Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2016. Męka, śmierć i radość. Oto sens świąt

Julia Kalęba
Kard. Stanisław Dziwisz podczas liturgii Wielkiego Czwartku
Kard. Stanisław Dziwisz podczas liturgii Wielkiego Czwartku Fot. andrzej banaś
Triduum Paschalne to najważniejszy czas dla każdego katolika. Wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Obchody misterium paschalnego rozpoczęły się już wczoraj podczas uroczystych mszy, sprawowanych na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa. Przed nami jeszcze trzy najważniejsze dni kalendarza chrześcijańskiego. Co jest ich treścią?

Wielki Piątek

- To jest najważniejszy dzień oprócz Niedzieli Wielkanocnej. Nie byłoby zmartwychwstania, gdyby nie było Wielkiego Piątku - komentuje ks. Robert Nęcek. Tego dnia w kościołach odbywają się drogi krzyżowe. Późnym popołudniem wierni gromadzą się na liturgii słowa i adoracji krzyża. - To jedyny dzień w roku, kiedy nie ma mszy świętej. Możemy wtedy przyjąć komunię, ale przede wszystkim oddajemy cześć Chrystusowi Ukrzyżowanemu - dodaje ks. Nęcek.

W Wielki Piątek ołtarz pozostaje pusty, nie ma na nim krzyża, świeczników, obrusów. Zasłonięty fioletowym suknem krzyż jest stopniowo odsłaniany przez kapłana. Następnie umieszcza się go w widocznym miejscu, aby każdy mógł go adorować.

- Nic w Ewangelii nie jest opisane z taką dokładnością, jak właśnie cierpienie Chrystusa. Być może apostołowie chcieli ukazać wszystkim powagę dzieła, którego dokonał Chrystus. Ukazać chrześcijanom, w jaki sposób należy podchodzić do cierpienia. Warto się nad tym zastanowić - podsumowuje ks. Nęcek. Po adoracji krzyża Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy, gdzie rozpoczyna się całonocna adoracja.

Wielka Sobota

Cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, który znajduje się w Grobie Pańskim, symbolizującym miejsce spoczynku ciała Chrystusa. - Wielka sobota to czas, w którym wszyscy myśleli, że życie umarło - mówi ks. Nęcek.

To dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Wtedy też błogosławi się podstawowe pokarmy, w tym sól, wodę i jajka, wedle słów: „Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie”.

Wieczorem odbywa się liturgia, którą często łączy się z poświęceniem ognia i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Przed kościołami ministranci rozniecają ogień, który poświęca kapłan. Następnie kreśli on znak krzyża na paschale i umieszcza na nim pięć symbolicznych gwoździ w formie krzyża. Z zapalonym paschałem procesja wchodzi do kościoła, gdzie rozpoczyna się uroczystość. - Niektórzy łączą też liturgię Wielkiej Soboty z rezurekcją, czyli nabożeństwem i procesją, która obwieszcza światu dobrą nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa. I przychodzi wtedy radosne Alleluja - opowiada kapłan.

Wielka Niedziela

Kończy trwający 40 dni post. Po śmierci i bólu następuje radosne Zmartwychwstanie, a po uroczystej Mszy Świętej, rodziny udają się do domów, by spożyć wielkanocne śniadanie i złożyć sobie życzenia.

- Grób jest pusty, Jezus zmartwychwstał. A przekonującym argumentem na to jest fakt, że grób był obstawiony przez strażników, którzy nie mogli wytłumaczyć, w jaki sposób Jezus zniknął - komentuje ks. Nęcek.

- Inaczej mówiąc, są to najbardziej optymistyczne święta, bo zawsze dają nadzieję, nawet w najbardziej dramatycznych sytuacjach życia - podkreśla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto