Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieliczka: tłumy na noworocznym koncercie w kopalni [ZDJĘCIA]

informacja prasowa
Koncert Noworoczny przyciągnął 5 stycznia do Kopalni Soli „Wieliczka” tłumy melomanów i wielbicieli opery. Podczas podziemnej gali wystąpiły gwiazdy polskiej opery m.in. Alicja Węgorzewska (mezzosopran), Mikołaj Zalasiński (baryton), Jolanta Kowalska (sopran), Tomasz Kuk (tenor), Jacek Ozimkowski (baryton, bas). Artystom towarzyszyła Krakowska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego.

Wśród soli rozbrzmiewały wspaniałe arie i mistrzowskie duety. Wieczór należał głównie do G. Verdiego i G Rossiniego (m.in. „La Traviatta” akt III, „Rigoletto” akt II Verdiego i Uwertura do opery „Sroka Złodziejka” i „Cyrulik Sewilski” akt I Rossiniego). Nie zabrakło opery oper - „Carmen” G. Bizeta (akt IV „C’est toi, C’est moi” duet Carmen i Don José) w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej i Tomasza Kuka czy arii z opery „Samson i Dalila” Camille Saint-Saëns („Mon coeur s’ouvre a ta voix” akt II) - korony repertuaru Alicji Węgorzewskiej. Podczas koncertu wystąpiła także Aleksandra Kuls - wybitnie utalentowana skrzypaczka, doceniana przez jurorów wielu krajowych i zagranicznych konkursów, studentka Akademii Muzycznej w Krakowie.

Alicja Węgorzewska - śpiewaczka operowa, uczestniczka wielu międzynarodowych festiwali i gali operowych, laureatka wielu nagród (m.in. „Złota Płyta” za ścieżkę dźwiękową do filmu „Wiedźmin”). Jolanta Kowalska – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, od 2003 r. członkini zespołu Capella Cracoviensis. Tomasz Kuk – laureat krajowych i zagranicznych konkursów wokalnych, współpracuje z Operą i Operetką w Krakowie. Jacek Ozimkowski – jeden z czołowych solistów Capelli Cracoviensis, współpracuje z Operą Krakowską i Teatrem Muzycznym w Gliwicach, koncertuje w kraju i zagranicą. Mikołaj Zalasiński – laureat wielu konkursów wokalnych, współpracuje z operą wenecką La Fenice, turyńskim Teatro Reggio, z operą w Zurychu, wiedeńską Kammeroper, lisbońskim Sao Carlos, Teatro Real w Madrycie, New Israeli Opera w Tel Awiwie, a także z teatrami operowymi w Chicago, Wiesbaden, Berlinie, Norymberdze, Lozannie, Tokio, Pekinie, Warszawie. Krakowska Orkiestra Kameralna powstała w 1953 roku. Od 1994 roku kieruje nią Stanisław Krawczyński. W skład orkiestry wchodzą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II st. Sekcji instrumentów smyczkowych i dętych.

Koncerty Noworoczne w wielickiej kopalni mają swą długoletnią tradycję i międzynarodową renomę. Dzięki nim usytuowana na głębokości 125 metrów komora Warszawa zyskała sobie miano podziemnego salonu Krakowa. Muzyka najwyższej klasy w połączeniu ze scenerią i idealną akustyką solnych wnętrz sprawia, że podziemne koncerty są głębią przeżyć, i to nie tylko muzycznych. Życzenia wypowiedziane w otoczeniu białego złota, bo tak niegdyś nazywano sól, rychło się spełniają, a Noworocznej Gali nadają mistyczny wymiar.

W koncercie w komorze Warszawa 125 m pod ziemią uczestniczyło ponad 600 osób. Zorganizowały go: Kopalnia Soli „Wieliczka i Fundacja Pro Musica Bona. Fundacja Pro Musica Bona wspiera młode talenty muzyczne i działalność w zakresie edukacji muzycznej.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto