Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosna pod znakiem sztuki współczesnej. MOCAK zaprasza na pięć nowych wystaw

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
MOCAK prezentuje artystów z II Grupy Krakowskiej
MOCAK prezentuje artystów z II Grupy Krakowskiej Andrzej Banas
Aż pięć nowych wystaw będzie można zobaczyć tej wiosny w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Na ulicy Lipowej 4 zagoszczą artyści z II Grupy Krakowskiej, niezwykłe prace Jakuba Juliana Ziółkowskiego, współczesna ceramika, a także motyw wędrówki w ujęciu Krzysztofa Maniaka i fotograficzna opowieść o indyjskiej społeczności Lukáša Houdka.

Artyści z Krakowa to cykl, którym MOCAK od lat prezentuje twórców spod Wawelu. Od 30 marca do 24 września będzie okazja, by poznać artystów z najstarszych roczników tworzących po wojnie – II Grupę Krakowską, m.in. Marię Jaremę, Tadeusza Kantora, Jonasza Sterna czy Ernę Rosenstein. Jak podkreśla kuratorka wystawy, Maria Anna Potocka, zależało jej, by w muzeum znaleźli się sami twórcy nie tylko ich dzieła.

- Grupa Krakowska w tej chwili jest najbardziej pożądanym towarem rynkowym, są to artyści którzy pojawiają się na wszystkich aukcjach, osiągając zawrotne ceny. Zależało mi jednak na tym, żeby pokazać ich nie jako zwycięzców rynku i historii, ale jako osoby, które mają ciekawe i bardzo różne osobowości, ludzi których osobowości i biografie wpływały na to, co było sztuką. Chodziło o wystawę, która głębiej zagląda w artystę – wyjaśnia Maria Anna Potocka.

Wystawie towarzyszy publikacja dotycząca artystów działających w Krzysztoforach – pierwszym w historii Polski miejscu ekspozycyjnym przekazanym artystom.

Wystawa prac Jakuba Juliana Ziółkowskiego „Jesteście moi” to z kolei retrospektywa jednego z najważniejszych współczesnych polskich artystów. Wystawa w MOCAK-u, na której znalazło się ponad 100 prac, to pierwsza tak obszerna prezentacja jego twórczości, z największym akcentem na najnowsze prace. Specjalnie na krakowski pokaz powstały monumentalne obrazy „Sen o życiu” oraz totemiczna rzeźba „Duch naszego ludu”. Prace Jakuba Juliana Ziółkowskiego będzie można zobaczyć do 24 września. A ekspozycji towarzyszy katalog, w którym znalazły się eseje m.in. Olgi Tokarczuk.

„Powrót do ceramiki” to prezentacja prac współczesnych artystów, którzy sięgają po to medium.

- Fajanse z Delft czy porcelanę miśnieńską możemy oglądać w muzeach zazwyczaj w dziale rzemiosła, tymczasem teraz ceramika stała się medium bardzo popularnym, wręcz modnym - stąd ta wystawa – mówi kuratorka Mirosława Bałazy. - Zobaczymy tu prace od bardzo detalicznych, prezentujących hiperrealistyczne przedstawienia natury, po prace powstające w dialogu z tradycją ceramiki i porcelany.

Na wystawę prezentującą dziesięciu artystów złożyły się w większości prace z kolekcji MOCAK-u. Ekspozycję ceramiki można zobaczyć do 17 września.

Galeria Beta do 17 września wypełni się dziełami Lukáša Houdka podejmującymi temat społeczności Hijra w Indiach. Samo określenie „Hidźra”, funkcjonujące w Azji Południowej, odnosi się przede wszystkim do osób uznanych przy narodzinach za mężczyzn, ale odrzucających tę tożsamość. Wystawa przygląda się historii i codziennym zmaganiom osoby z tej współnoty oraz jej próbom zrozumienia siebie i określenia, kim się jest naprawdę, wbrew rodzinie i otoczeniu.

W Galerii Re do 18 czerwca zagoszczą prace tworzącego w Tuchowie Krzysztofa Maniaka.

- Głównym motywem twórczości artysty jest wędrówka. Podczas spacerów Krzysztof Maniak dokumentuje swoje obserwacje oraz prywatne performansy za pomocą różnych medió. Kluczowy dla twórcy jest sam moment doświadczania natury i poświęcony temu czas, który pozwala na kontemplację i spojrzenie na świat z innej perspektywy – wyjaśnia kuratorka Anna Jeznach.

Wystawie towarzyszyć będą dwa wydarzenia, które odbędą się poza przestrzenią muzeum – jednym z nich będzie spacer z artystą po Zabłociu, podczas drugiego wydarzenia artysta zaprezentuje swoje prywatne archiwum fotograficzne.

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Wiosna pod znakiem sztuki współczesnej. MOCAK zaprasza na pięć nowych wystaw - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto