Wielki powrót Beckhama

(PG)
Anglicy po nieudanym początku eliminacji odrabiają straty. W grupie E, z Estonią wygrali pewnie, chociaż długo nie mogli pokonać bramkarza gospodarzy Marta Pooma. Ale od czego jest David Backham.

Jego dwie fantastyczne, centymetrowej dokładności dośrodkowania, przyniosły dwie bramki, a Anglia ostatecznie wygrała 3:0. Porażka Polski z Armenią 0:1 jest jedyną niespodzianką środowych meczów eliminacyjnych. W pozostałych spotkaniach zwyciężali faworyci. W eliminacjach nastąpi teraz przerwa do 22 sierpnia.
W grupie B, dwa gole Fabio Quagliarelli zapewniły wygraną Włochom z Litwinami, a trafienie 20-letniego Samira Nasriego zagwarantowało zwycięstwo itrzy punkty Francji wspotkaniu z Gruzją. Francja jest liderem tabeli, wyprzedzając o dwa punkty mistrzów świata.
Dopiero w piątej minucie doliczonego przez sędziego czasu gry Nikos Liberopoulos zapewnił Grekom wygraną 2:1 z Mołdawią. Aktualni mistrzowie Starego Kontynentu prowadzą w tabeli. W jedynym spotkaniu grupy D szóste zwycięstwo w siódmym spotkaniu eliminacyjnym odnieśli Niemcy. W Hamburgu wygrali ze Słowacją 2:1. Dwie ztrzech bramek padły po strzałach samobójczych. W sobotę i środę po sześć punktów wywalczyli prowadzący w grupie G Rumuni i Bułgarzy. Ci pierwsi dwukrotnie ograli Słoweńców (w środę 2:0), a Bułgaria w Sofii pokonała Białoruś 2:1. Niepokonana jest także trzecia w tabeli Holandia.

GRUPA A

Kazachstan - Azerbejdżan 1:1
W pierwszej połowie stroną dominującą byli goście, a swoją przewagę udokumentowali w 30. minucie gry, kiedy Wugar Nadyrow wykorzystał zagranie Dżejchuna Sułtanowa i z bliska zdobył gola. Tuż przed przerwą czerwoną kartkę za uderzenie Ramina Gulijewa ujrzał Maksym Żałmagambetow.
Siedem minut po przerwie grający w osłabieniu gospodarze wyrównali. Z lewej strony boiska dośrodkował Nurboł Żumaskalijew, a Rusłan Bałtijew nie miał kłopotów z pokonaniem Dżahangira Gasanzade.

Finlandia - Belgia 2:0
Pierwszego gola w 27. minucie zdobył strzałem z12 metrów Jonathan Johansson, któremu piłkę podał Joonas Kolkka. W drugiej połowie wynik ustalił Alexei Eremenko Jr., który mocnym strzałem w róg pokonał Stijna Stijnena w 71. minucie gry. Sam mecz nie dostarczył tylu emocji, co wizyta na stadionie w Helsinkach...sowy. W 19. minucie gry zasiadła ona na poprzeczce jednej zbramek izmusiła sędziego do przerwania gry na sześć minut. Sowy w Finlandii przynoszą szczęście ifaktycznie gol padł na tą bramkę. Chwilę później jej celem stała się poprzeczka bramki po przeciwnej stronie boiska.

GRUPA B

Litwa - Włochy 0:2
23-letni Fabio Quagliarella z Sampdorii Genua po raz pierwszy zagrał od pierwszych minut w reprezentacji Włoch. Wcześniej zanotował jeden występ w barwach narodowych, ale wszedł na boisko z ławki rezerwowych. W Kownie okazał się bohaterem zespołu mistrzów świata. Po tym zwycięstwie Włosi nadal tracą dwa punkty do liderujących Francuzów. 8 września podejmować będą "Trójkolorowych" i będą mieli okazję do rewanżu za porażkę 1:3 w pierwszym spotkaniu.

Estonia - Anglia 0:3
Trener reprezentacji Anglii - sięgnął po dwóch piłkarzy na których wcześniej nie stawiał - Davida Beckhama i Michaela Owena. Nie zwiódł się i sam bił brawo Beckhamowi po trzecim golu.
Po golu w 37. minucie Joe'a Cole'a, w drugiej połowie Anglicy już niepodzielnie dominowali na boisku. Na 2:0 w 54. minucie podwyższył Peter Crouch po podaniu Davida Beckhama, a osiem minut później wynik meczu - po kolejnym dośrodkowaniu Beckhama - ustalił Michael Owen. To pierwsza bramka Owena w reprezentacji od czasu powrotu do gry po dziesięciomiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją.

Chorwacja - Rosja 0:0
Chorwacja utrzymała się na pierwszym miejscu w tabeli. Gospodarze do 33 przedłużyli serię meczów eliminacyjnych bez porażki na własnym terenie - od czasu uzyskania niepodległości w 1991 roku Chorwaci nie doznali jeszcze u siebie goryczy porażki. Gospodarze mieli zdecydowaną przewagę, a Rosjanie skoncentrowali się na obronie własnej bramki. Najlepszych okazji do zdobycia goli nie wykorzystali Ivica Olic, Joe Simunic i urodzony w Brazylii Eduardo da Silva.

Andora - Izrael 0:2