Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Sobota. Czy post ścisły obowiązuje w Wielką Sobotę? Do kiedy trwa post ścisły i jakie są jego zasady? 7.04.23

OPRAC.: Anna Nowak
Wielka Sobota to dzień, kiedy wszyscy wierni wybierają się do kościoła, aby poświęcić pokarmy, które będą potem spożywane podczas wielkanocnego śniadania.
Wielka Sobota to dzień, kiedy wszyscy wierni wybierają się do kościoła, aby poświęcić pokarmy, które będą potem spożywane podczas wielkanocnego śniadania. Archiwum
Wielka Sobota to dzień przypadający przed Niedzielą Wielkanocną. Tego dnia święcimy w kościele pokarmy i wspólnie z rodziną jemy wielkanocne śniadanie. Ale czy tego dnia obowiązuje post? O czym powinnyśmy pamiętać? Sprawdźcie, kiedy dokładnie obowiązuje post i do kiedy trwa.

Wielkanoc 2023. Wielka Sobota - czy post obowiązuje w Wielką Sobotę? Na czym polega?

Wielka Sobota to dzień, kiedy wszyscy wierni wybierają się do kościoła, aby poświęcić pokarmy, które będą potem spożywane podczas wielkanocnego śniadania. Wielka Sobota, przypadająca w tym roku 8 kwietnia odbywa się zaraz po Wielkim Piątku, kiedy to bezwzględnie obowiązuje post ścisły - zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Dlatego też pojawiają się wątpliwości, czy post ścisły obowiązuje także podczas Wielkiej Soboty.

Wedle tradycji katolickiej post ścisły obowiązuje tylko dwa dni w roku - podczas Środy Popielcowej oraz Wielkiego Piątku.

Oznacza to, że w Wielką Sobotę, gdy święcimy pokarmy, post już nie obowiązuje. Oczywiście wierni, którzy z własnej woli chcą kontynuować post, mogą to zrobić. Jest to nawet zalecane. Aczkolwiek nie jesteśmy do niego zobowiązani.

Post ścisły - kiedy się odbywa? Do kiedy trwa? Jakie są zasady?

Jeśli zdecydujemy się na kontynuację postu ścisłego z Wielkiego Piątku (który obowiązuje już każdego katolika), warto pamiętać o zasadach, które się z nim wiążą. Jego główną zasadą jest ograniczenie się do spożycia w ciągu całego dnia tylko jednego obfitego posiłku oraz dwóch posiłków niepełnych.

Post ścisły polega nie tylko na ograniczeniu liczby pokarmów, ale także tego, co spożywamy. Surowo zabronione są takie produkty jak:

  • mięso
  • alkohol.

Wielu wiernych decyduje się także na powstrzymanie się od spożywania słodyczy. Warto jednak zaznaczyć, że w Wielki Piątek można natomiast zjeść ryby, nabiał, jaja, kasze, zboża i owoce.

Wielki Tydzień. Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota - nabożeństwa i zasady

Tydzień przed Wielkanocą nazywany jest Wielkim Tygodniem. Podczas Wielkiego Tygodnia wspominane są najważniejsze wydarzenia dla wiary chrześcijańskiej. Ostatnie trzy dni przed Wielkanocą to Triduum Paschalne składające się kolejno z Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz Wielkiej Soboty.

  • Wielki Czwartek to święto obchodzone na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. W kościołach odprawiana jest wieczorna msza, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne.
  • Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia nie odprawia się mszy, a wierni przychodzą wieczorem do kościoła na liturgię Męki Pańskiej. W ten dzień obowiązuje post ścisły.
  • Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, który poprzedza dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W kościele rzymskokatolickim Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielka Sobota. Czy post ścisły obowiązuje w Wielką Sobotę? Do kiedy trwa post ścisły i jakie są jego zasady? 7.04.23 - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto