiały prasowe
Dziś startuje cykl podcastów "Na tapczanie siedzi Lem" oraz portal www.lubimyczytacLema.pl, poświęcony twórczości wybitnego pisarza i futurologa. To kolejne elementy tegorocznych obchodów Roku Lema.

FLESZ - Polacy pracują najciężej w Europie

Podcasty jako dodatek do lektury

Już dziś można posłuchać pierwszego odcinka nowego cyklu podcastów Krakowskiego Biura Festiwalowego – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – i Fundacji PRZEKRÓJ zatytułowanego "Na tapczanie siedzi Lem".

– Przy okazji głębokiego zanurzenia w lemologię opowiemy o świecie współczesnym i jego rozlicznych bolączkach. Te podcasty nie zwalniają z lektury Lema, ale są do niej świetnym dodatkiem. Nie uchronią świata przed katastrofą klimatyczną i rządami sztucznych inteligencji, ale mogą wskazać kierunek ucieczki – zapowiada prowadzący podcast, Szymon Kloska z działu literackiego KBF.

Gościem pierwszego odcinka jest profesor Stanisław Bereś, wybitny krytyk i historyk literatury, któremu wielokrotnie zdarzało się siedzieć (a nawet, jak dowiemy się z podcastu: leżeć!) na tapczanie Stanisława Lema.

Cybernetyczna poezja, queerowanie twórczości Lema, przekłady twórczości tego wybitnego polskiego futurologa i jednocześnie jednego z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy – to niektóre z tematów, które zostaną poruszone w comiesięcznym cyklu podcastów. Pierwszy odcinek jest dostępny na stronach przekroj.pl i planetalem.pl, a także na profilu Spotify i YouTube kwartalnika „Przekrój”.

Wszystko o Lemie w jednym miejscu

W wyniku współpracy serwisu lubimyczytac.pl oraz KBF wystartowała specjalna strona poświęcona Stanisławowi Lemowi, która w jednym miejscu zbiera informacje o jego życiu i twórczości oraz obchodach Roku Lema. Na lubimyczytacLema.pl czytelnicy znajdą wszystko to, co czytelnik Lema znać powinien: biogram twórcy, opisy książek, cytaty z jego twórczości (użytkownicy serwisu lubimyczytac.pl dodali ich już blisko 600!) i informacje o nadchodzących premierach książek związanych z twórczością Stanisława Lema, które trafią do księgarń jeszcze w tym roku.

- LubimyczytacLema.pl to także szeroki wybór artykułów – w tym cyklicznie pojawiające się teksty o wizjonerstwie Stanisława Lema i współczesnych technologiach, które dekady temu przewidział w swoich książkach. Wśród niepublikowanych wcześniej materiałów znajdzie się list napisany przez Lema do centrali paliwowej w Krakowie, stanowiący przykład jego poczucia humoru i dystansu do każdej (nie tylko PRL-owskiej) rzeczywistości - podkreśla Mieszko Hajkowski z KBF-u.

List zapowiada najnowszą książkę Wojciecha Orlińskiego – "Lem w PRL-u", która ukaże się jesienią nakładem Wydawnictwa Literackiego. Czytelnicy będą mogli także zapoznać się m.in. z tekstami gości międzynarodowej konferencji „Lem Filozoficzny”, czy serią lemowskich popularyzatorskich ciekawostek zaserwowaną przez Jakuba Gomułkę – autora powstającej monografii pod tym tytułem. Nie zabraknie także galerii zdjęć, dzięki której podejrzymy codzienne życie Stanisława Lema, a także harmonogramu wydarzeń odbywających się w ramach Roku Lema.

Okazje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wiosna z Lemem - rusza cykl podcastów i strona internetowa poświęcona krakowskiemu futurologowi - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto