Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki egzamin szóstoklasisty 2011. To już 5 kwietnia

Edyta Tkacz
34 tys. małopolskich szóstoklasistów już 5 kwietnia napisze sprawdzian na zakończenie szkoły podstawowej. Na test sprawdzający m. in. umiejętności czytania, pisania i wykorzystywania wiedzy w praktyce mają 60 minut. Chociaż egzaminu nie można nie zdać, trzeba napisać test, żeby skończyć szkołę. Dodatkowo, jeśli ktoś wybiera gimnazjum spoza rejonu, pod uwagę brana jest liczba punktów uzyskanych na sprawdzianie.

W całej Polsce wielki test szóstoklasistów rozpoczyna się o godz. 9. Uczniowie mogą zdobyć w sumie 40 punktów. Połowa zadań do rozwiązania jest w części humanistycznej, pozostałe - matematyczno-przyrodniczej. Pytania są zamknięte, gdy trzeba wybrać prawidłową odpowiedź z podanych możliwości oraz otwarte - uczeń sam odpowiada. Na początku szóstoklasiści czytają tekst i odpowiadają na związane z nim pytania. Później rozwiązują zadania z przyrody i matematyki. Na końcu trzeba napisać wypracowanie na zadany temat, może to być np. list lub opowiadanie.

Egzamin szóstoklasisty. Przeczytaj informator dotyczący sprawdzianu

Zanim napiszesz egzamin gimnazjalny... Sprawdzian szóstoklasisty

Sprawdzian szóstoklasisty. Rozwiąż z nami egzamin krok po kroku

Sprawdzian szóstoklasisty. Poznaj tematy wypracowań z ubiegłych lat

Szóstoklasisto, sprawdź się! Rozwiąż testy z ubiegłych lat

Próbny egzamin szóstoklasisty 2011. Jutro poznacie odpowiedzi

Próbny egzamin szóstoklasisty 2011. Zobacz wyniki

Próbny egzamin szóstoklasisty 2011. Zobacz arkusze, sprawdź się

Uczniowie z dysleksją czy dyskalkulią mogą pisać o pół godziny dłużej. W uzasadnionych przypadkach, np. z powodu choroby, szóstoklasista, który nie przyszedł na sprawdzian, ma szansę napisać go w sierpniu. Uczniowie przez cały rok szkolny przygotowują się do kwietniowego testu. - Uczymy, żeby uważnie czytali pytania, teksty i wszystkie podane warianty odpowiedzi oraz tak organizowali sobie czas, by wszystko zdążyć zrobić - opowiada Elżbieta Roch, nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 101 w Krakowie. - Mamy dodatkowe lekcje matematyki, robimy powtórki i staramy się, żeby uczniowie pracowali systematycznie przez całe trzy lata - dodaje Andrzej Kosiorowski, matematyk.

Uczniowie mają już na swoim koncie kilka próbnych sprawdzianów, żeby mogli oswoić się z formą testu. Jednak emocje i tak są spore. - Mam tremę. Boję się zadań otwartych, bo można w nich źle postawić przecinki i stracić punkty - opowiada Monika Grabowska, szóstoklasistka. - Tak sobie myślę, że sprawdzę się, ile przez te lata się nauczyłam - dodaje. Do tej pory laureaci olimpiad byli zwolnieni z pisania sprawdzianu, a na świadectwie mieli wpisaną maksymalną liczbę punktów. - Co roku laureaci konkursów przedmiotowych byli na podstawie regulaminów konkursów zwolnieni z pisania sprawdzianu, w tym roku po raz pierwszy nie ma takiego paragrafu - zauważa Jerzy Matwiejko, kierownik Pracowni Sprawdzianu w krakowskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Do ostatniej chwili 120 laureatów było więc w niepewności. Wątpliwości rozwiał dopiero w piątek małopolski kurator oświaty, Aleksander Palczewski. Podczas wręczenia nagród laureatom konkursu humanistycznego przyznał, że laureaci zostaną zwolnieni ze sprawdzianu na podstawie rozporządzenia ministra edukacji.
- Dobrze, że ta sytuacja w końcu się rozwiązała, bo dla córki był to duży stres. Takie rzeczy nie powinny być jednak wyjaśniane w ostatniej chwili - zauważa Zbigniew Badura, tata laureatki.

Egzaminacyjne Centrum Dowodzenia. Niezbędnik szóstoklasisty

Sprawdzian szóstoklasisty. Rady dla rodziców

Wszystko o edukacji w serwisie natablicy.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto