Wielicki szachista Jan-Krzysztof Duda pokonał uczestnika meczu o mistrzostwo świata, drugiego zawodnika w rankingu FIDE Fabiano Caruanę

Jerzy Filipiuk
Jan-Krzysztof Duda w sierpniu 2020 roku podczas drużynowych mistrzostw Polski w Krakowie Anna Kaczmarz
W 1/8 finału szachowego turnieju online Speed Chess Championship 22-letni zawodnik MKS MOS Wieliczka Jan-Krzysztof Duda wygrał z Amerykaninem Fabiano Caruaną 17:9 i awansował do ćwierćfinału, w którym zmierzy się z innym zawodnikiem USA Wesleyem So. To kolejne spektakularne zwycięstwo wieliczanina w ostatnim czasie. W październiku pokonał on aktualnego mistrza świata w szachach klasycznych (od 2013 roku), szybkich i błyskawicznych, Norwega Magnusa Carlsena.

W szachach klasycznych Duda zajmuje 19., a Caruana - uczestnik meczu o mistrzostwo świata w 2018 roku z Carlsenem - drugie miejsce w rankingu FIDE. Z kolei w szachach błyskawicznych (blitzu) Polak - wicemistrz świata w 2018 roku w tej szachowej specjalności - plasuje się na szóstej, a Amerykanin na 38. pozycji.

Jan-Krzysztof Duda rozstawiony z nr 5

W tegorocznym turnieju nasz rodak został rozstawiony z numerem pięć, a jego rywal z "dwunastką". To był ich dziewiąty pojedynek. Bilans ich gier jest korzystniejszy dla Caruany: trzy zwycięstwa i dwa remis w szachach klasycznych, dwie wygrane w szachach szybkich oraz dwie porażki w blitzu (w niedzielę po raz pierwszy zagrali ze sobą online).

Fabiano to trudny rywal, tym lepiej smakuje zwycięstwo - Jan-Krzysztof Duda

Mecze w czwartej edycji turnieju Speed Chess Championship składają się z 90-minutowych pojedynków w partiach błyskawicznych w tempie 5 minut plus 1 sekunda, 60-minutowych partii 3+1 i 30-minutowych tzw. bulletów 1+1. Pula nagród w turnieju, który potrwa do 13 grudnia, wynosi 100 tys. dolarów.

Obok Dudy do ćwierćfinałów awansowali już: triumfator tego turnieju w 2017 roku, wspomniany Carlsen, dwukrotny zwycięzca tych zawodów, Amerykanin Hikaru Nakamura, jego rodak, wspomniany So, Francuz Maxime Vachier-Lagrave, Rosjanin Władimir Fiedosiejew i Ormianin Lewon Aroniann. Ósmym ćwierćfinalistą będzie Holender Anish Giri lub Rosjanin Władisław Artiemjew.

Wybrani słynni zawodnicy, z którymi Duda wygrał w ostatnich dwóch latach

• Magnus Carlsen (Norwegia, ur. 1990) - mistrz świata od 2013 roku, lider rankingu FIDE. Pokonał go dwukrotnie w 2020 roku: w szachach szybkich w turnieju online Lindores Ammey Rapid Challenge i w szachach klasycznych w turnieju Altibox Norway Chess w Stavanger.
  • Fabiano Caruana (USA, ur. 1992) - uczestnik meczu o mistrzostwo świata w 2018 roku, drugi na liście rankingowej FIDE. Wygrał z nim w szachach klasycznych w turnieju Grand Chess Tour w Paryżu w 2019 roku i w szachach błyskawicznych w turnieju online Speed Chess Championship Main Event w 2020 roku.
  • Władimir Kramnik (Rosja, ur. 1975) - mistrz świata w latach 2005-2006. Pokonał go w 2019 roku w szachach klasycznych w turnieju Tata Steel Chess w Wijk aan Zee w Holandii.
  • Aleksander Griszczuk (Rosja, ur. 1993) - mistrz świata w szachach błyskawicznych w latach 2006, 2012 i 2015. Wygrał z nim w szachach klasycznych w dogrywce w przegranym ostatecznie finale turnieju Grand Prix FIDE w Hamburgu w 2019 roku.
  • Jan Niepomniaszczij (Rosja, ur. 1990) - czwarty na liście rankingowej FIDE. Pokonał go w szachach klasycznych w pierwszej rundzie turnieju Grand Prix FIDE w Hamburgu w 2019 roku.
  • Daniił Dubow (Rosja, ur. 1996) - mistrz świata w szachach szybkich w 2018 roku. Wygrał z nim w szachach klasycznych w dwóch dogrywkach w trzeciej rundzie turnieju Grand Prix FIDE w Hamburgu w 2019 roku.