18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie Odkrywanie Małopolski 2013. Oto zwycięzcy [ZDJĘCIA]

Maria Mazurek
Już po raz 14. odbył się plebiscyt Wielkie Odkrywanie Małopolski. W piątek nagrodzono zwycięzców w siedmiu kategoriach. Uroczystość odbyła się w przepięknej cerkwi w Jaworkach (gm. Szczawnica), gdzie gospodarzem jest charyzmatyczny ksiądz Józef Włodarczyk.

Finał nieprzypadkowo odbył się właśnie w gminie Szczawnica - to ubiegłoroczny laureat naszego plebiscytu w kategorii miejscowość/gmina. W tym roku ten zaszczytny tytuł oraz 50 tys. na rozwój miejscowości zdobyła Białka Tatrzańska (gm. Bukowina Tatrzańska). Po raz pierwszy wręczono nagrodę w kategorii "Małopolska Osobowość Turystyki".

5 tysięcy złotych ufundowanych przez Małopolską Organizację Turystyczną zdobyła Bożena Srebro, szefowa Sądeckiej Organizacji Turystycznej.

Nagrody powędrowały też do zwycięzców w pięciu innych kategoriach.

Mocne wejście miała wójt Sękowej, Małgorzata Małuch, która odebrała nagrodę w kategorii "Wydarzenie" za rekonstrukcję bitwy pod Gorlicami w Sękowej. Wkroczyła na scenę w asyście wojaków z pierwszej wojny światowej.

Finał Wielkiego Odkrywania Małopolski był połączony z Małopolskimi Obchodami Światowego Dnia Turystyki.
Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego wręczyli też odznaczenia i dyplomy za zasługi dla małopolskiej turystyki m.in. dla naszej - emerytowanej już - redakcyjnej koleżanki, Danuty Górszczyk, która przez lata z wielkim sercem pisała o turystyce nie tylko w regionie.

Jacek Krupa, członek zarządu województwa, podkreślał, jak ważna dla Małopolski jest turystyka. - Co roku odwiedza nas 12 milionów turystów, którzy zostawiją tu 11 miliardów złotych. Z 29 obiektów polskich wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO aż 14 znajduje się w Małopolsce - zwracał uwagę.

I dodał, że przed nami teraz dwa duże turystyczne wyzwania: organizacja Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku i walka o prawa do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.

Uhonorowaliśmy zwycięzców w 7 kategoriach:

- MIEJSCE NIEZWYKŁE - MIEJSCOWOŚĆ/GMINA: wygrała Białka Tatrzańskie, wyróżnienia dla Biecza i Kamienicy,
- ATRAKCJA TURYSTYCZNA: laureatem została trasa górnicza w Kopalni Soli Wieliczka, wyróżnienia dla Ogrodów Sensorycznych w Muszynie i Karpackich Drewnianych Świątyń wpisanych na listę UNESCO (Sękowa, Binarowa, Brunary Wyżne, Kwiatoń, Owczary, Powroźnik, Dębno, Lipnica Murowana),
- WYDARZENIE: wygrała rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami w Sękowej, wyróżnienia dla Święta Fasoli w Zakliczynie, Spędu Koni w Regietowie i Święta Rydza w Wysowej,
- SMACZNIE I Z TRADYCJĄ - BAZA GASTRONOMICZNA: wygrała restauracja Beskid w Nowym Sączu, wyróżnienia dla karczmy Gościnna Chata w Krakowie i Wysowej oraz karczmy na Kocierzu,
- W GOŚCINIE - BAZA NOCLEGOWO-WYPOCZYNKOWA, OŚRODKI SPA: laureatem został Hotel&SPA Kocierz, wyróżnienie dla hotelu Beskid w Nowym Sączu i Osady Zdrowia i Wypoczynku Modrzewiowe Wzgórze w Faściszowej
- CHATA Z KLIMATEM- AGROTURYSTYKA: wygrał projekt Małopolska Wieś dla Seniorów (15 gospodarstw na terenach wiejskich), wyróżnienia dla Tęczowej Zagrody w Tymbarku i Stadnicy Koni Huculskich w Nielepicach
- MAŁOPOLSKA OSOBOWOŚĆ TURYSTYKI: laureat Bożena Srebro, wyróżnienia Jan Hyra i Stanisław Sordyl.

***

Rozmowa z Władysławem Piszczkiem, sołtysem Białki Tatrzańskiej, zdobywcą Grand Prix

14 lat temu Białka wygrała już plebiscyt WOM. Co takiego jest w tej miejscowości?
Wszystko, czego potrzebuje turysta. Piękne widoki na Tatry i Pieniny, serdeczni ludzie, świetne karczmy, pensjonaty. A przede wszystkim - nowoczesny kompleks z basenami termalnymi Bania i Kotelnica dla narciarzy.

No właśnie. Przyjechałam tam ostatnio po wielu latach i byłam w szoku. Jesteście w połowie drogi do jakości kurortów alpejskich.
14 lat temu, kiedy zaczęła budować się Kotelnica, to był przełom. Dziś są tam nowoczesne wyciągi, z podgrzewanymi siedzeniami i innymi cudami oraz kilkanaście kilometrow świetnie przygotowanych tras. Ale i latem turysta u nas na pewno nie będzie się nudził.

Na co wydacie nagrodę - te 50 tysięcy złotych?
Na zimowe, świąteczne oświetlenie i na foldery promocyjne.

Stawiam na ludzi i znajomość rynku turystyki

Wygrała Pani w plebiscycie z wieloma osobami bardzo zasłużonymi dla małopolskiej turystyki.
Tak. Choćby z Janem Bączkiem, Jerzym Kapłonem czy Andrzejem Mikołajewiczem. Jestem zaskoczona i zażenowana zarazem.

Jaki ma Pani sposób na sukces w turystyce?
Dość dobrą znajomość rynku. Dzięki niej jestem w stanie za nieduże pieniądze stwarzać bardzo ciekawe produkty, jak Małopolska Wieś Dla Seniorów czy Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami. Turysta liczy na specjalny produkt turystyczny.

Co jeszcze jest ważnego w turystyce?
Ludzie. Największy potencjał jest w ludziach. W turystyce trzeba dać wiele z siebie.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto