18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wielkie Odkrywanie Małopolski 2013. Oto zwycięzcy [ZDJĘCIA]

Maria Mazurek
Już po raz 14. odbył się plebiscyt Wielkie Odkrywanie Małopolski. W piątek nagrodzono zwycięzców w siedmiu kategoriach. Uroczystość odbyła się w przepięknej cerkwi w Jaworkach (gm. Szczawnica), gdzie gospodarzem jest charyzmatyczny ksiądz Józef Włodarczyk.

Finał nieprzypadkowo odbył się właśnie w gminie Szczawnica - to ubiegłoroczny laureat naszego plebiscytu w kategorii miejscowość/gmina. W tym roku ten zaszczytny tytuł oraz 50 tys. na rozwój miejscowości zdobyła Białka Tatrzańska (gm. Bukowina Tatrzańska). Po raz pierwszy wręczono nagrodę w kategorii "Małopolska Osobowość Turystyki".

5 tysięcy złotych ufundowanych przez Małopolską Organizację Turystyczną zdobyła Bożena Srebro, szefowa Sądeckiej Organizacji Turystycznej.

Nagrody powędrowały też do zwycięzców w pięciu innych kategoriach.

Mocne wejście miała wójt Sękowej, Małgorzata Małuch, która odebrała nagrodę w kategorii "Wydarzenie" za rekonstrukcję bitwy pod Gorlicami w Sękowej. Wkroczyła na scenę w asyście wojaków z pierwszej wojny światowej.

Finał Wielkiego Odkrywania Małopolski był połączony z Małopolskimi Obchodami Światowego Dnia Turystyki.
Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego wręczyli też odznaczenia i dyplomy za zasługi dla małopolskiej turystyki m.in. dla naszej - emerytowanej już - redakcyjnej koleżanki, Danuty Górszczyk, która przez lata z wielkim sercem pisała o turystyce nie tylko w regionie.

Jacek Krupa, członek zarządu województwa, podkreślał, jak ważna dla Małopolski jest turystyka. - Co roku odwiedza nas 12 milionów turystów, którzy zostawiją tu 11 miliardów złotych. Z 29 obiektów polskich wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO aż 14 znajduje się w Małopolsce - zwracał uwagę.

I dodał, że przed nami teraz dwa duże turystyczne wyzwania: organizacja Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku i walka o prawa do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.

Uhonorowaliśmy zwycięzców w 7 kategoriach:

- MIEJSCE NIEZWYKŁE - MIEJSCOWOŚĆ/GMINA: wygrała Białka Tatrzańskie, wyróżnienia dla Biecza i Kamienicy,
- ATRAKCJA TURYSTYCZNA: laureatem została trasa górnicza w Kopalni Soli Wieliczka, wyróżnienia dla Ogrodów Sensorycznych w Muszynie i Karpackich Drewnianych Świątyń wpisanych na listę UNESCO (Sękowa, Binarowa, Brunary Wyżne, Kwiatoń, Owczary, Powroźnik, Dębno, Lipnica Murowana),
- WYDARZENIE: wygrała rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami w Sękowej, wyróżnienia dla Święta Fasoli w Zakliczynie, Spędu Koni w Regietowie i Święta Rydza w Wysowej,
- SMACZNIE I Z TRADYCJĄ - BAZA GASTRONOMICZNA: wygrała restauracja Beskid w Nowym Sączu, wyróżnienia dla karczmy Gościnna Chata w Krakowie i Wysowej oraz karczmy na Kocierzu,
- W GOŚCINIE - BAZA NOCLEGOWO-WYPOCZYNKOWA, OŚRODKI SPA: laureatem został Hotel&SPA Kocierz, wyróżnienie dla hotelu Beskid w Nowym Sączu i Osady Zdrowia i Wypoczynku Modrzewiowe Wzgórze w Faściszowej
- CHATA Z KLIMATEM- AGROTURYSTYKA: wygrał projekt Małopolska Wieś dla Seniorów (15 gospodarstw na terenach wiejskich), wyróżnienia dla Tęczowej Zagrody w Tymbarku i Stadnicy Koni Huculskich w Nielepicach
- MAŁOPOLSKA OSOBOWOŚĆ TURYSTYKI: laureat Bożena Srebro, wyróżnienia Jan Hyra i Stanisław Sordyl.

***

Rozmowa z Władysławem Piszczkiem, sołtysem Białki Tatrzańskiej, zdobywcą Grand Prix

14 lat temu Białka wygrała już plebiscyt WOM. Co takiego jest w tej miejscowości?
Wszystko, czego potrzebuje turysta. Piękne widoki na Tatry i Pieniny, serdeczni ludzie, świetne karczmy, pensjonaty. A przede wszystkim - nowoczesny kompleks z basenami termalnymi Bania i Kotelnica dla narciarzy.

No właśnie. Przyjechałam tam ostatnio po wielu latach i byłam w szoku. Jesteście w połowie drogi do jakości kurortów alpejskich.
14 lat temu, kiedy zaczęła budować się Kotelnica, to był przełom. Dziś są tam nowoczesne wyciągi, z podgrzewanymi siedzeniami i innymi cudami oraz kilkanaście kilometrow świetnie przygotowanych tras. Ale i latem turysta u nas na pewno nie będzie się nudził.

Na co wydacie nagrodę - te 50 tysięcy złotych?
Na zimowe, świąteczne oświetlenie i na foldery promocyjne.

Stawiam na ludzi i znajomość rynku turystyki

Bożena Srebro, dyrektor Sądeckiej Organizacji Turystycznej, Małopolska Osobowość Turystyki

Wygrała Pani w plebiscycie z wieloma osobami bardzo zasłużonymi dla małopolskiej turystyki.
Tak. Choćby z Janem Bączkiem, Jerzym Kapłonem czy Andrzejem Mikołajewiczem. Jestem zaskoczona i zażenowana zarazem.

Jaki ma Pani sposób na sukces w turystyce?
Dość dobrą znajomość rynku. Dzięki niej jestem w stanie za nieduże pieniądze stwarzać bardzo ciekawe produkty, jak Małopolska Wieś Dla Seniorów czy Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami. Turysta liczy na specjalny produkt turystyczny.

Co jeszcze jest ważnego w turystyce?
Ludzie. Największy potencjał jest w ludziach. W turystyce trzeba dać wiele z siebie.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie