Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki finał społecznego projektu. Pierwsze Ogrody Nowej Huty już są [ZDJĘCIA]

Redakcja
Po prawie roku pracy nad zagospodarowaniem terenów zielonych na os. Piastów oraz os. Ruszcza przyszedł czas na wielki finał i prezentację rezultatów projektu OGRODY NOWEJ HUTY, realizowanego przez ArcelorMittal Poland oraz Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida.

Projekt OGRODY NOWEJ HUTY, realizowany przez ArcelorMittal Poland oraz Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida rozpoczął się na wiosnę 2011 r. Jego głównym celem była rewitalizacja zieleni w dzielnicy i stworzenie na jej terenie nowych, ogólnodostępnych i bezpiecznych obszarów zielonych przyjaznych dla mieszkańców.
Przedsięwzięcie adresowane do społeczności lokalnej Nowej Huty, realizowano w partnerstwie publiczno-prywatnym. Projekt OGRODY NOWEJ HUTY adresowaliśmy do wszystkich nowohucian, członków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, lokatorów bloków i kamienic wielorodzinnych oraz zorganizowanych grup, które tylko wyraziły chęć zagospodarowania terenu zielonego wokół swojego miejsca zamieszkania – mówi Elżbieta Urbańska- Kłapa, koordynator projektu i kierownik Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

Projekt podzielono na dwa etapy. Na początek ogłoszono konkurs. Zorganizowane grupy mieszkańców mogły zgłaszać tereny do zagospodarowania, które poddano ocenie jury. W jego skład weszli specjaliści w zakresie ogrodnictwa, przedstawiciele dzielnic nowohuckich oraz organizatorów. Głównymi kryteriami, jakie brano pod uwagę przy ocenie, były dostępność terenu, jego powierzchnia i deklarowany wkład własny grupy społecznej między innymi w zakup roślin – mówi Jolanta Malicka, Eko Ambasador ArcelorMittal Poland. Spośród wszystkich zgłoszeń wyłoniono te dwa najlepiej wpisujące się w ideę i misję projektu – teren zielony przy nowym bloku na os. Piastów oraz teren przy budynkach komunalnych na os. Ruszcza. Wybraliśmy dwie zupełnie różne w charakterze propozycje i tereny położone w mocno oddalonych od siebie częściach Nowej Huty – podkreśla Elżbieta Urbańska – Kłapa.

Jeszcze wiosną 2011 roku rozpoczął się drugi etap projektu realizacja ogrodów. Przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami, dzięki którym poznano wizje i życzenia bezpośrednio zainteresowanych mieszkańców. Zwracaliśmy szczególną uwagę, aby zapobiec amatorskim nasadzeniom, które po kilku latach mogłyby zamiast umilać życie mieszkańcom utrudniać je poprzez zasłanianie widoku z okna czy utrudnienia w dostępie światła dziennego do mieszkań – mówią organizatorzy. Wszystkie uwagi i spostrzeżenia znalazły odzwierciedlenie w projektach zagospodarowania zieleni oraz planie pielęgnacji przygotowanych przez architekta krajobrazu i doświadczonego ogrodnika – dodają. Następnie przystąpiono do wspólnego porządkowania terenów i realizacji ogrodów.
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy zrealizować tak wartościowe przedsięwzięcie. Cieszy szczególnie duże zainteresowanie i zaangażowanie samych mieszkańców Nowej Huty tematyką zieleni miejskiej – podkreśla Elżbieta Urbańska - Kłapa. Udało nam się zintegrować wokół projektu wielu mieszkańców, przed którymi teraz będzie stało bardzo odpowiedzialne zadanie – opieka i pielęgnacja stworzonych przez siebie – dodaje.
Projekt OGRODY NOWEJ HUTY to świetny przykład partnerskiego podejścia do problematyki zagospodarowania terenów zielonych w mieście. To także bardzo dobra metoda współpracy ze społecznością lokalną, która otrzymując narzędzia w postaci wiedzy i wsparcia finansowego potrafiła zintegrować się wokół działania poprawiającego komfort zamieszkania i życia w mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto