Wieczysta Kraków grała do końca! Po meczu z KSZO została liderem III ligi

Tomasz Bochenek
Wieczysta Kraków w 18. meczu sezonu odniosła 11. zwycięstwo
Wieczysta Kraków w 18. meczu sezonu odniosła 11. zwycięstwo Andrzej Banaś
Wieczysta Kraków zaczęła rundę wiosenną zwycięstwem. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Wieczysta 0:1 w meczu 18. kolejki III ligi (gr. IV), rozegranym 4 marca. Strzelając gola w 90+3 min, krakowianie wykorzystali okazję na objęcie prowadzenia w tabeli. Na koncie mają teraz 37 punktów, tyle samo co Stal Stalowa Wola.

Pierwszy dla obu zespołów gwizdek w rundzie wiosennej poprzedziła gradowa zadymka. W podstawowym składzie Wieczystej w ten zimny wieczór znaleźli się trzej debiutanci - Karol Danielak, Hennos Asmelash oraz bramkarz Antoni Mikułko. Lista nieobecnych z powodu problemów zdrowotnych była długa (m.in. Sławomir Peszko, Thibault Moulin, Maciej Jankowski, Simeon Sławczew...), ale KSZO też miał skład osłabiony.

Gospodarze nie schowali się przed Wieczystą za podwójną gardą, rozgrywanie akcji starali się jej utrudniać już na środku boiska. Krakowianie pierwszy raz zagrozili KSZO w 8 min po rzucie rożnym - strzelał Torres, piłka rykoszetem odbiła się od obrońcy i padła łupem Burka. Natomiast dziesięć minut potem Torres po akcji prawą stroną dobrze zacentrował do Misaka i ten niecelnie uderzył w piłkę głową, marnując szansę na gola.

Co na to ekipa z Ostrowca? Od razu ruszyła do przodu. No i pięć minut potem to ona mogła objąć prowadzenie. Po podaniu Nawrota dobrze w dalszy róg przymierzył Janaszek, ale Mikułko swoją interwencją nie pozwolił wpaść piłce do celu.

Mecz był niezły, gra dość płynna. Krakowianie mieli świadomość, że zwycięstwo da im awans na fotel lidera - no bo wyprzedzająca ich przed tą kolejką Avia Świdnik uległa w sobotę Czarnym Połaniec (2:4). A przypomnijmy, że ŁKS Łagów, który na 1. miejscu kończył rundę jesienną, został przed wiosną wycofany z rozgrywek.

W 34 min znów jednak w roli głównej musiał wystąpić Mikułko: bo znów grubą akcję w polu karnym gości zrobił Janaszek, a piłka za moment trafiła pod nogi Majdanewycza. Było parę metrów od celu, okazja na bramkę wymarzona, ale zawodnik KSZO uderzył tak, że golkiper obronił jego strzał.

To był wyrównany mecz, do gości należała końcówka I połowy. Najpierw zobaczyliśmy dośrodkowanie Asmelasha i Mężyk interweniując głową skierował piłkę w słupek własnej bramki... Natomiast w 42 min krakowianie mieli najlepszą do tej pory okazję - w polu karnym Danielak zagrał do Pałaszewskiego, który uderzył z 8 metrów po ziemi. I znakomicie interweniował Burek.

Na drugą połowę miejscowi wyszli bardzo zwarci w obronie. Wieczysta przejęła inicjatywę, prowadziła grę, jednak trudno było jej się przebić do klarownych sytuacji. Pomóc miał w tym Twarowski, wypożyczony z Jagiellonii napastnik, kolejny debiutant, który do gry wszedł z ławki.

Konkretów w atakach krakowian wciąż brakowało, natomiast w 71 min z kontrą wyszedł KSZO. Brągiel, w towarzystwie obrońcy, popędził z piłką na Mikułkę - i znów wypożyczony z Lechii 18-letni bramkarz pokazał, że zna się na swoim fachu.

A Wieczysta wciąż biła głową w mur, w jej grze brakowało brakowało elementu zaskoczenia rywala. Obrońcy KSZO dobrze odczytywali zamiary Torresa czy Majewskiego. W 88 min piłkę w polu karnym otrzymał Hebel, obrócił się z nią i oddał strzał, ale niecelny. Jednak w doliczonym czasie gry obrona z Ostrowca została przełamana. Strzał Faworowa jeszcze Burek obronił - czego efektem był rzut rożny. A po nim Majewski dośrodkował do Faworowa, który główkując dał Wieczystej zwycięstwo.

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Wieczysta Kraków 0:1 (0:0)

Bramka: 0:1 Faworow 90+3.
KSZO: Burek – Domagała (66 Jarzynka), Mazurek, Mężyk, Majdanewycz - Brągiel, Kafel, Nawrot, Dziubiński (33 Lipka), Bełczowski (66 Mażysz) - Janaszek (78 Zdyb).
Wieczysta: Mikułko - Asmelash, Faworow, Bujak, Klimczak - Torres, Pałaszewski, Pietras, Misak (64 Majewski), Kumah (85 Hebel) - Danielak (59 Twarowski).
Sędziował: Mateusz Złotnicki (Lublin). Żółte kartki: Pałaszewski, Faworow.